Spolupráci máme v DNA. Letecký motor ani jinak nevyrobíte

  0:02aktualizováno  0:02 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ve vzduchu se šlendrián neodpouští. „A u nás se s ním ani nesetkáte,“ ujišťuje Martin Šebesta, ředitel Honeywell Aerospace Olomouc a dodává, že chybná součástka leteckého motoru se vůbec nesmí dostat ven z fabriky.

Trávím ve výrobě hodně času. Právě tady je základ naší strojařiny,“ říká ředitel Honeywell Aerospace Olomouc Martin Šebesta. | foto: Archiv společnosti Honeywell Aerospace Olomouc

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V tradiční továrně v Hlubočkách u Olomouce vznikají dílce pro hlavní motory menších obchodních letadel a pomocné energetické jednotky do airbusů, boeingů nebo třeba stíhaček F-35. Takové projekty jsou krásná práce, Martin Šebesta ale ze všeho nejvíc vyzdvihuje své lidi – špičkové strojaře, kteří umějí spolupracovat.

„Pracujeme s unikátními technologiemi, s nimiž se jinde nesetkáte.“

Čím je podle vás Honeywell Aerospace Olomouc výjimečná firma, v čem jste dobří?
Působíme v leteckém průmyslu a na naše výrobky se spoléhají miliony lidí po celém světě. Vyrábíme dílce do motorů a do pomocných energetických jednotek pro letadla různých typů, například bussines-jety, airbusy nebo boeingy, se kterými snad každý aspoň jednou letěl na dovolenou, nebo pro utajené armádní zakázky. Máme tedy jedinečný produkt a vytváříme ho unikátními technologiemi, s nimiž se jinde v okolí nesetkáte. Důraz na kvalitu a naprostou bezpečnost se pak odráží i v tom, jak svou práci vykonáváme. Máme přesné postupy, pracujeme tak, aby se nikomu nic nestalo. Poskytujeme zaměstnancům dostatečný prostor na to, aby přicházeli s inovacemi. Když to zjednoduším, nejsme svázáni pásovou výrobou, přistupujeme k výrobě tak, že připravíme kvalitní zadání a chceme, aby podle něho lidé postupovali. Když ale člověk zjistí, že by se to dalo dělat efektivněji, postaráme se o to, aby se jeho nápad stal novým standardem.

Pracujeme s těmi nejmodernějšími technologiemi.
Pracujeme s těmi nejmodernějšími technologiemi.

Pracujeme s těmi nejmodernějšími technologiemi.

Kolik takových zlepšováků od zaměstnanců přichází?
Inovací je hodně a každým rokem se jejich počet zvyšuje. Věřím, že je to důsledkem skutečně fungující spolupráce napříč firmou – mezi zkušenými borci a nováčky, od vrcholového vedení, přes technology až po operátory. Letecký motor nevyrobí jeden člověk. Vždy se jedná o týmovou práci.

Nápady přicházejí přímo od zaměstnanců

Bez lidí, kteří ovládají svoje řemeslo na té nejvyšší úrovni, letecký motor...

Bez lidí, kteří ovládají svoje řemeslo na té nejvyšší úrovni, letecký motor neuděláte.

Jak se týmová práce projevuje v praxi?
Ve výrobě z podstaty věci dochází k problémům, které se musí řešit. Nefunguje to tak, že bychom hledali viníka, ale soustředíme se vždy na zjištění kořenové příčiny. Ano, rychlost odstranění problému je sice důležitá, ale systematická náprava, aby se chyba už neopakovala, je pro nás podstatnější. Jsem rád, že se nám podařilo vybudovat kulturu, kdy řešíme věci společně. Není u nás problém pomyslně zvednout ruku, když člověk něco neví. Vždycky se v okolí najde někdo, kdo mu to vysvětlí, ukáže, jak na to, a rád pomůže. Hodně jsme zapracovali například na vzdělávání nováčků a dbáme na to, abychom si maximum znalostí a zkušeností předávali interně. Máme tady technology, kteří jsou ve svém oboru na světové úrovni a jezdí o leteckém průmyslu a technologiích přednášet různě po světě. Ve výrobě zase pracuje spousta špičkových strojařů, kteří dokonale ovládají svoje řemeslo.

