Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Odraz ode dna nastal, sazby hypoték rostou

  14:00aktualizováno  14:00
Rekordní hypoteční rok 2016 už je za námi. Hned v prvním měsíci tohoto roku přišel očekávaný odraz od dna, kdy úrokové sazby hypotečních úvěrů vzrostly. Nárůst je zatím jen nepatrný, nová sazba se zastavila na 1,82 procenta. To, co ale zůstalo při starém byl počet zájemců o novou hypotéku.

Odraz od dna konečně nastal, sazby hypoték rostou| foto: iDNES.cz

Fincetrum Hypoindex zpracovává každý měsíc podrobnou zprávu o stavu hypotečních úvěrů na českém trhu v závislosti vývoje jejich cen. Ani leden roku 2017 nebyl výjimkou. Lednové zvýšení úrokových sazeb o 0,05 procentního bodu na 1,82 % může sice být jen lehkou korekcí oproti prosinci, skutečné zdražování na sebe ale nenechá dlouho čekat. S tím kalkulují i zájemci o novou hypotéku, protože v lednu jich do bank přišlo 8 665, což je jen o 19 méně než v měsíci předcházejícím.

Objemy na tom byly v lednu podobně. Oproti prosinci objemy poklesly o 133 milionů korun. V lednu si tedy lidé sjednali hypoteční úvěry v celkovém objemu za 17,532 miliard korun.

„Ceníkové zvyšování sazeb se zatím v reálných sazbách příliš neprojevilo. Růst sazeb je zatím pozvolný a je značně brzděn jak dobíháním předchozích garancí, tak individuálními slevami. Často nastává paradoxní situace, že zatímco v minulosti byla sazba „od“ u většiny bank nedosažitelným snem, dnes může být promarněnou příležitostí nepokusit se o sazbu nižší,“ uvádí k výsledkům Fincentrum Hypoindexu Josef Rajdl, hlavní analytik finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Zajímavé je srovnání s historickými daty. V minulých letech vždy platilo, že zájem o hypotéky v lednu značně klesá. Dokonce bez ohledu na výši průměrné úrokové sazby. V minulém roce byl rozdíl mezi prosincem a lednem 5 miliard korun, v letech předchozích 4 miliardy. Vždy také platilo, že leden byl jedním z nejslabších měsíců v roce. Uvidíme, jestli to bude platit i letos.

Co bude dále?

Některé banky už začaly zvyšovat úrokové sazby, některé se na to teprve chystají. Zdražení hypoték je tedy nevyhnutelné, protože momentální situace je těžko dlouhodobě udržitelná. Zvýšení nemusí být ale okamžité, neboť blížící se jaro může úrokové sazby zase trochu umírnit. Banky často pořádají různé slevové akce a nabízejí klientům jarní bonusy.

Jediné, co můžeme od dalších měsíců a celého roku 2017 očekávat, je zvýšení hypotečních sazeb. O kolik, to je ve hvězdách.

Zdroje: www.hypoindex.cz