Deset zásad, jak (ne)recyklovat

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  16:47 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Opakování je matka moudrosti. Že už jste to několikrát slyšeli i četli? Víte jistě, kam správně vytřídit třeba tubičku od zubní pasty, ruličku toaletního papíru, žárovku nebo třeba holící strojek?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Deset zásad, jak (ne)recyklovat | foto: asekol

Ačkoliv musí výrobci i prodejci na obalu uvádět značky, které nám mají pomoci, zda lze daný výrobek recyklovat, není samozřejmostí, že jim rozumíme a víme, jak správně vytřídit. Přinášíme vám 10 zásad, jak na to.

Zásada č. 1 Rozhodující je znak

Recyklační symboly, které nalezneme na obalech nebo výrobcích samotných, nás mají informovat, jak s výrobkem nakládat, skladovat ho a poté i vyhodit či vytřídit.

asekol

Panáček odhazující do koše – jeden z nepovinných znaků, upozorňujících na ochranu životního prostředí a použití nádob na odpad

asekol

Trojúhelník s plnými šipkami – symbol určuje využití k recyklaci, bývá doplněn písemnými i číselnými zkratkami


asekol

Trojúhelník s obrysovými značkami – symbol označuje výrobek, který již byl vytvořen z recyklovaného materiálu

asekol

Přeškrtnutá popelnice – symbol upozorňuje, že výrobek nepatří do směsného odpadu, tedy klasické černé popelnice. Musí být předán k ekologické recyklaci např. staré a nefunkční elektrozařízení patří do červených kontejnerů (www.cervenekontejnery.cz).

Zásada č. 2 Rozbité zrcadlo – 7 let smůly?

Zda v případě rozbitého zrcadla platí známé rčení o tom, že to znamená sedm let smůly, bohužel potvrdit nemůžeme. Určitě, ale platí, že nepatří do popelnice na sklo - kvůli své tenké vrstvě kovu. To samé platí pro autosklo.

Zásada č. 3 Koupím si nový telefon. Kam ale s tím starým?

Pokud si koupím nový, moderní mobil, určitě je lepší si ten starý a ještě funkční schovat pro případné budoucí využití. Ruku na srdce! Kolik z vás využilo starý spotřebič, který jste si odložili při nákupu nového? Vyhodit přístroj, který je stále funkční, se zdá jako plýtvání. Pokud jej ale nikomu nevěnujete, je naprosto zbytečné mít telefon pouze doma v šuplíku. 

Podle odhadů se v českých domácnostech nachází až osm milionů nepoužívaných mobilů. Drtivou většinu z nich už nikdy nikdo nepoužije. Pro životní prostředí je lepší, když bude takový přístroj odevzdán k recyklaci nebo k dalšímu užívání například do dětských domovů. Můžete tak učinit na stránkách charitativního projektu Věnuj mobil (www.venujmobil.cz).

Zásada č. 4 Recyklovat recyklované

Některé výrobky běžné potřeby již pocházejí z recyklovaných materiálů a nelze je tak již znovu recyklovat. Typickými příklady jsou ruličky toaletních papírů nebo papírová plata od vajíček. Použitý papír je již recyklovaný a tak patří do směsného odpadu. Nejlépe je se řídit podle recyklačních značek.

Zásada č. 5 Se žárovkou do koše

Možná vás to překvapí, ale obyčejná stará žárovka patří do klasického komunálního odpadu. Avšak zářivky a halogenové (tzv. úsporné) žárovky patří do speciálních kontejnerů na světelné zdroje. Odevzdat je můžete u těch prodejců, kteří zářivky nebo úsporné žárovky prodávají.

Zásada č. 6 Drobné elektro do popelnice nepatří

Deset zásad, jak (ne)recyklovat

Recyklační mýty se nevyhýbají ani starému drobnému elektru, jednomu z nejrizikovějších odpadů. Rozšířený mýtus o bezpečném vyhazování elektra do směsného odpadu ohrožuje životní prostředí. Při rozkladu se do půdy totiž uvolňuje velké množství nebezpečných látek, které přírodu nenávratně poškozují. Přitom řešení je jednoduché – stačí při každém velkém úklidu pamatovat i na kontrolu elektrospotřebičů a ty rozbité či nefunkční vyhodit do červených kontejnerů, větší kusy pak odvézt do sběrného dvora. Stejně tak je dobré sesbírat ze šuplíků staré baterie a vhodit je do červených kontejnerů speciálním otvorem v horní části. Ten nejbližší najdete na www.cervenekontejnery.cz.