„Nenajdete u nás pozici, kde by člověk pořád jen montoval stejné šroubky.“

Jak byste charakterizoval typ práce, který Honeywell dělá?
U nás nehrozí, že by vás pohltila rutina. Nenajdete tady pozici, kde by člověk pořád jen montoval stejné šroubky, v Honeywellu se u práce musí přemýšlet. Dbáme na to, aby bylo o naše lidi dobře postaráno, ať už jde o odměnu za práci a zlepšováky, kvalitní vybavení, čistotu na pracovišti, nebo kantýnu, kde si zaměstnanci mohou dát snídani, oběd i večeři, a sázíme taky na podporu týmových aktivit.

Jak velkou mají týmové aktivity odezvu?
Pracuje u nás spousta aktivních lidí, máme hokejový tým, pořádáme turnaje ve volejbale, ping-pongu, fotbale. Podporujeme zaměstnance, aby jezdili do práce na kole, máme dokonce cyklistickou soutěž Tour de Honeywell. Mám radost, že naše zaměstnance baví se setkávat i po práci, a cením si toho, že většina návrhů na společné akce přichází přímo od nich. Nedávno jsme se zapojili do čištění koryta řeky Bystřice, která protéká kolem našeho závodu. Pořádáme firemní dny, měli jsme tu bleší trh, díky kterému jsme vybrali peníze na pomoc škole v Ugandě. Těch akcí je vážně celá řada. Teď zrovna řešíme design dresů pro hokejisty tak, abychom ho sladili s dresy pro tým cyklistů. I v symbolické rovině pak budeme působit jako jeden tým.

Máme v týmu spoustu cyklistů.

Máme v týmu spoustu cyklistů.

Baví nás trávit čas společně i mimo práci. Třeba na bruslích.

Baví nás trávit čas společně i mimo práci. Třeba na bruslích.

Honeywell to u Olomouce nemá jen na pár roků

„Honeywell to v Olomouci nemá na pár roků, ale na hodně dlouho.“

Jaké je vlastně postavení vašeho závodu v rámci korporace Honeywell? Jak v Americe berou strojaře z Hluboček u Olomouce?
Jsme největší Honeywell závod v Evropě a také Excellence centrum v oblasti technologií. Přibližně 98 procent výrobků děláme pro mateřskou společnost, která je náš největší zákazník. Honeywell Aerospace sídlí ve Phoenixu v Arizoně a probíhá tam rovněž finální montáž motorů. Denně tam posíláme zásilku v průměru se 100 dílci. Spolu s Mexikem, kde se vyrábějí rotační části motorů, jsme dva klíčoví dodavatelé a těšíme se obrovské důvěře. Mateřská společnost u nás v Hlubočkách hodně investuje, jen v letech 2015–2017 jsme nakoupili stroje a zařízení téměř za 700 milionů korun. Ročně do výroby zavádíme 25 nových dílců a většina se týká nového motoru HTF (Honeywell Turbofan), který má před sebou několik dekád výroby. Když odhlédnu od dílčích inovací, některé motory se na trhu s letouny drží i 40 let. Chci tím říct, že Honeywell to v Olomouci nemá na pár roků, ale na hodně dlouho. Letecké motory se v Hlubočkách vyrábějí od 50. let, takže máme na co navazovat.

Investujete docela dost energie do spolupráce se školami, přináší to výsledky?
Před pár dny jsme zvítězili ve studentské anketě o nejžádanějšího zaměstnavatele Olomouckého kraje. Ocenění mi udělalo velkou radost, jsem totiž přesvědčený, že máme co nabídnout jak středoškolákům, tak vysokoškolákům. Od exkurzí, přes placené stáže až po vedení diplomových prací, každý člověk se zájmem o stroje si u nás najde to svoje. Dnes ale oslovujeme i děti na základních školách, které učíme zábavnou formou o technologiích. Chceme je nadchnout, inspirovat k dalšímu studiu, dát jim a taky jejich rodičům vědět, že Honeywell nabízí širokou škálu pracovních příležitostí a v rámci evropského regionu má před sebou velkou budoucnost. Tato budoucnost znamená jistotu dobře placeného zaměstnání.

Usilujeme také o to, abychom ukázali, co dnes obnáší práce ve strojírenství. Být strojařem v Honeywellu znamená dělat velmi zajímavou práci, která nezevšední.

Společnosti Honeywell tvoří špičkoví strojaři, kteří umějí spolupracovat,...

