Pojďme se podívat blíže na černý česnek, účinky na zdraví i na to, jak ho jednoduše zařadit do jídelníčku každý den.
Černý česnek vzniká fermentací klasického bílého česneku při kontrolované teplotě a vlhkosti po dobu několika týdnů. Tento proces, při kterém mikroorganismy jako bakterie a kvasinky přeměňují organické látky na jednodušší sloučeniny, vede ke změně barvy i konzistence. Česnek tak získává měkkou, téměř želatinovou strukturu, černé zbarvení a jemnou nasládlou chuť.
Změna barvy je jen začátek
Během fermentace dochází ale i ke změnám v obsahu některých bioaktivních látek. Díky tomu se černý česnek od toho bílého liší nejen barvou a konzistencí, ale také složením. Fermentovaný česnek obsahuje velké množství antioxidantů, tedy látek, které pomáhají tělo chránit před oxidačním stresem a působením volných radikálů. Fermentace zároveň koncentruje obsah všech přirozeně obsažených látek.
Černý česnek - účinky na srdce i játra
Česnek přispívá k normální funkci oběhové soustavy a podporuje zdravé fungování srdce a cév, a to hned několika způsoby. Jednak obsahuje látky, které podporují pružnost cév a pomáhají udržovat optimální krevní oběh. Česnek tak může být vhodný pro ty, které trápí pocit těžkých nohou. Zároveň má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a krevních lipidů a přispívá k udržení rovnováhy mezi „dobrým“ a „špatným“ cholesterolem.
Na co se v souvislosti s česnekem často zapomíná, je jeho příznivé působení na normální činnost jater. Játra jsou přitom jedním z nejdůležitějších orgánů a podílejí se na očistě a metabolismu tuků. Česnek se v tradičním léčitelství používá také k podpoře přirozené obranyschopnosti. Ta může být oslabena hlavně v období sezonních změn, ale také při vyšší fyzické nebo psychické zátěži. Vzhledem k tomu, že česnek přispívá k duševní pohodě a adaptaci organismu na stresové situace, může být jeho konzumace v těchto případech o to prospěšnější.
Kolik černého česneku je tak akorát
Černý česnek je možné zařadit do běžného jídelníčku, v němž se používá k dochucení omáček, polévek, pomazánek nebo salátů. Jen těžko se to ale podaří každý den. Pomoci s každodenní konzumací mohou čaje a doplňky stravy ve formě kapslí nebo tablet. Ty představují praktický způsob, jak jednoduše sníst stroužek česneku denně.
Doporučené denní dávkování se liší podle formy a složení výrobku a je vždy nutné řídit se informacemi uvedenými na obalu. V případě užívání léků nebo při zdravotních obtížích je vhodné konzultovat užívání doplňků stravy s česnekem s lékařem.
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/clanek/voditka-k-problematice-zdravotnich-a-vyzivovych-tvrzeni.aspx