Víte, že elektronická hračka je nejčastěji vyhazovaným elektrozařízením do směsného odpadu a má také největší spotřebu baterií? Tomu odpovídá také fakt, že v domácnostech patří k nejkupovanějším zařízením. Nejméně polovina Čechů koupí elektronickou hračku jednou za rok.

Zásada č. 7 Káva s sebou do vlastního

Pokud si v kavárně necháte připravit kávu s sebou do vlastního hrníčku, zároveň ušetříte. Tato iniciativa podporuje omezení zbytečných plastů.

Zásada č. 8 Co s krabičkou od jídla?

Většina plastových boxů, ve kterých dostaneme jídlo s sebou, je vyrobena z polystyrenu, který můžete bez výčitek vhodit do kontejnerů na plasty. Je třeba je ale předtím zbavit mastnosty, ta do tříděného odpadu nepatří! Pozor také na thermoboxy nebo stavební polystyren, s tím budete muset na sběrný dvůr.

Zásada č. 9 Kam s kosmetikou?

Máte doma zbytky kosmetiky, které již nepoužíváte nebo jste ji spotřebovali? Zbytky mýdla nebo krému slijte, v malém množství vyhoďte do směsného odpadu a plastové obaly vhoďte do popelnice na plasty. Stará řasenka je znečištěna barvou a tak rovnou patří do směsného odpadu.

Fakt č. 10 Pozor na nebezpečný odpad u popelnice

Chcete něco vyřadit a je vám líto to vyhodit do popelnice? Postavíte to vedle, protože se určitě najde ještě někdo, komu poslouží? Pozor na nebezpečný odpad, je označen symbolem přeškrtnuté popelnice. Dobrým příkladem je třeba starý elektrospotřebič. Odložením spotřebiče k popelnici se dopouštíte přestupku, za který může být dle zákona uložena pokuta až 20 000 korun.

Navíc i v případě, že by o odložený spotřebič někdo stál, může se stát, že vinou počasí a dalších vlivů nalezne spotřebič již značně poškozený. Zkuste jej raději nabídnout třeba za odvoz. Budete překvapeni, jak je tento způsob populární.


Nejčtenější

Mistr republiky René Andrle ambasadorem elektrokol MTF

Elektrokola MTF

Bývalý profesionální cyklista René Andrle, který získal během své sportovní kariéry titul mistra republiky a startoval...

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminály Sazky nejsou jen o sázení. Zaplatíte fakturu, dobijete mobil

Terminál společnosti Sazka je stále vnímán hlavně jako vstupenka k milionům třeba ze Sportky nebo Eurojackpotu. Některá...

Připojištění není zbytečným luxusem

Připojištění není zbytečným luxusem

Jak dobré máte autopojištění, zjistíte většinou až v okamžiku pojistné události. A to už může být pozdě. Jak tedy...

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Plánujete vaše letní výlety s předstihem? Vyplatí se to!

Sedíte od rána do večera v práci a už teď se chcete těšit na to, jak strávíte léto? Horké dny se blíží mílovými kroky....

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Studuj moderní technologie a současně vydělávej na Univerzitě obrany

Březen je ještě měsícem podávání přihlášek na vysoké školy. Jaký obor je perspektivní? Zvol si technické vzdělání na...

Další z rubriky

Jak dnešní způsoby seznamování ovlivnily sociální sítě?

Jak dnešní způsoby seznamování ovlivnily sociální sítě?

Podat si seznamovací inzerát do novin nebo časopisu a pak čekat, až někdo napíše? Nemyslitelné. Dnes stačí pár vět,...

Jaké karnevalové kostýmy jsou letos trendy pro karnevalové plesy?

Jaké karnevalové kostýmy jsou letos trendy pro karnevalové plesy?

Blíží se období masopustu a v snad v každé české či moravské obci se bude konat karneval či masopustní průvod masek....

Slabinou dnešní medicíny je obecně nedostatek času

Ředitel kardiorehabilitace a primář odborného léčebného ústavu Lázní Teplice...

Lázně Teplice nad Bečvou znají řešení. Ředitelem kardiorehabilitace a primářem zdejšího odborného léčebného ústavu je...

Najdete na iDNES.cz