Je to vůbec chřipka?
Dost možná ani ne. Chřipkové epidemie začínají řádit mnohem později – obvykle až od ledna/února. Co tedy může za všudypřítomné prskání, smrkání, pokašlávání a unavené stesky nad pobolíváním hlavy či krku? Nachlazení. I to ale umí potrápit.
Co je co?
Podle čeho rozeznáte chřipku od nachlazení? Stručná odpověď: Podle toho, jak špatně vám je.
Teplota při nachlazení bývá jen zvýšená, horečky naopak ukazují na chřipku. Při nachlazení je vám tak trochu všechno – jste trochu unavení, trochu vás pobolívá hlava nebo krk, můžete trochu pokašlávat a typicky se přidává „rýmička“. Příznaky se objevují pozvolna.
Zatímco nachlazení vás táhne do postele pomalu, chřipka vás do peřin strhne z ničeho nic. Celková únava, silné bolesti celého těla i hlavy, někdy i světloplachost a dráždivý suchý kašel ženou pod deku i největší workoholiky.
Proč na tom záleží?
Protože je zbytečné brát na komára dělo. U nachlazení si vystačíte s jednoduchou léčbou a volnějším režimem. Léčba chřipky ale může být komplikovaná a cesta k úplnému uzdravení poměrně dlouhá.
V obou případech byste měli zvolnit a dopřát si odpočinek. Nezapomínejte na dostatek tekutin a volte raději teplé nápoje – příliš horké jsou stejně nevhodné jako ty studené. Hlídejte také, ať vzduch v místnostech, kde pobýváte, není příliš suchý.
Jak si pomoct?
Neignorujte rýmu. Ucpaný nos a neustupující rýma přispívají k bolesti hlavy a ztěžují dýchání, to všechno přispívá k pocitu vyčerpání. Od zduření sliznice, která ucpává nos, pomáhají babské rady i medikamenty. Na nosí spreje ale pozor – když je budete používat příliš dlouho/intenzivně, můžete si navodit chronickou rýmu právě z jejich užívání.
I když je zvýšená teplota pro boj s infekcí prospěšná, vaši pozornost zaslouží také. Pokud se přehoupne přes 38,5 °C, je na čase začít horečku srážet. Podívejte se na některé tipy, jak si s horečkou poradit.
Bolesti i horečku tlumí paracetamol. Je šetrný k žaludku a jeho účinky se dostaví do půl hodinky. Léky s obsahem paracetamolu jsou volně dostupné bez předpisu. I na jeho užívání ale dávejte pozor, vysoké dávky nebo špatná kombinace léků s paracetamolem mohou ohrozit vaše játra.
Pamatujte na svá játra a zbytečně se neládujte paracetamolem ve zbytečně vysokých dávkách nebo příliš dlouho.
Léčba chřipky může vyžadovat delší dobu nebo vyšší dávky léků – pro správné dávkování se vždy podívejte do příbalového letáku.
Výhodné jsou tzv. kombinované přípravky. Obsahují takovou kombinaci látek a v takové formě, aby jejich účinky nešly proti sobě, ale naopak se podpořily. Zároveň si nemusíte lámat hlavu s plánováním rozestupů mezi dávkami vícero léků a místo neustálého hlídání hodinek si můžete dopřát tolik potřebný spánek.