Alergeny v domácnosti: Pod svícnem je tma.

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Alergeny v domácnosti | Rozhovor s Dr. Monikou Arenbergerovou. Ze všech stran se na rodiče valí reklamy s rozesmátými dětmi v náruči šťastné rodiny. Jak nepodlehnout prvnímu dojmu? – Doporučuji se podrobně seznámit se složením výrobků a získat co nejvíce dalších informací z různých zdrojů.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Alergeny v domácnosti: Pod svícnem je tma. | foto: MouseHouse, s.r.o.

 Dětskou populaci přivádí do dermatologické ordinace řada chorob, kam patří infekční onemocnění, vrozené nemoci a kožní změny na alergickém podkladu. Odhaduje se, že až pětina dětí trpí některým typem alergie. Z pohledu dermatologa se nejčastěji jedná o atopický ekzém a kontaktní alergie nebo kopřivku. Tato onemocnění se projevují červenými olupujícími se flíčky, které mohou být po celém těle a nejvíce se vyskytují v záhybech. Alergie děti zatěžují zejména silným svěděním, které narušuje jejich fyzickou i psychickou pohodu, rozptylují jejich pozornost a dokonce jim mohou způsobovat spánkovou poruchu.

Alergeny v domácnosti: Pod svícnem je tma.

Na co by si maminky měly dát pozor při vybírání pracích prostředků?

Potencionálních alergenů je celá řada. Látky, které nejčastěji vyvolávají alergické reakce či podráždění dětské pokožky, jsou syntetické, ale i přírodní parfémy a konzervanty. Alergická reakce není závislá na množství alergenu – stačí ho jen stopové množství. Z experimentů víme, že v tkaninách se po praní vyskytují zbytky pracích a avivážních prostředků. Současně víme, že aviváž má za cíl zůstat na tkanině, aby redukovala elektrostatický náboj. Proto je tak důležité pro naši pokožku její složení.

Co považujete za nejdůležitější pro zdraví dětí z hlediska používání pracích prostředků?

Jemná dětská kůže vyžaduje citlivou péči. Při častém mytí a koupání se narušuje přirozený ochranný kožní film. Následkem může být zvýšená citlivost, suchá kůže, a svědění, které vede až k rozškrábání postižených míst. Veškeré látky, které přicházejí do styku s dětskou pokožkou, bychom měli vybírat obezřetně. Obzvlášť kůže kojenců je ještě imunitně nevyzrálá a kontakt s chemickými látkami ji může ublížit. Při nákupu pracích prostředků proto zásadně vybíráme ty bez obsahu alergenů. Pračka by měla důkladně máchat a pro lepší výsledek můžeme máchání ještě jednou zopakovat.

Jaké látky by tedy prací prostředky pro děti vůbec neměly obsahovat?

Jakákoliv chemická látka může být potencionálním alergenem. Nejčastějším a také nejsilnějším alergenem v kosmetice a pracích prostředcích jsou aromatické a konzervační látky.

Do jakého věku je třeba dětské prádlo žehlit? Funguje sterilizační účinek, i když se prádlo nevyžehlí těsně před tím, než ho oblékneme dítěti?

Žehlení se pro dodatečnou dezinfekci prádla používalo v době, kdy ještě ženy praly ručně v potoce za pomoci mýdla. Dnešní automatické pračky s kvalitním pracím prostředkem odstraní nečistoty do té míry, že již v následně usušené tkanině nejsou žádná riziková množství choroboplodných zárodků. Žehlení tak má pouze estetický účinek na vzhled tkaniny. Krom toho běžné bakterie u zdravých dětí nezpůsobují žádné zdravotní komplikace. Dokonce je naopak žádoucí, aby se na pokožce dítěte co nejdříve vytvořil přirozený biofilm.

Můžete pro umývání miminek doporučit používání dětských mýdel a olejíčků, nebo byste dala přednost mytí pouze čistou vodou?

Pro běžné mytí je čistá voda naprosto dostačující. Pro potřebu intenzivnějšího mytí volíme prostředky bez přidaných látek, ideálně bez konzervantů a parfemace.

Jakou roli mohou u citlivé nebo alergické pokožky sehrát dědičné faktory?

Vnímavost jedince vůči vlivům zevního prostředí je dána kromě jiného i genetickou výbavou, kterou získáme od svých rodičů. Typickým příkladem je dítě rodiče s atopickým ekzémem, který se často dědí.

Ze všech stran se na rodiče valí reklamy s rozesmátými dětmi v náruči šťastné rodiny. Jaká je vaše rada, jak nepodlehnout prvnímu dojmu?

Doporučuji se podrobně seznámit se složením výrobků a získat co nejvíce dalších informací z různých zdrojů.

Jak byste shrnula doporučení pro výběr kosmetických, pracích a čisticích přípravků, které přijdou do styku s dětskou pokožkou?

Dětská pokožka má svá specifika. Nemá ještě zcela vyvinuté všechny ochranné mechanismy, jako mají dospělí, a proto si při výběru musíme dávat pozor na složení výrobků. Volíme lehčí základy, které dětské pokožce umožňují dýchat. Vybíráme výrobky, které jsou dermatologicky testované a neobsahují alergeny, které by mohly vyvolat podráždění nebo alergickou reakci.

Měla jste možnost seznámit se s produkty z řady Feel Eco Baby, které jsou určeny pro kojence, děti do 3 let a osoby s citlivou pokožkou. Jaký z nich máte dojem?

Prací gel i aviváž Feel Eco Baby splňují vysoce nastavené standardy značky. Suroviny jsou podle všeho pečlivě vybrané tak, aby byly snadno biologicky odbouratelné a současně vyhovovaly potřebám kojenců a alergiků. Neobsahují alergeny, konzervanty, ani přidané parfémy, jejichž zbytky u běžných prostředků zůstávají i po důkladném vymáchání ve tkanině. Všechny výrobky z řady Baby, stejně tak jako většina výrobků značky Feel Eco, prošly důkladným dermatologickým testováním. Bez obav se tedy můžou používat jak na praní dětského oblečení a ložního prádla, tak na prádlo pro dospělé s citlivou pokožkou.

Alergeny v domácnosti: Pod svícnem je tma.

Doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph. D.

Pražská rodačka vystudovala medicínu na Karlově univerzitě. Krátce po škole získala stipendium od prestižního Ůstavu Maxe Planka v Berlíně, další titul má z berlínské Svobodné univerzity. Pracuje na dermatovenerologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zde se věnuje především dermatoonkologii, dermatochirurgii a v posledních letech také estetické dermatologii. Na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy působí jako proděkanka pro vnější vztahy. Je vdaná a má dvě dcery.

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Další z rubriky

K čemu je těhotenská rolnička?

K čemu je těhotenská rolnička?

Určitě jste o ní už slyšeli nebo ji alespoň viděli. Žena má na krku zavěšený dlouhý řetízek, na jehož konci visí klícka...

Saténové povlečení je známkou luxusu

Saténové povlečení je známkou luxusu

Chcete se každý večer těšit na něžnou náruč jemné tkaniny, kterou znali už v Persii? Povlékněte lůžkoviny do saténu a...

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Najdete na iDNES.cz