Zubní sklovina je nejtvrdší tkáň v lidském těle, ale přesto ji můžeme poměrně snadno poškodit. Například nadměrnou konzumací kyselého si můžeme způsobit erozi. Kyseliny, které jsou obsaženy třeba v džusech nebo citrusech, způsobí změkčení povrchu zubu, který je pak náchylnější k odhalení dentinu. Abrazi si zase způsobíme třeba skřípáním zubů, otevíráním uzavřené láhve zuby, ale třeba i tvrdým zubním kartáčkem a nevhodnou technikou čištění.
Prvním příznakem poškození zubní skloviny jsou citlivé zuby na různé podměty. Nejčastěji studené nebo teplé. Později může být sklovina oslabena a prosvítat dentin, zuby jsou proto nažloutlé. Nebo mohou být zuby popraskané a u kousací hrany prosvítají.
Vyvarujte se poškození zubní skloviny
Poškození zubní skloviny je nevratné! Těmto problémům však lze předcházet. Jak na to?
Bezprostředně po konzumaci kyselého si zuby nečistěte, ale počkejte alespoň půl hodiny. Perlivé nápoje a džusy vypijte rychle, ať se dotýkají skloviny co nejkratší dobu. Zuby čistěte jemně a používejte měkký zubní kartáček, k čištění nepoužívejte zubní pasty s abrazivními složkami. Základem péče o zubní sklovinu a celý chrup jsou i preventivní prohlídky u lékaře a dentální hygiena.
Sklovině pomáhá fluorid
Vhodné je také ošetření fluoridace zubů, které zvyšuje odolnost zubní skloviny a snižuje tak riziko tvorby zubního kazu.
Fluorid v nadměrné míře škodí, proto se od podávání fluoridových tablet u dětí ustupuje. Při zvýšené kazivosti chrupu však může stomatolog tyto tablety doporučit. Je ale třeba zvážit všechny zdroje fluoridů, které dítě může pozřít. Děti často polykají zubní pastu, a to téměř celý obsah ze zubního kartáčku. Fluorid obsahuje i voda, především balená.
Nezapomínejte však na fluoridy podávané lokálně. Mají totiž schopnost pronikat do zubní skloviny a zvyšovat tak její odolnost vůči zubnímu kazu a zároveň mohou „vyléčit“ počínající povrchové kazy. Velmi dobře také působí u odhalených krčků, které jsou citlivé. Fluoridy tak stačí podávat jen na tato poškozená místa.
Fluoridace zubů je ideální jako součást dentální hygieny
U dětí se lokální fluoridace zubů doporučuje minimálně dvakrát ročně, a to v rámci pravidelných návštěv u zubního lékaře. Pokud není důkladně prováděna domácí dentální hygiena nebo jsou zuby z nějakého důvodu oslabené, je však ideální fluoridovat častěji. V lékárně jsou prodejné fluoridační gely, zuby si gelem vyčistíte místo zubní pasty, nevyplachujete a necháte působit.
Fluoridace v ordinaci stomatologa probíhá aplikací speciálního fluoridačního gelu ve fluoridačních lžičkách, které se nechávají působit na zubní sklovinu po dobu několika minut. Před podáním musí být zuby důkladně vyčištěné, zbavené zubního plaku i kamene, protože jen tak může fluoridační gel pronikat do zubní skloviny. Proto je ideální, když se zuby nafluoridují na závěr ošetření u dentální hygienistky.
Kvalitní stomatologická péče o váš úsměv
Dopřejte si tu nejlepší péči splňující mezinárodní standardy. Přesně takovou nabízí centrum preventivní, záchovné i estetické stomatologie Dental Office H33. Spolehnout se můžete na nadstandardní péči, bezbolestné zákroky a vstřícné lékaře. Vaše zuby zde budou v těch nejlepších rukou.
Dentální hygienistka na klinice Dental Office H33 vám na závěr ošetření zuby zaleští a nafluoriduje. Seznámí vás také s pomůckami ke správnému čištění a procvičí s vámi domácí péči o váš chrup.
Více informací najdete na www.dental-office.cz.