Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Když se řekne sexuálně přenosná nemoc, vybaví se nám syfilis, kapavka a AIDS. Jenže vůbec nejrozšířenější sexuálně přenosnou infekcí je lidský papilomavirus (HPV), který způsobuje některé typy rakovin, jež mohou mít fatální následky.

Čtyři smrtelné nemoci způsobené sexem | foto: iStockphoto.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na tyto karcinomy u nás ročně umírá několik set žen i mužů. Přitom už proti nim existuje účinná ochrana.

V roce 2015 zemřelo na rakovinu děložního čípku na 400 žen, což je již řadu let neměnné číslo, další životy měly na svědomí rakoviny vulvy, pochvy či análu. Všechny tyto čtyři typy karcinomů má jedno společné: ve většině případů je způsobují viry HPV. Těmi se v dospělosti nakazí zhruba 80 procent lidí, a i když u většiny nakonec spontánně vymizí, u zhruba 20 procent vyvolá nějaký zdravotní problém. 

Kromě zmíněných nemocí může jít o řadu přednádorových stavů, které vyžadují dlouhodobou léčbu, nemluvě o tom, že virus způsobuje i nechvalně známé genitální bradavice. Nikdo přitom předem nedokáže říci, komu HPV uškodí a komu nikoliv.

Přenašeče infekce nepoznáte

Příliš mnoho možností, jak se před virem HPV ochránit, neexistuje. Doporučuje se kondom, ale nejde o stoprocentní ochranu vzhledem k tomu, že se virus přenáší nejen pohlavním stykem, ale už i při mazlení, třeba kontaminovanými prsty partnera. 

Rovněž sexuální zdrženlivost mírně snižuje pravděpodobnost nákazy, ovšem na druhou stranu se virus může přenést i od jednoho jediného partnera, který se před tím ani nemusel chovat nijak moc rizikově. A ani si nemusí – a v drtivé většině případů ani není – být vědom, že je přenašeč: HPV totiž nemá žádné typické viditelné příznaky. Přesto před touto infekcí existuje ochrana, a tou je očkování, které je nejlepší provést ještě před začátkem sexuálního života.

Očkovat je třeba už děti

Očkování proti HPV se obvykle provádí při třináctileté preventivní prohlídce, a to u chlapců i dívek. Zdravotní pojišťovny hradí vakcinaci právě v tomto věku. Existují tři vakcíny, které se liší počtem typů HPV, proti nimž chrání. Vakcíny s více typy HPV chrání navíc proti genitálním bradavicím. A právě onemocnění genitálními bradavicemi (tzv. kondylomaty) v posledních letech přibývá. 

Jde o vysoce nakažlivé (tři ze čtyř lidí onemocní při jakémkoliv genitálním kontaktu s přenašečem) a velmi nepříjemné onemocnění: léze a měkké výstupky na sliznici a na kůži mnohdy podstatně omezují či dokonce znemožňují sexuální život. A jakmile se jednou objeví, je velmi těžké zabránit tomu, aby se opakovaně nevracely. Genitálním bradavicím a ostatním zmíněným nemocem se lze efektivně bránit pouze již zmíněným očkováním.

Více se dozvíte na www.stop-hpv.cz.


Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Laserová sezóna je v plném proudu. Co vše nám umí lasery vylepšit?

Laserová sezóna je v plném proudu! Co vše nám umí lasery vylepšit?

O rozšířených pórech se říká, že jsou novodobými vráskami, povadlé kontury často zbytečně čekají, než dozrají na...

Jste to co pijete

Jste to co pijete

Lidské tělo tvoří ze tří čtvrtin voda, tuto informaci do sebe nasává každý žák základní školy. Víme ale přesně, CO je...

Lehké a rychlé silvestrovské pohoštění

Lehké a rychlé silvestrovské pohoštění

Každoročně vymýšlíte vánoční pohoštění tak, abyste své hosty ohromili a překvapili něčím novým? Trendem je sahat po...

Najdete na iDNES.cz