Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Od Nového roku platí daň z nabytí nemovitosti vždy nabyvatel

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Před rokem 2014 se jednalo o daň z převodu nemovitostí. 1. ledna 2014 nabylo účinnosti zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí (dále jen ZoS). V § 1 ZoS je stanoveno, kdo je poplatníkem daně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Od Nového roku platí daň z nabytí nemovitosti vždy nabyvatel | foto: Advokátní kancelář Matzner et al

Daň z nabytí nemovitých věcí (dále jen „daň“) je majetkovou daní, jejímž předmětem je úplatné nabytí vlastnického práva k nemovitým věcem nacházejícím se na území České republiky. Pokud jde o nabytí vlastnického práva k nemovité věci koupí nebo směnou, což jsou nejčastější případy nabytí, je plátcem daně převodce. Současná právní úprava však umožňuje účastníkům smlouvy si sjednat, že poplatníkem daně bude nabyvatel nemovité věci. V takovém případě se převodce stává zákonným ručitelem nabyvatele. To znamená, že nabyvatel je povinen do 3 měsíců od převodu vlastnických práv podat daňové přiznání a zaplatit daň. Pokud tak neučiní, musí tak učinit převodce, neboť za splnění této povinnosti ručí a stát po něm bude zaplacení daně vymáhat.

Základ pro vyměření daně se určuje z výše nabývací hodnoty nemovité věci snížené o uznatelný výdaj dle § 10 ZoS ve spojení s § 24 ZoS. V ustanovení § 6 an. ZoS jsou specifikovány případy osvobození od daně.

V § 11 ZoS zakotvuje čtyři způsoby určení nabývací hodnoty nemovité věci pro účely základu daně a ustanovení § 26 stanovuje sazbu daně, která činí 4 % z nabývací hodnoty nemovité věci.

Současná právní úprava stanovuje poplatníka daně poměrně komplikovaným způsobem, což v praxi pak působí značné aplikační potíže. Komplikace také nastává při určení poplatníka daně zvláště při směně nebo při úplatných nabytích nemovitých věcí z majetku České republiky.

Od Nového roku platí daň z nabytí nemovitosti vždy nabyvatel

ZoS stanovuje, že poplatníkem daně je převodce, ale zároveň je převodci a nabyvateli dána možnost se od této úpravy odchýlit smluvním ujednáním a poplatníkem daně určit nabyvatele. Tato možnost problematiku výběru daní spíše komplikuje, činí ji nepřehlednou a výběr daně ztěžuje fakticky i ekonomicky. Daňová norma je normou veřejného práva, je nutné, aby se vyznačovala především svojí jednoznačností. Není žádoucí, aby umožňovala dohodu o poplatníkovi daně, o čemž svědčí to, že taková možnost se objevuje historicky v daňových zákonech poprvé. Současná právní úprava určení poplatníka daně je méně přehledná a na straně poplatníků vytváří situace přinášející nemalé problémy, které způsobují u poplatníků značnou nejistotu. Především převodce v případě postavení ručitele je vystaven nejistotě, zda mu vznikne povinnost zaplatit daň, ačkoliv placení daně nabyvatelem nemůže přímo ovlivnit.

Největší potíže nastávají v případech směny, kdy strany využijí možnosti smluvně určit poplatníka daně. V případech, kdy se daňová povinnost soustředí u jedné ze stran směnné smlouvy, dojde k potížím v souvislosti s povinností podat daňové přiznání a zaplatit daň. Dani totiž podléhají všechny nemovité věci, které jsou předmětem směnné smlouvy.

S ohledem na výše zmíněné komplikace přistoupila vláda k návrhu na změnu vymezení poplatníka daně z nabytí nemovitých věcí. Usnesení ze dne 15. prosince 2014 č. 1056 v současné době vláda předkládá Parlamentu ČR s návrhem účinnosti novely 1. ledna 2016.

Hlavním cílem navrhovaných změn v oblasti daně z nabytí nemovitých věcí je odstranění nedostatků normy, které se projevily v souvislosti s aplikací právní úpravy v praxi a odstranění nejednoznačností, včetně snížení možnosti případné nežádoucí daňové optimalizace v této oblasti a sjednocení osoby poplatníka v osobě nabyvatele.

I dnes je částka daně fakticky zahrnuta v kupní ceně, převodce logicky navyšuje o částku daně kupní cenu. To ale také znamená, že i základ daně je vyšší, jelikož se počítá z vyšší částky. Sjednocení osoby poplatníka v osobě nabyvatele může tedy přinést i mírné snížení kupní ceny a tím i snížení absolutní částky daně. Změna osoby poplatníka na nabyvatele umožní zrušení institutu ručitele daně. Dále zvýší motivaci nabyvatele splnit daňovou povinnost, neboť stát může využít exekučních nástrojů a pro nezaplacení daně vlastníka nemovitosti – dlužníka daně – snadněji postihnout.

Celý proces vyměření a výběru daně bude efektivnější. Zbývá jen doufat, že nové situaci se přizpůsobí i bankovní sektor a budou poskytovány hypoteční úvěry včetně částky potřebné na daň. V současných konkurenčních podmínkách to ale lze předpokládat.

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Další z rubriky

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Konference o coworkingu TechoCon 2018

Kanceláře se čím dál rychleji mění, práce v nich stejně tak. Jak funguje moderní coworking? Jak na tyto změny musí...

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupony jsou obchodním nástrojem, který je populární u obou stran. Jak mezi obchodníky, tak i u jejich...

Moderní catering je i o zážitcích

Moderní catering je i o zážitcích

Svatby, teambuildingy, firemní večírky, kongresy a konference, meetingy. Tam všude je zapotřebí dobrého jídla....

Najdete na iDNES.cz