Jaké nemoci přenáší klíšťata? Zabraňte jejich přenosu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Léto láká k procházkám v přírodě. Už si ale nemůžeme bezstarostně lehnout do trávy. Klíšťata číhají na každém kroku. A s nimi také zdravotní rizika. Jaké nemoci přenáší klíšťata? A jak přisáté parazity co nejlépe odstranit, abychom zabránili přenosu infekce?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jaké nemoci přenáší klíšťata? Zabraňte jejich přenosu | foto: klistak.cz

Podle docenta Ing. PharmDr. Tomáše Vontora CSc bijí všichni odborníci na poplach už od poloviny března. „Další mírná zima nedává zrovna optimistické prognózy, co se výskytu infikovaných klíšťat týče. S tím souvisí následná varování před přenosem infekcí klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy.“

Poznejte, jaké nemoci přenáší klíšťata

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. V první fázi onemocnění mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Začne vás trápit únava, horečka, bolesti hlavy, svalů a kloubů a nevolnost. Po několika dnech obtíže samy odezní, ale většinou se za týden nebo za dva objeví druhá fáze, která udeří krutými bolestmi hlavy provázenými horečkami. Přidává se nevolnost, zvracení a světloplachost. Začnou se také objevovat příznaky poškození nervového systému, mezi které patří ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti a dezorientace.

Přibližně čtvrtině nemocných zůstanou trvalé následky, například poruchy soustředění, nálady nebo spánku, chronické bolesti hlavy, obrna horních končetin nebo deprese.

Lymská borelióza se projevuje různými příznaky. U některých nakažených se nemoc vůbec neprojeví. Po inkubační době se v místě přisátí klíštěte většinou objeví červený okrouhlý flíček, který je v centru vybledlý. Objevit se mohou i příznaky připomínající chřipku.

V další fázi se onemocnění projeví neurologickým a srdečním postižením. Na našem území je velmi častá tzv. neuroborrelioza – jedná se o postižení centrálního nervového systému, při kterém se především u dětí vyskytuje nehnisavý zánět mozkových blan. Projevuje se bolestmi hlavy, světloplachostí, zvracením, brněním v rukou a nohou a nemožností předklonit hlavu k hrudi. Na řadu přichází i zánět nervových kořenů, případně obrna lícního nervu.

Po měsících, ale i letech může onemocnění přejít do třetího stádia, kdy vznikají změny na kůži, kloubech a dalších orgánech.

Proti klíšťové encefalitidě existuje možnost očkování, ale u boreliózy se ve výzkumných laboratořích na takové možnosti zatím teprve pracuje. Podle Státního zdravotního ústavu je infikována boreliózou čtvrtina klíšťat z pražských lesoparků.

Odborník radí: Klíště nemazat, nedusit a nekroutit!

Je důležité parazita co nejdříve vyjmout, aby nedošlo k riziku přenosu nemoci. Rozhodně nedávejte na „babské“ rady klíště pomazat krémem, aby se udusilo, nebo se ho snažit vykroutit ven.

„Pokud dojde při odstraňování klíštěte k podráždění, může klíště vyvrhnout část střev a zanést tu infekci do člověka. Proto se nemají klíšťata zamazávat krémem (vazelínou), protože se pak začne dusit a zvracet ty vnitřnosti do člověka,“ vysvětluje docent Vontor a dodává: „Virus encefalitidy je přítomen ve slinných žlázách, k jeho přenosu dochází velmi rychle (po přisátí klíštěte). V případě borelií to může trvat až několik hodin, protože musí do těch slinných žláz doputovat. Tyto intervaly byly dokázány na amerických klíšťatech, u evropských se mohou lišit, ale v podstatě je ten časový rozdíl mezi infekční dobou boreliózy a encefalitidy znatelný.“

Točení klíštětem je zbytečné, protože jeho způsob uchycení není šroubovitý, ale dlátovitý. Doporučuje se klíště vyviklat lehkým kýváním ze strany na stranu. Po odstranění klíštěte ještě přibližně jeden měsíc sledujte svůj zdravotní stav. Pokud by okolí ranky začalo nenápadně rudnout nebo by se objevila například horečka, navštivte lékaře a nechte si udělat speciální vyšetření na encefalitidu a boreliózu.

Jak tedy co nejlépe zamezit přenosu infekce?

Parazitologický ústav Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích úspěšně otestoval speciální přípravek Klíšťák – Ixoderm, který vytvořila česká firma Vetrisol, s.r.o. Stačí jen kápnout malou kapku na parazita, který je okamžitě zneschopněn, aby nestihl zintenzivnit slinění nebo vyzvrátit obsah svých útrob do ranky. Následně se vysuší a vy jej můžete bezpečně odstranit. Přípravek funguje na bázi látek, které klíště okamžitě dehydratuje a usmrtí.

„Pokud vím, tak tento přípravek je na trhu již několik let a funguje velmi dobře,“ doporučuje Klíšťák-Ixoderm docent Vontor. Velký zájem o přípravek potvrzují i oslovení lékárníci.

Klíšťáka pořídíte ve své lékárně nebo on-line na www.klistak.cz.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Pokoří Češi v klíčovém boji Němce? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Začínají klíčové chvíle hokejového mistrovství světa. Osm nejlepších týmů se srovnalo do pavouka pro play-off a...

Další z rubriky

Černá zubní pasta pro bílé zuby

Černá zubní pasta pro bílé zuby

Úsměv dělá divy. Je to jednoduchý způsob, jak příjemně naladit sebe i druhé. V komunikaci je úsměv skvělou metodou, jak...

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Proč ženy rády dostávají květiny?

Proč ženy rády dostávají květiny?

Na světě snad nenajdete ženu, kterou by květina urazila. Kytička je milou pozorností, uznáním i vyjádřením citů. Záleží...

Najdete na iDNES.cz