Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 25. února 2020 Liliana

Darování vajíček? Pomoc spojená se zajímavou finanční náhradou

  7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Statistiky hovoří stručně a jasně, ale často vyvolávají smutek. A znějí obzvlášť nevesele, když jsou spojená s rostoucí neschopností počít dítě. Podle statistických dat má v České republice problémy s plodností až čtvrtina párů. Příčiny jsou zhruba ve stejném poměru na straně obou pohlaví.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Darování vajíček? Pomoc spojená se zajímavou finanční náhradou | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Pro některé ženy toužící po dítěti je poslední nadějí mimotělní oplodnění s darovanými vajíčky. Jenže těch žen, které jsou ochotné svými vajíčky pomoci jiným k mateřství, je stále méně.

„Dárkyní oocytů ubývá i přesto, že odběr probíhá bezbolestně v krátké celkové anestezii. Nešťastné je to však především pro samotné neplodné páry. Pro část z nich je totiž dárcovství gamet jedinou šancí, jak jim lze pomoci. Proto je velmi důležité mít dostatek dárců, protože je to v mnoha případech jediná cesta k rodičovství. Dárcovství je navíc spojeno s finanční kompenzací ve výši 25 tisíc korun,“ upozorňuje MUDr. Jan Vodička, vedoucí lékař Centra asistované reprodukce Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Toto pracoviště podle jeho slov poskytuje nejširší spektrum péče o neplodné páry od komplexního laboratorního vyšetření přes endoskopické operační zákroky až po asistovanou reprodukci. „Naší hlavní výhodou oproti menším privátním centrům je provázanost s dalšími špičkovými pracovišti fakultní nemocnice. Ve spolupráci s Ústavem lékařské genetiky provádíme všechna důležitá genetická vyšetření, na diagnostice se podílíme i s hematology, společně s našimi urology řešíme mužskou neplodnost a unikátní je také naše spolupráce s Ústavem klinické a molekulární patologie. A tak by se dalo pokračovat,“ zmiňuje doktor Vodička.

Nejčastější příčinou neplodnosti u žen jsou poruchy ovulace, abnormální funkce vejcovodů, poruchy děložního hrdla či dělohy. Vzhledem k tomu, že se ženy rodí již s konečným počtem vajíček, je jejich množství omezeno. S přibývajícím věkem navíc klesá jejich kvalita a ubývá množství vajíček, proto se snižuje také šance na bezproblémové oplodnění a donošení dítěte.

A právě jedním z nejvýznamnějších center v České republice, které neplodným ženám pomáhá, je Centrum asistované reprodukce ve FN Olomouc. K jeho nesporným výhodám patří vysoká odbornost a profesionalita personálu, nejmodernější vybavení a komplexnost poskytované péče. „Ročně provedeme několik set cyklů umělého oplodnění IVF metodami. Mezi našimi klientkami jsou také ženy ze vzdálenějších regionů, nejen z Olomoucka a střední Moravy,“ uvádí Jan Vodička.

Touha pomoci byla hlavním motivem darování vajíček pro osmadvacetiletou Janu P. z Olomouce. „Moje vzdálená příbuzná toužila po dítěti, ale nedařilo se jí otěhotnět. Vyšetřením zjistila, že její zdravotní problémy jí ani otěhotnět nedovolí. Byla strašně nešťastná a trápila se. Pak jsem někde četla, že ženám s podobnými problémy bych mohla pomoci darováním svých vajíček. Tak jsem si řekla, že to zkusím,“ vypráví maminka dvou dětí.

A přiznává, že měla trochu obavy, co ji čeká. Proto když se rozhodovala, ve kterém zdravotnickém zařízení svůj plán uskuteční, zvolila místo, které už znala. „Šla jsem do olomoucké fakultní nemocnice, protože jsem tam sama rodila a vím, že péče na porodnicko-gynekologické klinice je na vysoké úrovni. Taky personál je velmi vlídný a prostředí příjemné. Co je ale hlavní, můžu se spolehnout na profesionalitu a odbornost zdravotníků,“ vysvětluje svou volbu Jana.

Jana P. je podle MUDr. Vodičky příkladem ideální dárkyně vajíček. „Podmínkou dárcovství je dobrý zdravotní stav a věk mezi osmnácti a pětatřiceti lety. Žena samozřejmě musí podstoupit genetické vyšetření a další testy. Pokud splňuje všechna kritéria, podstoupí řízenou stimulaci vaječníků gonadotropními hormony,“ vysvětluje hlavní lékař Centra asistované reprodukce FN Olomouc.

Odběr vajíček je prováděn ambulantně v krátkodobé celkové anestezii. „Léčba má ale svá rizika, která jsou minimalizována individuálně vytvořenými stimulačními protokoly pro každou dárkyni. V průběhu léčby ženy pociťují mírné napětí v podbřišku, podobné jako menstruační potíže,“ konstatuje Vodička s tím, že dárkyním vajíček jsou k dispozici nadstandardně vybavené pokoje.

Domů ženy odcházejí zhruba dvě hodiny po zákroku. Dárcovství oocytů je zcela anonymní a bezplatné. Je však spojeno se zajímavou finanční náhradou. „Donedávna jsme dárkyním vajíček vypláceli náhrady ve výši 15 tisíc korun. Nově částka činí 25 tisíc korun za odběr. Dárce spermatu má pak nárok na kompenzaci nákladů v celkové výši deset tisíc korun, přičemž odběry se u mužů opakují během deseti až dvanácti týdnů celkem desetkrát. Peníze pokrývají cestovné, diety a ušlou mzdu,“ dodává lékař s tím, že každý dárce navíc získává výhodu skutečně důkladného a komplexního vyšetření svého zdravotního stavu, v čemž má Fakultní nemocnice Olomouc výraznou výhodu před privátními centry, které se zabývají na komerční bázi stejnou činností.

Podrobné informace o darování vajíček v Centru asistované reprodukce FN Olomouc najdete na internetových stránkách http://ivf.fnol.cz/.

Co byste měli o darování vajíček vědět:

 • Podmínkou dárcovství oocytů je dobrý zdravotní stav a věk mezi 18 a 35 lety.
 • U potenciální dárkyně vajíček je odebrána anamnéza. Jsou vyhodnocena rizika spojená s darováním. Podmínkou je vyšetření genetické se stanovením karyotypu, serologické vyšetření na testované infekce HIV 1,2, HBV a syfilis. Požaduje se negativní výsledek a stanovení hormonálního profilu.
 • V případě, že dárkyně splňuje kritéria pro darování vajíček, podstoupí řízenou stimulaci vaječníků gonadotropními hormony.
 • Odběr vajíček je výkon v krátkodobé celkové anestezii a je prováděn ambulantně.
 • Po odběru dárkyně pobývají v nadstandardních pokojích a domů mohou odejít po dvou hodinách.
 • Dárcovství oocytů je zcela anonymní a bezplatné. Vzájemná identifikace dárkyň a příjemkyň není možná.
 • Náhrady dárkyním vajíček jsou ve výši 25 tisíc korun za odběr – pokrývají cestovné, diety a ušlou mzdu. Jsou vypláceny po odběru vajíček.
 • Nejčtenější

Peníze na bydlení předem? Ať vám už nikdo vaši nemovitost nevyfoukne

Věděli jste, že si můžete zajistit peníze až dva roky předtím, než se vůbec pustíte do hledání nebo do stavby vysněného...

Liga mistrů: Další show Reds? Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma!

Kolotoč fotbalových zápasů nejprestižnější klubové soutěže světa se opět roztáčí. Liga mistrů má na programu...

Následná péče o dlouhodobě nemocné v Humpolci a Ledči nad Sázavou

Se vzrůstajícím počtem seniorů vyvstává i otázka zdravotní a sociální péče o ně. Nedostatek následné lůžkové péče a...

Švestka nebo borůvky? Zahrada na jaře přeje výsadbě stromů i květin

Práce na zahradě na jaře je po zimě velmi náročná. Sluneční paprsky už probouzejí přírodu i milovníky zahradničení a je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní fasáda domu: tradiční materiály v současném pojetí

Obklady z přírodních materiálů mají v moderní architektuře své neopomenutelné místo. Luxusní vzhled, poutavé struktury...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

 • Další z rubriky

Lyžování, wellness i skvělé jídlo: užijte si zimu v Resortu Valachy

Plánujete, kam v zimě vyrazit (nejen) o jarních prázdninách? Vsaďte na jistotu kousek od domova a užijte si pohodovou...

Nové dárky pro věrné zákazníky supermarketů Terno

O tom, že si v supermarketech Terno velmi váží svých zákazníků, svědčí nejenom vysoká úroveň nabídky a služeb, ale také...

Asistenční služba ŘSD: S dárky neporadí, s dopravou na dálnicích ano

Rozhovor se Ctiradem Weissmannem, vedoucím Národního dopravního informačního centra ŘSD: „Řidičům poradíme na bezplatné...

Malá rajčata ve velkém stylu. Kvalitní, čerstvá a lahodná. Každý den

Skleník společnosti AGRO Haná a.s., který je v provozu od prosince 2017, stojí na okraji obce Smržice. Pěstební plocha...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat