Pro začátek pár informací, které jste o švestkách možná nevěděli. Předchůdci dnešních švestek pocházejí nejspíš z Kavkazu či Mezopotámie a do Evropy se rozšířily díky Římanům. Velmi hojně je pěstoval Karel IV., a proto se jim dodnes někde říká karlátka či kadlátka. V 16. století nechala vrchnost vysazovat švestkové aleje kolem cest a procházející tak měli lahodné občerstvení na dosah ruky. Tehdy prý u nás bývalo až čtyřnásobně více švestek než jabloní.
Typická modrá až tmavě fialová barva je tak jedinečná, že má i své místo na stupnici barev jako „švestková“. Zažité je rčení „sbal si svých pět švestek“ nebo „do švestek nevydrží“. Známé jsou též pranostiky. Na 23. dubna „Prší-li na svatého Vojtěcha, neurodí se švestky“ a na 15. května „Déšť svaté Žofie švestky ubije“.
Ale teď už k lahodnému švestkovému sirupu z Kitlu, který je vyrobený z opravdové švestkové šťávy a dužniny. Díky tomu obsahuje velmi vysoký podíl ovocné složky. Je skvělý pro přípravu horkých i studených, alkoholických i nealkoholických nápojů a koktejlů. V rodinné firmě z Jizerských hor dali novince slogan: „Zahřeje i osvěží“, což ji opravdu skvěle vystihuje, jelikož má velmi široké využití.
Do oblíbeného hrnečku nalijte panák Kitl Syrob Švestka, zalijte horkou vodou, lehce promíchejte a ozdobte plátkem čerstvého pomeranče. V mžiku máte připravený lahodný horký nápoj, který vás zahřeje v každé situaci. Nebo do vysoké sklenice nasypte několik kostek ledu, přilijte švestkový Syrob, doplňte sklenici perlivou vodou, zamíchejte a zdobte celým kardamomem, který nápoj nádherně ovoní. V tu ránu máte připravenou skvělou domácí limonádu. Další recepty a inspiraci najdete na webu kitl.cz v sekci Recepty.
Švestkový Kitl Syrob vyšel 1. září v limitované edici a ihned sklidil obrovský úspěch. Tak neváhejte a ochutnejte ho, než zmizí z nabídky. Dostupný je právě teď na kitl.cz a u všech dobrých prodejců Kitl.