Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ON Semiconductor vyvíjí součástky pro špičkové světové výrobce

Komerční sdělení   0:02aktualizováno  0:02
Mobilní telefony nejvyšší třídy, systémy adaptivního řízení automobilů nebo kosmický výzkum. Ve všech těchto oblastech můžete najít součástky, které nejen vyrobili, ale i vymysleli ve firmě ON Semiconductor v Rožnově pod Radhoštěm nebo v Brně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Radek Václavík, ředitel oddělení vývoje nových produktů ON Semiconductor | foto: Archiv firmy ON Semiconductor

„Ano, jsme jedna z mála českých firem, která má svůj vlastní vývoj,“ říká Radek Václavík, ředitel oddělení vývoje nových produktů.

„Myšlenky skutečně vznikají u nás, máme okolo sta celosvětově uznaných patentů,“ dodává. Obvyklé není ani to, že v rámci České republiky má společnost kompletně český management. „Po akvizici společnosti Fairchild Semiconductor jsem dostal do vínku i dalších padesát vývojářů v Koreji, na Tchajwanu a v USA. Není příliš časté, aby vývojová střediska v zahraničí byla podřízena českému managementu,“ doplňuje Václavík. I to svědčí o kvalitě a vyspělosti firmy.

V každém mobilu máme několik součástek

Ve vývojovém centru vzniká celá řada aplikací. S některými z nich se můžeme setkat takřka na každém kroku. „Mobilní telefon dnes nabízí co nejrychlejší wi-fi připojení,“ přibližuje jednu z oblastí vývoje Radek Václavík. „To samozřejmě vyžaduje, kromě co nejmenších rozměrů wi-fi modulu, i vysokou přesnost napájení. S jedním z největších světových výrobců spolupracujeme právě na takovém zdroji, který tyto požadavky splní. Součástky, které do mobilu dodáváme, jsou tenké jako dva listy papíru položené na sobě.“

S touto problematikou souvisí i vývoj rychlonabíjení. „Námi vyvinutý zdroj dokáže nabít za půlhodinku telefon na 75 % jeho kapacity,“ popisuje Václavík další z výrobků. V Rožnově vyvíjí také aplikace pro notebooky, tablety či televizory. „Jde vlastně o celý management napájení,“ vysvětluje šéf vývoje. „Zdroje musí být tiché a supertenké, s pasivním chlazením. My vyvíjíme řídicí algoritmus pro tyto zdroje tak, aby zvyšovaly jejich účinnost a aby je zároveň neprodražovaly. Na čipu je pak mikroprocesor, který vše řídí“, dodává.

Důležitou oblastí s velkou perspektivou je též automobilový průmysl. „Jde zejména o systémy ADAS, tedy adaptivní řízení, které pomáhají zvyšovat bezpečnost,“ vysvětluje Radek Václavík.

„Vezměme třeba radar na adaptivním tempomatu. Ten sleduje vše před vámi bez ohledu na počasí či únavu řidiče, a pokud nereagujete na překážku, zpomalí nebo dokonce zabrzdí. Takovýto radar potřebuje superstabilní napájení a my pro něj vyvíjíme a dodáváme čipy.“

Brněnská pobočka ON Semiconductor zase vyvíjí ultrazvukové parkovací senzory a adaptivní LED světlomety, které pomocí kamery reagují na protijedoucí auta, ale i na chodce a upravují intenzitu a směr světelného kužele. Právě zákazníci z automobilového sektoru jsou nejnáročnější. Požadavky na spolehlivost mají stejné jako v letectví, kosmonautice nebo lékařské elektronice, požadavky na odolnost jsou vyšší než v aplikacích pro vojenství a požadavky na nízkou cenu jsou zase stejné jako u zákazníků se spotřební elektronikou. „Máme složité systémy zkoušek spolehlivosti, kterými naše výrobky procházejí, a i díky nim pak můžeme nabízet skutečně kvalitní zboží,“ doplňuje.

Zaměstnance si vychováváme, ale dveře má otevřené každý

Špičkové technologie potřebují špičkové odborníky. Rožnovskému i brněnskému design centru se daří tyto odborníky získat, ale rádi přivítají i další.

„Pracovníky do vývoje si dokážeme najít, ale je za tím 15 let práce,“ vysvětluje Václavík. „Spolupracujeme s brněnskou technikou. Máme tam dva své specialisty, kteří v Brně učí už více než šest let, a jejich hodnocení je vynikající, a to i ze strany studentů,“ přibližuje jednu z forem hledání odborníků. Firma se podílí milionovými částkami i na vybavení škol. V rámci cvičení si tak studenti mohou vyrobit třeba svoji křemíkovou desku, podobnou té, která opouští výrobní linku v Rožnově.

„Nejšikovnější dostanou stipendium, během studia už u nás mohou být na stáži a dostanou nabídku i po absolvování školy. Ti, kteří u nás absolvují rok stáže, mohou absolvovat i dvouměsíční stáž v zahraničí,“ přibližuje programy pro studenty Radek Václavík.

Technické jarmarky i prázdninové elektrotábory

V posledních letech se rožnovští zaměřují také na žáky základních škol. „Oslovujeme je prostřednictvím Technických jarmarků, což jsou exkurze v naší firmě. Při pravidelných diskusích u kulatého stolu se radíme s pedagogy z regionu, jak dále a lépe propagovat technické obory,“ popisuje Václavík. „Někteří naši pracovníci dokonce organizují elektrokroužky a prázdninové elektrotábory. Tam se snažíme mládeži přiblížit, co vlastně u nás děláme. Na minulém táboře se dokonce spojili s vesmírnou stanicí ISS, ve které mimochodem najdeme i naše čipy.“

Díky vývoji elektroniky všude ve světě má firma zabezpečenou práci nadlouho dopředu. Zatímco v roce 1991 se elektronika podílela na výrobní ceně automobilu 10 %, v roce 2015 už to bylo 30 % a do roku 2030 se očekává růst na 50 %. V současné době je 80 % všech inovací v automobilovém průmyslu umožněno díky vývoji v oblasti elektroniky. To představuje obrovský potenciál, ale i výzvy. „Pracujeme na projektech, které budou na trhu za rok, za dva, nebo i později,“ říká Václavík. „Známe tak trendy. Vyvíjíme například speciální zdroje pro herní konzole, a víme tedy, co za rok nabídnou. Proto je nutné udržet odborníky, což se daří. Snažíme se jim nabídnout řadu benefitů. Jejich seznam je skutečně velmi dlouhý. Ale fluktuace je velmi nízká možná i díky firemní kultuře, kdy lidé mají dostatečný prostor přicházet s nápady, mohou se stále rozvíjet a jsou respektováni,“ dodává. Firma však investuje do svých zaměstnanců i jinak. „Každé školení je drahé, ale firmě se daří a do lidí je nutné investovat,“ má jasno Václavík. „A návratnost? Ta je s první objednávkou zákazníka,“ usmívá se.

V letošním roce se investice v Rožnově vyšplhají na úctyhodnou hranici 1,5 miliardy korun. Peníze půjdou především do výrobních zařízení, ale i do renovací hal, úpravy budov a kancelářských prostor.


Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Kovo-Uličný CNC working: Zaměřeno na kusovou a prototypovou výrobu

Kovo-Uličný CNC working: Zaměřeno na kusovou a prototypovou výrobu.

Strojírenská firma Kovo-Uličný je zde pro vás již 16. rokem. Na trhu působí už od roku 2001 a za tu dobu nasbírala...

ON Semiconductor: technické vzdělání cestou pro skvělé pracovní uplatnění

ON Semiconductor se snaží být v kontaktu s talentovanými žáky či studenty ve...

Celosvětově uznané patenty, vlastní vývojové středisko, spolupráce se špičkovými světovými firmami. Tím vším se může...

Nová střecha, či její rekonstrukce jen z rukou profesionálů

Nová střecha, či její rekonstrukce jen z rukou profesionálů.

Firma ELIS-střechy s.r.o. je zaměřena na realizace a rekonstrukce šikmých a plochých střech ve Zlínském, Olomouckém,...

Najdete na iDNES.cz