Jsme mezinárodní firma s příležitostmi pro šikovné lidi

Jaké možnosti u vás mají absolventi a studenti vysokých škol?
Vzhledem k tomu, že jsme jedna z největších nadnárodních firem světa, jsou příležitosti u nás s mírnou nadsázkou neomezené. Inženýři se u nás podílejí na vývoji a designu dílců, pravidelně komunikují se světovými odborníky a mají možnost se ve svém odvětví dostat na špici. A přitom se toto všechno děje pár kilometrů od krásné a klidné Olomouce. Pokud má člověk technické vzdělání, je pro něj radost pracovat s technologiemi, které tady máme k dispozici. Stačí chvíli sledovat naše inženýry při práci s laserem nebo s vodním paprskem. Máme také stroje pro speciální nanášení materiálů pomocí plasmy, chemickou laboratoř, nejmodernější měřicí zařízení a nejnovější obráběcí stroje. Spousta kolegů se pravidelně dostává do světa. Ať už různě po Evropě, nebo do Ameriky. Přestože někteří inženýři pracují u nás v Olomouci, zajišťují globální podporu technologií, takže spolupracují se závody v Německu nebo Velké Británii. Kdo chce využít mezinárodnosti naší firmy, dostane příležitost.

Zaškolení nových kolegů

Zaškolení nových kolegů

Součástí naší továrny jsou i špičkové laboratoře.

Součástí naší továrny jsou i špičkové laboratoře.

Jací lidé mají šanci se u vás uplatnit?
Nasloucháme našim operátorům, protože jedině oni si mohou všimnout určitých věcí, principů nebo detailů. Proto hodně času trávím v dílně, tam je základ naší strojařiny. Jak u technicko-administrativních pozic, tak u operátorů máme zájem o lidi, co se chtějí učit, přemýšlejí nad tím, co dělají, a jsou schopni zjistit, jak to dělat líp. Není ani tak podstatné, jestli se člověk vyučil strojařině, nebo studoval jiný obor. Dokážeme lidem předat naše know-how a máme tady příklady zaměstnanců, kteří se vypracovali z úplného začátečníka na vedoucího střediska nebo dokonce na vedoucího výroby. Potřebujeme zodpovědné lidi, kterým není jedno, co a v jaké kvalitě odevzdávají, protože ve vzduchu se chyby neodpouštějí. A ještě je potřeba, aby kandidáti nebyli úplní individualisté. V Honeywellu pracuji šest let, ředitelem jsem čtyři roky – a právě to, že fungujeme jako jeden tým, je pro mě ten největší úspěch. Tento přístup máme v DNA a jsem na to náležitě pyšný.

  • Nejčtenější

Sledujte aukční událost roku umění v Mánesu

V pražské výstavní síni Mánes se dne 20. října 2019 od 14 hodin uskuteční prestižní aukce uměleckých děl, kterou pořádá...

HANÁK INTERIOR CONCEPT

Dokonale sladěný interiér od jediného výrobce díky HANÁK INTERIOR CONCEPT. Výroba veškerého nábytku v interiéru...

Nakupujte s nEKOnečným sáčkem. Budoucnost máme ve svých rukou

Při nákupu ovoce, zeleniny spotřebuje zákazník několik mikrotenových sáčků, které po prvním použití většinou vyhodí....

5 věcí, které potřebujete pro úspěšný rozjezd startupu

Startup můžete řídit i doma z obýváku. Máte dobrý nápad, začínáte s podnikáním a přemýšlíte, jaké nástroje, technologie...

Investice do zlata? Ideální řešení před finanční krizí

Z aktuálního stavu ekonomiky je patrné, že se brzy dočkáme další hospodářské krize. Momentálně nedokážeme předpovědět,...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Víte, kolik procent alkoholu má dvanáctka?

Desítka, jedenáctka, dvanáctka. Každý tato pojmenování zná, víte ale, co přesně označují?

11. ročník festivalu Colores rozvášní Olomouc

Roztančená olomoucká náměstí, flamenkové workshopy, koncerty, gastronomické večery a famózní galavečer, na kterém...

Pivo jako hora

Dlouhá léta hanušovické pivo znamenalo osmičku, desítku a dvanáctku. Historicky bylo pověstné svou kvalitou a výbornou...

Kam se posunulo české zdravotnictví za 30 let, řešilo Sympozium AGEL

Významné 30. výročí počátku zásadních politicko-ekonomických změn v naší zemi se stalo hlavním tématem letošního...

Najdete na iDNES.cz