Darování vajíček? Pomoc spojená se zajímavou finanční náhradou

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Statistiky hovoří stručně a jasně, ale často vyvolávají smutek. A znějí obzvlášť nevesele, když jsou spojená s rostoucí neschopností počít dítě. Podle statistických dat má v České republice problémy s plodností až čtvrtina párů. Příčiny jsou zhruba ve stejném poměru na straně obou pohlaví.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Darování vajíček? Pomoc spojená se zajímavou finanční náhradou | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Pro některé ženy toužící po dítěti je poslední nadějí mimotělní oplodnění s darovanými vajíčky. Jenže těch žen, které jsou ochotné svými vajíčky pomoci jiným k mateřství, je stále méně.

„Dárkyní oocytů ubývá i přesto, že odběr probíhá bezbolestně v krátké celkové anestezii. Nešťastné je to však především pro samotné neplodné páry. Pro část z nich je totiž dárcovství gamet jedinou šancí, jak jim lze pomoci. Proto je velmi důležité mít dostatek dárců, protože je to v mnoha případech jediná cesta k rodičovství. Dárcovství je navíc spojeno s finanční kompenzací ve výši 25 tisíc korun,“ upozorňuje MUDr. Jan Vodička, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Toto pracoviště podle jeho slov poskytuje nejširší spektrum péče o neplodné páry od komplexního laboratorního vyšetření přes endoskopické operační zákroky až po asistovanou reprodukci. „Naší hlavní výhodou oproti menším privátním centrům je provázanost s dalšími špičkovými pracovišti fakultní nemocnice. Ve spolupráci s Ústavem lékařské genetiky provádíme všechna důležitá genetická vyšetření, na diagnostice se podílíme i s hematology, společně s našimi urology řešíme mužskou neplodnost a unikátní je také naše spolupráce s Ústavem klinické a molekulární patologie. A tak by se dalo pokračovat,“ zmiňuje doktor Vodička.

Nejčastější příčinou neplodnosti u žen jsou poruchy ovulace, abnormální funkce vejcovodů, poruchy děložního hrdla či dělohy. Vzhledem k tomu, že se ženy rodí již s konečným počtem vajíček, je jejich množství omezeno. S přibývajícím věkem navíc klesá jejich kvalita a ubývá množství vajíček, proto se snižuje také šance na bezproblémové oplodnění a donošení dítěte.

A právě jedním z nejvýznamnějších center v České republice, které neplodným ženám pomáhá, je Centrum asistované reprodukce ve FN Olomouc. K jeho nesporným výhodám patří vysoká odbornost a profesionalita personálu, nejmodernější vybavení a komplexnost poskytované péče. „Ročně provedeme několik set cyklů umělého oplodnění IVF metodami. Mezi našimi klientkami jsou také ženy ze vzdálenějších regionů, nejen z Olomoucka a střední Moravy,“ uvádí Jan Vodička.

Touha pomoci byla hlavním motivem darování vajíček pro osmadvacetiletou Janu P. z Olomouce. „Moje vzdálená příbuzná toužila po dítěti, ale nedařilo se jí otěhotnět. Vyšetřením zjistila, že její zdravotní problémy jí ani otěhotnět nedovolí. Byla strašně nešťastná a trápila se. Pak jsem někde četla, že ženám s podobnými problémy bych mohla pomoci darováním svých vajíček. Tak jsem si řekla, že to zkusím,“ vypráví maminka dvou dětí.

A přiznává, že měla trochu obavy, co ji čeká. Proto když se rozhodovala, ve kterém zdravotnickém zařízení svůj plán uskuteční, zvolila místo, které už znala. „Šla jsem do olomoucké fakultní nemocnice, protože jsem tam sama rodila a vím, že péče na porodnicko-gynekologické klinice je na vysoké úrovni. Taky personál je velmi vlídný a prostředí příjemné. Co je ale hlavní, můžu se spolehnout na profesionalitu a odbornost zdravotníků,“ vysvětluje svou volbu Jana.

Jana P. je podle MUDr. Vodičky příkladem ideální dárkyně vajíček. „Podmínkou dárcovství je dobrý zdravotní stav a věk mezi osmnácti a pětatřiceti lety. Žena samozřejmě musí podstoupit genetické vyšetření a další testy. Pokud splňuje všechna kritéria, podstoupí řízenou stimulaci vaječníků gonadotropními hormony,“ vysvětluje hlavní lékař Centra asistované reprodukce FN Olomouc.

Odběr vajíček je prováděn ambulantně v krátkodobé celkové anestezii. „Léčba má ale svá rizika, která jsou minimalizována individuálně vytvořenými stimulačními protokoly pro každou dárkyni. V průběhu léčby ženy pociťují mírné napětí v podbřišku, podobné jako menstruační potíže,“ konstatuje Vodička s tím, že dárkyním vajíček jsou k dispozici nadstandardně vybavené pokoje.

Domů ženy odcházejí zhruba dvě hodiny po zákroku. Dárcovství oocytů je zcela anonymní a bezplatné. Je však spojeno se zajímavou finanční náhradou. „Donedávna jsme dárkyním vajíček vypláceli náhrady ve výši 15 tisíc korun. Nově částka činí 25 tisíc korun za odběr. Dárce spermatu má pak nárok na kompenzaci nákladů v celkové výši deset tisíc korun, přičemž odběry se u mužů opakují během deseti až dvanácti týdnů celkem desetkrát. Peníze pokrývají cestovné, diety a ušlou mzdu,“ dodává lékař s tím, že každý dárce navíc získává výhodu skutečně důkladného a komplexního vyšetření svého zdravotního stavu, v čemž má Fakultní nemocnice Olomouc výraznou výhodu před privátními centry, které se zabývají na komerční bázi stejnou činností.

Podrobné informace o darování vajíček v Centru asistované reprodukce FN Olomouc najdete na internetových stránkách http://ivf.fnol.cz/.

Co byste měli o darování vajíček vědět:

  • Podmínkou dárcovství oocytů je dobrý zdravotní stav a věk mezi 18 a 35 lety.
  • U potenciální dárkyně vajíček je odebrána anamnéza. Jsou vyhodnocena rizika spojená s darováním. Podmínkou je vyšetření genetické se stanovením karyotypu, serologické vyšetření na testované infekce HIV 1,2, HBV a syfilis. Požaduje se negativní výsledek a stanovení hormonálního profilu.
  • V případě, že dárkyně splňuje kritéria pro darování vajíček, podstoupí řízenou stimulaci vaječníků gonadotropními hormony.
  • Odběr vajíček je výkon v krátkodobé celkové anestezii a je prováděn ambulantně.
  • Po odběru dárkyně pobývají v nadstandardních pokojích a domů mohou odejít po dvou hodinách.
  • Dárcovství oocytů je zcela anonymní a bezplatné. Vzájemná identifikace dárkyň a příjemkyň není možná.
  • Náhrady dárkyním vajíček jsou ve výši 25 tisíc korun za odběr – pokrývají cestovné, diety a ušlou mzdu. Jsou vypláceny po odběru vajíček.

Nejčtenější

HANÁK New Collection

Nový matný lak antracit a přírodní dýha dubu rustikal hnědého

HANÁK NÁBYTEK představuje novou kolekci nábytku, která uspokojí i ty nejnáročnější klienty. Toužíte po něčem...

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Chytrý trávník umí číst předpovědi počasí

Jak šetřit s vodou? Jak zamezit vysychání půdy? Jak si udržet zelený trávník? A jak přitom ušetřit energii? To jsou...

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

Na hlučínském Dětském ranči si můžete užít nejen den s koňmi

V příjemném prostředí na břehu Hlučínského jezera nedaleko Ostravy leží unikátní dětský ranč, který se stal za léta...

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Státu vynáší nová výstavba miliardy. Ty ale musí investovat jinak!

Z výstavby tolik potřebných nových bytů, kanceláří, obchodů a skladů stát získává na daních od soukromých investorů...

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Praha znovu sešívaná? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Nejsledovanější zápas podzimu na české prvoligové scéně je tu. Na Letné si to rozdají dva nesmiřitelní rivalové Sparta...

Další z rubriky

V Mohelnici se těšte na nádherné melodie, říká Pavel Šporcl

Pavel Šporcl

Houslista Pavel Šporcl vystoupí 16. května 2019 v Mohelnickém kulturním a sportovním centru se svou cimbálovou...

Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto s divadlem i Anetou Langerovou

Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto s divadlem i Anetou Langerovou

Už počtvrté pořádá Divadlo Tramtarie letní open-air festival. Letos opět v krásném prostředí na parkánu Uměleckého...

Ryzí 11 prověřená časem

Luděk Reichl, sládek

Právě tak dlouho se v Jeseníkách nechodí na pivo, ale na Šerák. Dostal jméno hory a má i její majestát. Vaří se z...

Dvě moravské kapely spolu „uvařily“ letní hit k Černému Citronu

Dvě moravské kapely spolu „uvařily“ letní hit k Černému Citronu

Hanácká rádia od července rozezvučí nová letní písnička „Všude dobře, u nás nejlépe“. Pod taktovkou Pivovaru Litovel ji...

Najdete na iDNES.cz