Chřipka chce svůj čas. Trpět ale nemusíte

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Říká se, že neléčená rýma trvá týden a léčená 7 dní. S chřipkou je to podobné. Když už vás přepadne, na úplně uzdravení si, chtě nechtě, pár dní počkáte. Ulevit od příznaků, kterými se nemoc projevuje, si ale můžete mnohem rychleji. Co se hodí vědět?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Chřipka chce svůj čas. Trpět ale nemusíte | foto: Angelini Pharma

Je to vůbec chřipka?

Dost možná ani ne. Chřipkové epidemie začínají řádit mnohem později – obvykle až od ledna/února. Co tedy může za všudypřítomné prskání, smrkání, pokašlávání a unavené stesky nad pobolíváním hlavy či krku? Nachlazení. I to ale umí potrápit.

Co je co?

Podle čeho rozeznáte chřipku od nachlazení? Stručná odpověď: Podle toho, jak špatně vám je.

Teplota při nachlazení bývá jen zvýšená, horečky naopak ukazují na chřipku. Při nachlazení je vám tak trochu všechno – jste trochu unavení, trochu vás pobolívá hlava nebo krk, můžete trochu pokašlávat a typicky se přidává „rýmička“. Příznaky se objevují pozvolna.

Zatímco nachlazení vás táhne do postele pomalu, chřipka vás do peřin strhne z ničeho nic. Celková únava, silné bolesti celého těla i hlavy, někdy i světloplachost a dráždivý suchý kašel ženou pod deku i největší workoholiky.

Proč na tom záleží?

Protože je zbytečné brát na komára dělo. U nachlazení si vystačíte s jednoduchou léčbou a volnějším režimem. Léčba chřipky ale může být komplikovaná a cesta k úplnému uzdravení poměrně dlouhá.

V obou případech byste měli zvolnit a dopřát si odpočinek. Nezapomínejte na dostatek tekutin a volte raději teplé nápoje – příliš horké jsou stejně nevhodné jako ty studené. Hlídejte také, ať vzduch v místnostech, kde pobýváte, není příliš suchý.

Jak si pomoct?

Neignorujte rýmu. Ucpaný nos a neustupující rýma přispívají k bolesti hlavy a ztěžují dýchání, to všechno přispívá k pocitu vyčerpání. Od zduření sliznice, která ucpává nos, pomáhají babské rady i medikamenty. Na nosí spreje ale pozor – když je budete používat příliš dlouho/intenzivně, můžete si navodit chronickou rýmu právě z jejich užívání.

I když je zvýšená teplota pro boj s infekcí prospěšná, vaši pozornost zaslouží také. Pokud se přehoupne přes 38,5 °C, je na čase začít horečku srážet. Podívejte se na některé tipy, jak si s horečkou poradit.

Bolesti i horečku tlumí paracetamol. Je šetrný k žaludku a jeho účinky se dostaví do půl hodinky. Léky s obsahem paracetamolu jsou volně dostupné bez předpisu. I na jeho užívání ale dávejte pozor, vysoké dávky nebo špatná kombinace léků s paracetamolem mohou ohrozit vaše játra.

Pamatujte na svá játra a zbytečně se neládujte paracetamolem ve zbytečně vysokých dávkách nebo příliš dlouho.

Léčba chřipky může vyžadovat delší dobu nebo vyšší dávky léků – pro správné dávkování se vždy podívejte do příbalového letáku.

Výhodné jsou tzv. kombinované přípravky. Obsahují takovou kombinaci látek a v takové formě, aby jejich účinky nešly proti sobě, ale naopak se podpořily. Zároveň si nemusíte lámat hlavu s plánováním rozestupů mezi dávkami vícero léků a místo neustálého hlídání hodinek si můžete dopřát tolik potřebný spánek. 

Tantogrip

Nejčtenější

Tři ženy úspěšně zhubly. Jak ale vypadají o půl roku později?

Ke konci projektu se účastnice sešly při závěrečném společném focení. Zleva...

Díky programu Cambridge Weight Plan změnily tři ženy životní styl a odměnou jim bylo, že po pár měsících oblékly menší...

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Začalo Australian Open. Bookmakeři a sázkaři se shodují na favoritech

Mezi hlavní vrcholy sázkařské sezóny budou patřit v roce 2019 tenisové grandslamy. Prvním z nich, který tradičně začíná...

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny

Moderní inkousty nahrazují klasické chodbové tiskárny.

Uvažujete o koupi nové flotily tiskáren a nevíte si rady při výběru? Inkoustová technologie HP PageWide je něco jako...

Udělejte něco pro sebe, pořiďte si infrasaunu

Infrasauna Rowen pro 4 osoby nabízí saunování pro celou rodinu. Má 11...

Ta je skvělá nejen pro parádní relaxaci v teple, což přijde v zimních měsících opravdu vhod, ale pečuje i o zdraví. A...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 1.

trading

Uživatelé tradingových platforem mají k dispozici nástroje profesionálních obchodníků s akciemi, ale podceňují často...

Další z rubriky

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Pět vlastností dobrého obchodního zástupce

Jak se pozná spolehlivý a důvěryhodný obchodní zástupce bankovních i nebankovních společností? Poradíme vám, na co se...

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

S tatínky si děti užijí spoustu legrace.

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození druhého syna skončil v zaměstnání, aby se mu...

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Přivýdělek k důchodu: Až 25 000 Kč měsíčně

Zajímavá odměna, méně pracovních hodin, žádné dojíždění. Nebojte se v důchodu začít s novou prací a zjistěte, jaké to...

Najdete na iDNES.cz