Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oční operace: dvě úspěšné laserové dekády

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jste krátko či dalekozrací a z různých důvodů nechcete brýle? Oční operace pomocí laseru je v současnosti standardní metodou korekce zrakových vad a šikovné ruce očního lékaře ve spojení s moderními technologiemi dokážou divy. Laserová oční operace vám určitě pomůže.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Laserová operace očí navrací zrak | foto: Czech Health Media s.r.o.

Oční operace – aby byl zrak zase ostrý

Lidské oko si můžeme představit jako důmyslný optický systém. Zjednodušeně řečeno, abychom viděli ostře, musí se paprsky světla, které procházejí okem, setkat přesně na sítnici.

Pokud existuje nepoměr mezi lomivostí optických očních prostředí, především oční čočky a rohovky (což je dáno hlavně jejich zakřivením) a mezi vlastní délkou oka, pak hovoříme o refrakčních vadách neboli o dalekozrakosti (hypermetropii) či krátkozrakosti (myopii).

"Každý máme oko nějak narostlé. Jestliže je předozadní průměr oka od přírody delší nebo lomivost očních prostředí vyšší, pak se paprsky světla setkávají před sítnicí a pacient trpí krátkozrakostí. U dalekozrakého oka je tomu naopak. Naším úkolem je tyto nepříznivé parametry korigovat. Můžeme to udělat jednak pomocí brýlí, kdy oku předsadíme příslušným způsobem vybroušené sklo, které bude měnit lomivost paprsků tak, aby opět dopadaly přesně na sítnici, anebo pomocí kontaktních čoček. Třetí možností je refrakční oční operace – buď pomocí laserového paprsku či nitroočním výkonem," vypočítává primářka MUDr. Alena Holubová, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum.

kratkozrake-oko
krátkozraké oko

Co umíme a co ještě ne

Statistiky říkají, že oči zhruba každého třetího člověka potřebují upravit ostrost na dálku, ve středním a vyšším věku se zhoršuje vidění na blízko (v tomto případě hovoříme o vetchozrakosti neboli presbyopii). Naše oči stárnou s námi. Pokud po 40. roce věku vyžadujeme brýle na čtení, tak to není nic nenormálního.

Skutečné příčiny vzniku refrakčních vad nám zatím zůstávají skryty, dědičná dispozice je ale zřetelná. Jestliže potřeboval některý z vašich rodičů či prarodičů v mládí brýle, je pravděpodobné, ale nikoliv jisté, že je budete potřebovat rovněž.

"Obecně platí, že refrakční vady neumíme zastavit ani vyléčit, neznáme ani žádné preventivní metody, kterými bychom mohli zabránit jejich vzniku. Umíme je pouze napravovat," vysvětluje Holubová.

20 let oční operace

Refrakční vady je již dlouho možné korigovat brýlemi, zásadní změnu přinesl vynález kontaktních čoček. Pokud ale brýle nebo čočky z nejrůznějších důvodů nevyhovují, přichází ke slovu oční operace.

Dnešní refrakční chirurgii dominují lasery, po roce 1990 poprvé pronikají i do české oční chirurgie tzv. excimerové lasery, které jsou schopny změnou zakřivení rohovky (tzv. fotoablací) odstranit potřebu brýlové korekce nebo kontaktních čoček. Současným standardem je operační metoda LASIK (z latinského Laser In situ Keratomileusis), která je prováděna od konce 90. let.

Operatér pomocí speciálního přístroje, mikrokeratomu, nejprve seřízne a odklopí povrchovou lamelu rohovky, čímž vytvoří tzv. rohovkový lalok (pro názornost si představte kruhový terčík, jakési "víčko", které téměř celé překlopíte na stranu, jen na jenom místě, například směrem k nosu, zůstane spojeno se svým podkladem). Nejmodernějším způsobem je vytvoření rohovkového laloku pomocí femtosekundového laseru.

dalekozrake-oko
dalekozraké oko

"Na rohovku dopadají laserové body a jejich pomocí odstraníme přesně definovanou vrstvičku rohovkové tkáně. Pak operovanou plochu opláchneme vodou a ‘víčkem‘ znovu zakryjeme. Jestliže je oko krátkozraké, pak laser působí v centrální oblasti rohovky, tím se toto místo oploští, změní se zakřivení, a tím i lomivost rohovky. V případě dalekozrakosti pracuje laser naopak v periferii - po obvodu rohovky, a centrální část se díky tomu více vyklene," uzavírá Holubová.

Zaujal vás tento článek? O laserových korekcích zraku čtěte také zde.

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Další z rubriky

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Kmenové buňky přinášejí revoluci v léčbě ztráty vlasů.

Na český trh dorazila zcela nová terapie ztráty vlasů i estetických problémů. Renomovaná pražská klinika Mediestetik v...

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Získejte za letní ceny formování postavy, konec holení a jiná ošetření

Po těchto letních ošetřeních budete vypadat, jako by luxusní dovolená trvala několik let! S korektivními dermatoložkami...

Velký den v životě každé ženy

Velký den v životě každé ženy

Možná manželství už nemá tu váhu jako kdysi, svatební den však stále zůstává výjimečnou událostí, která spojí dva...

Najdete na iDNES.cz