Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

Inkontinence není tabu

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pojem, který vyvolává pocity studu, společenské tabu, které se ovšem dotýká mnohem většího počtu lidí, než si mnozí myslí. Převládá mylný názor, že inkontinence souvisí se stářím a postihuje pouze seniory, zejména ženy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Inkontinence není tabu! | foto: UNTRACO, v.o.s.

Inkontinencí trpí i mladší ročníky. Výzkumy ukazují, že až 20 % rodiček má po porodu problémy s nechtěným únikem moči. Inkontinence trápí např. i vrcholové sportovkyně.

Nedobrovolný únik moči je velmi nepříjemný a hlavně intimní problém, se kterým se jak ženy, tak i muži ostýchají svěřit svým blízkým, a dokonce i lékaři. Vyčkávání či řešení problémů „svépomocí“ ovšem celou situaci komplikuje nejen zdravotně, ale může např. vyvolat i deprese, způsobit potíže v zaměstnání, popřípadě narušit sexuální život a partnerské vztahy. Mezi důvody nevyhledání lékařské pomoci patří kromě studu i názor, že jde o běžný jev v procesu stárnutí nebo normální ženské záležitosti, nedostatek informací o možnostech léčení atd. Toto je ovšem velká chyba, inkontinence by totiž mohla být příznakem jiné nemoci, jejíž zanedbání způsobí problémy daleko větší. Úspěch léčby závisí zejména na příčině inkontinence.

Převážnou většinu příčin nechtěného úniku moči lze úspěšně odstranit, a tím pacienta buď úplně vyléčit nebo alespoň jeho problémy minimalizovat. Předepsáním vhodných absorpčních hygienických pomůcek lze život pacienta s inkontinencí zkvalitnit. Velké procento inkontinentních pacientů nakupuje absorpční pomůcky v lékárnách přímo, čímž se ekonomicky velmi zatěžují a navíc si mohou vybrat pomůcky nevhodné pro jejich typ a stupeň inkontinence. Přitom mají nárok na jejich předepsání ze zdravotního pojištění.

V rámci diagnostiky se lékař nejdříve podrobně vyptá na vznik, trvání a charakter obtíží. Nezbytná mohou být také doplňující vyšetření gynekologa, neurologa či urologa. Na základě popisu obtíží je pak možné určit přesný charakter inkontinence. Nejčastějšími typy inkontinence jsou stresová a urgentní. Posílení svalů pánevního dna je prvním terapeutickým krokem u méně závažné stresové inkontinence, nedoprovázené výrazným sestupem pánevních orgánů. Efekt posilování svalstva pánevního dna je zřejmý až po uplynutí poměrně dlouhé doby (až 3 měsíce) – je tedy nutná trpělivost, pravidelnost cvičení a správné provádění cviků. U žen mladšího a středního věku dominuje léčba operační. Pokud nelze vzhledem ke kontraindikaci provést operační řešení (nebo u seniorek), používají se konzervativní postupy. Při použití inkontinenčních pomůcek se jeví jako ekonomicky velmi výhodným řešením např. inkontinenční vložky ABENA Light, které vynikají skvělým poměrem kvality a ceny.


U urgentní inkontinence jsou operační metody voleny méně často. Léčba je převážně konzervativní a symptomatická (dle příznaků) a je založená na aktivním přístupu pacienta. Pouze komplexní léčba s úpravou životosprávy, tréninkem kontroly močení a medikamentózní podporou může zajistit úspěch.

K univerzálním léčebným preventivním radám patří redukce tělesné hmotnosti u obézních, omezení dráždivých jídel a příjmu kofeinu, který má dráždivý, diuretický efekt, a proto jeho omezení může snížit frekvenci epizod močení. Pacient musí být poučen o tom, že kofein je kromě kávy obsažen také v čaji, čokoládě a některých nealkoholických nápojích. Optimální a zejména rovnoměrný příjem tekutin v průběhu celého dne je rovněž velmi důležitý.

  • Nejčtenější

Krize nesmí zabrzdit nový stavební zákon. Ten přinese státu miliardy

Řešení současné zdravotní krize si vyžádá stovky miliard korun a česká ekonomika může propadnout o více než 10 procent....

Ochrana pokožky za všech okolností? Ptáme se Lenky Průšové

Lenka Průšová je hodnotitelkou bezpečnosti kosmetiky. Kosmetické produkty, které hodnotí a tedy i vpouští na trh EU,...

Práce? Sport? Bez roušky těžko. České řešení na Rouškyonline.cz

Špatně se vám dýchá s rouškou, ale nechcete se vzdát svých sportovních aktivit? Nebo s rouškou musíte být celý den v...

Vozy ŠKODA jsou nyní k dispozici online

Na nabídku nových i ojetých vozů prostřednictvím internetu a sociálních sítí jsme všichni zvyklí, ale že budeme řešit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chraňte sebe i ostatní stylově

V době, ve které žijeme, začínáme přemýšlet o věcech, které jsou skutečně důležité. Na přechod do normálu, na který...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

VY ZA TO STOJÍTE! Ptali jsme se vás na ženskou krásu

Rozsáhlý průzkum na téma ženská krása odhalil, jak české ženy vnímají samy sebe, kdy si samy připadají krásné a co...

Co obléct miminku, aby se v šátku, nosítku či kočárku cítilo pohodlně

Víte, jak obléct miminko do kočárku, šátku nebo nosítka, aby se cítilo pohodlně a nikde ho nic neomezovalo ve zdravém...

Máte rádi jednoduchý design a moderní povrchy?

Přesně jako majitel tohoto nového bytu v dynamickém bytovém projektu Waltrovka, jež se nachází v pražských Jinonicích...

Ptali jsme se vás na ženskou krásu

Rozsáhlý průzkum na téma ženská krása odhalil, jak české ženy vnímají samy sebe, kdy si samy připadají krásné a co...

Najdete na iDNES.cz