Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze, nebo to není výchovné? A pokud kapesné ano, tak od jakého věku, jak často a kolik?

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to | foto: Albi

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Podle psycholožky Marie Kolkové hraje kapesné důležitou roli v rozvoji finanční gramotnosti dětí a vnímá jej pozitivně. „Kapesné může být zásadní pomocník rodičů, pokud se snaží, aby si dítě osvojilo pravidla se získáváním a udržováním financí,“ myslí si. Pouze otázka kapesného ale nemusí nutně určovat, zda dítě bude finančně gramotné nebo nebude. „Existuje spousta rodičů, kteří se pro kapesné nerozhodnou, mají jiný systém, a přesto jejich děti s penězi zacházet umí,” dodává psycholožka.

Většina rodičů o kapesném začíná uvažovat právě ve chvíli, kdy dítě začne chodit do školy. Jak se zaváděním kapesného začít? „Na začátku je důležité si společně stanovit, v jakém intervalu a kolik peněz bude dítě dostávat. „Ideálně by také rodiče dítěti měli vysvětlit pravidla spojená s užíváním peněz a tato pravidla dodržovat. Například předem dítěti říct, že pokud si utratí peníze během prvního dne, bude muset počkat až do dalšího kapesného, dříve peníze nedostane,” vysvětluje Marie Kolková.

Jaký interval a jaká částka je tedy optimální? Psychologové se shodují, že děti na prvním stupni základní školy by měly dostávat kapesné v kratších, například týdenních intervalech. V delším horizontu takto malé děti neumí plánovat tak, aby jim peníze vystačily na celé období. Model může vypadat třeba tak, že začnete dvacetikorunou týdně a s každým rokem budete desetikorunu přidávat. Částka ale samozřejmě závisí na možnostech rodinného rozpočtu.

Na druhém stupni a střední škole už můžete interval prodloužit, aby se děti naučily plánovat dlouhodobě. „Se staršími dětmi se můžete dohodnout, že pokud si bude potomek přát nějakou dražší, ale nepotřebnou věc, bude si na ni muset z kapesného šetřit. Dítě se tak naučí více zamýšlet nad tím, na co chce peníze využít a jestli mu vystačí po celou dobu,” radí psycholožka. Starší děti také pravděpodobně budou dostávat vyšší kapesné než malí školáci.

Existuje také model, kdy se kapesné odvíjí od zásluh dítěte. V takovém modelu vyrůstala i psycholožka Marie Kolková. „Moje vlastní zkušenost s kapesným a získáváním finanční gramotnosti v dětství byla poněkud komplikovanější, ale dnes její propracovanost velice oceňuji. Maminka vytvořila seznam činností, se kterými můžeme v domácnosti pomáhat. Když jsme byli menší, patřilo tam zalévání a zametání, vynášení koše, umývání a utírání nádobí. Když jsme byli větší, přidalo se i vysávání, vytírání podlahy či žehlení. Každý měsíc byla na lednici připnutá tabulka s mým jménem a jmény sourozenců a za splnění některého úkolu jsme dostali červený puntík. Ten měl předem stanovenou hodnotu. Na konci měsíce se puntíky sečetly a maminka nám vyplatila „vydělané“ kapesné,” vzpomíná.

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

To, jak bude váš potomek zdatný v nakládání s penězi, ale můžete ovlivnit už dříve. Existují nejrůznější pomůcky a hry na procvičování finanční gramotnosti a nákupního chování, které jsou vhodné dokonce už pro předškoláky. Patří mezi ně například nová hra Obchod ze vzdělávací edice Kvído od Albi, ve které děti mají za úkol dojít z domova do obchodu a tam nakoupit potraviny z nákupního seznamu. Cestou na ně čekají jak příležitosti vydělat si peníze, tak nástrahy, kvůli kterým o ně mohou přijít.

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to
Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

„V průběhu hry si děti uvědomí, že když si koupí v obchodě navíc žvýkačku, lízátko nebo chipsy, nezbyde jim dostatek peněz na nákup, který opravdu potřebují. Vyzkouší si aktivně se zapojit do vydělávání peněz na nákup formou domácích prací, naučí se správně si rozměnit peníze a zvládat situace v obchodě. Školáci zvládnou spočítat hodnotu svého nákupu a zjistit, zda jim peníze na nákup stačí, předškoláci se budou řídit barvami mincí,” vysvětluje autorka hry Andrea Löflerová ze společnosti Albi.


Nejčtenější

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Přivýdělek na rodičovské dovolené: Jak najít časově flexibilní práci?

Na mateřské a rodičovské dovolené se hodí každá koruna. A tak není divu, že spousta rodičů hledá přivýdělek, který by...

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Cena Finparády za první českou multibankovní aplikaci Banky CREDITAS

Aplikace Richee: Hlavní přehled, Zadání platby, Založení účtu z aplikace

Portál Finparáda.cz na konci ledna oznámil výsledky soutěže Finparáda.cz - Finanční produkt roku, a to v 11...

Další z rubriky

Trendy 2019: průhledné brýle, retro i výrazné s důrazem na detail

Trendy 2019: průhledné brýle, retro i výrazné s důrazem na detail

Nový rok, nové trendy. Je tu pár novinek, které by vás rozhodně neměly minout. Modlou budou letos tahle 4 slova:...

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Dělejte časosběrné fotky dětí stylově – využijte milníkové kartičky

Ještě jste o nich neslyšeli? Tyto grafické kartičky umí posloužit jako dokonalá dekorace důležitých fotografií s naším...

Jak dnešní způsoby seznamování ovlivnily sociální sítě?

Jak dnešní způsoby seznamování ovlivnily sociální sítě?

Podat si seznamovací inzerát do novin nebo časopisu a pak čekat, až někdo napíše? Nemyslitelné. Dnes stačí pár vět,...

Najdete na iDNES.cz