Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oční operace: dvě úspěšné laserové dekády

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jste krátko či dalekozrací a z různých důvodů nechcete brýle? Oční operace pomocí laseru je v současnosti standardní metodou korekce zrakových vad a šikovné ruce očního lékaře ve spojení s moderními technologiemi dokážou divy. Laserová oční operace vám určitě pomůže.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Laserová operace očí navrací zrak | foto: Czech Health Media s.r.o.

Oční operace – aby byl zrak zase ostrý

Lidské oko si můžeme představit jako důmyslný optický systém. Zjednodušeně řečeno, abychom viděli ostře, musí se paprsky světla, které procházejí okem, setkat přesně na sítnici.

Pokud existuje nepoměr mezi lomivostí optických očních prostředí, především oční čočky a rohovky (což je dáno hlavně jejich zakřivením) a mezi vlastní délkou oka, pak hovoříme o refrakčních vadách neboli o dalekozrakosti (hypermetropii) či krátkozrakosti (myopii).

"Každý máme oko nějak narostlé. Jestliže je předozadní průměr oka od přírody delší nebo lomivost očních prostředí vyšší, pak se paprsky světla setkávají před sítnicí a pacient trpí krátkozrakostí. U dalekozrakého oka je tomu naopak. Naším úkolem je tyto nepříznivé parametry korigovat. Můžeme to udělat jednak pomocí brýlí, kdy oku předsadíme příslušným způsobem vybroušené sklo, které bude měnit lomivost paprsků tak, aby opět dopadaly přesně na sítnici, anebo pomocí kontaktních čoček. Třetí možností je refrakční oční operace – buď pomocí laserového paprsku či nitroočním výkonem," vypočítává primářka MUDr. Alena Holubová, lékařská ředitelka pro refrakční chirurgii Evropské oční kliniky Lexum.

kratkozrake-oko
krátkozraké oko

Co umíme a co ještě ne

Statistiky říkají, že oči zhruba každého třetího člověka potřebují upravit ostrost na dálku, ve středním a vyšším věku se zhoršuje vidění na blízko (v tomto případě hovoříme o vetchozrakosti neboli presbyopii). Naše oči stárnou s námi. Pokud po 40. roce věku vyžadujeme brýle na čtení, tak to není nic nenormálního.

Skutečné příčiny vzniku refrakčních vad nám zatím zůstávají skryty, dědičná dispozice je ale zřetelná. Jestliže potřeboval některý z vašich rodičů či prarodičů v mládí brýle, je pravděpodobné, ale nikoliv jisté, že je budete potřebovat rovněž.

"Obecně platí, že refrakční vady neumíme zastavit ani vyléčit, neznáme ani žádné preventivní metody, kterými bychom mohli zabránit jejich vzniku. Umíme je pouze napravovat," vysvětluje Holubová.

20 let oční operace

Refrakční vady je již dlouho možné korigovat brýlemi, zásadní změnu přinesl vynález kontaktních čoček. Pokud ale brýle nebo čočky z nejrůznějších důvodů nevyhovují, přichází ke slovu oční operace.

Dnešní refrakční chirurgii dominují lasery, po roce 1990 poprvé pronikají i do české oční chirurgie tzv. excimerové lasery, které jsou schopny změnou zakřivení rohovky (tzv. fotoablací) odstranit potřebu brýlové korekce nebo kontaktních čoček. Současným standardem je operační metoda LASIK (z latinského Laser In situ Keratomileusis), která je prováděna od konce 90. let.

Operatér pomocí speciálního přístroje, mikrokeratomu, nejprve seřízne a odklopí povrchovou lamelu rohovky, čímž vytvoří tzv. rohovkový lalok (pro názornost si představte kruhový terčík, jakési "víčko", které téměř celé překlopíte na stranu, jen na jenom místě, například směrem k nosu, zůstane spojeno se svým podkladem). Nejmodernějším způsobem je vytvoření rohovkového laloku pomocí femtosekundového laseru.

dalekozrake-oko
dalekozraké oko

"Na rohovku dopadají laserové body a jejich pomocí odstraníme přesně definovanou vrstvičku rohovkové tkáně. Pak operovanou plochu opláchneme vodou a ‘víčkem‘ znovu zakryjeme. Jestliže je oko krátkozraké, pak laser působí v centrální oblasti rohovky, tím se toto místo oploští, změní se zakřivení, a tím i lomivost rohovky. V případě dalekozrakosti pracuje laser naopak v periferii - po obvodu rohovky, a centrální část se díky tomu více vyklene," uzavírá Holubová.

Zaujal vás tento článek? O laserových korekcích zraku čtěte také zde.

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Když střeva vypovědí službu

Když střeva vypovědí službu

Člověk by si řekl, že má svůj život prakticky pod kontrolou. Že si sám rozhoduje o tom, kdy jí, kdy odpočívá, kdy spí a...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Připravte se na jaro: detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Připravte se na jaro:  Detoxikací dobijete energii a posílíte imunitu

Jarní měsíce bývají zaměřené na očistu organismu, ať už je důvodem snaha shodit přebytečná kila nebo se jen cítit...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz