Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ocelové zárubně včera a dnes

Komerční sdělení   12:00aktualizováno  12:00
Firma MONTKOV vyrábí ocelové zárubně téměř dvacet let. Jaká je budoucnost ocelových zárubní, čelících v posledních letech silnému tlaku obložek?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

MONTKOV, spol. s r.o. | foto: MONTKOV, spol. s r.o.

Ocelové zárubně patří k tradičním prvkům nacházejícím se ve většině objektů k bydlení, v administrativních budovách, školách, nemocnicích atd. vybudovaných zejména v době socialistické výstavby. Jsou nutnou, často však nepříliš zajímavou a mnohdy zcela opomíjenou součástí interiérů.

Hlavní funkcí je ohraničení průchodu ve "zdi" z jedné místnosti do druhé a být tím do čeho se osazují dveře.

Ohlédneme-li se o pár desetiletí nazpět tak můžeme konstatovat, že zlatá éra pro tento výrobek byla v době hromadné výstavby panelových sídlišť, kdy se ocelové zárubně vyráběly ve statisícových množstvích, v omezeném sortimentu odpovídajícímu tehdejším stavebním postupům a používaným stavebním materiálům, přičemž se zárubně často expedovaly po celých vagonech na místo určení. Většina těchto specifik již dnes neplatí. Ocelové zárubně se pomalu vytrácejí z bytové výstavby kde je nahrazují "módní" obložkové zárubně.

MONTKOV, spol. s r.o. - ocelové zárubně

Jak si vedou ocelové zárubně v tomto soupeření je zřejmé z postupného poklesu jejich prodeje a výroby. Co je však podstatné, výrobek jako takový nelze nahradit v některých speciálních případech, jako např. v případě požárních uzávěrů vyšších odolností, jako nezbytný doplněk bezpečnostních dveří nebo tehdy, pokud je zapotřebí aby zárubeň plnila vyšší nároky na mechanickou odolnost, odolnost proti povětrnostním vlivům nebo vlivům extrémního prostředí, v případech kdy má poskytnout dlouhou životnost bez nutnosti občasných výměn, tj. kdy má mít vlastnosti které zpravidla nelze čekat od dřevěných nebo na bázi dřeva vyráběných zárubní obložkových.

Ocelové zárubně se dnes vyrábějí v několikanásobně širším sortimentu než před cca 15-ti lety a odpovídají novým technologiím i novým materiálům používaným v současném stavebnictví.

MONTKOV, spol. s r.o. - ocelové zárubně II

Jedním z předních výrobců s ucelenou sortimentní nabídkou je firma MONTKOV, spol. s r.o. vyrábějící ocelové zárubně téměř 20 let. Za dobu své činnosti firma několikrát doplnila svůj sortiment jako odpověď na zavedení nových stavebních materiálů, používaných pro vnitřní příčky nebo pro obvodové zdivo, ve kterých je nutno vytvořit průchozí otvor osazený dveřmi.

V nabídce firmy MONTKOV jsou obsaženy ocelové zárubně určené pro zazdívání do příček z cihelného zdiva, vyzdívaných jak tradičním "mokrým" způsobem nebo některým z modernějších postupů (lepení příčkových bloků stavebním lepidlem nebo montážní pěnou), dále do zdiva z porobetonových nebo sádrových bloků.

S rozšířeným použitím sádrokartonových příček ve stavebnictví došlo k doplnění nabídky též o zárubně do lehkých montovaných příček. Součástí nabídky jsou též ocelové zárubně pro dodatečné osazování připravených stavebních otvorů v monolitických příčkách, ale též v příčkách zděných nebo montovaných.

MONTKOV, spol. s r.o. - ocelové zárubně III

V posledních letech se při stavbě logistických center, výrobních hal, skladů apod. ve větší míře používá systém ocelových konstrukcí opláštěných sendvičovými PUR panely. I pro tento systém výstavby má firma MONTKOV řešení v podobě dvourámových, rohových nebo blokových zárubních. Tyto ocelové zárubně lze použít pro další různé účely jako např.:

  • ocelové zárubně se světlíky k prosvětlení vnitřních částí budov,
  • ocelové zárubně pro vnější vchodové dveře (ve zděných, ocelových nebo sendvičových konstrukcích,
  • ocelové zárubně pro bezpečnostní dveře,
  • ocelové zárubně pro kyvné dveře (lítačky),
  • ocelové zárubně pro posuvné dveře atd.

MONTKOV, spol. s r.o.

Malé Výkleky 26
533 16 Vápno
Provozovna:
Vyšehněvice č.10

Tel.: 466 768 250
Fax: 466 768 254
e-mail: info@montkov.cz
www.montkov.cz

Při podrobnějším zkoumání je tak zřejmé že nepochybně dochází k přemístění ocelové zárubně do jiných částí budov (technická zázemí, provozní části, skladovací části) nebo do jiných než obytných budov obecně.

Je zároveň velmi nepravděpodobné, že by ocelové zárubně měly zcela zmizet jako překonaný výrobek z českého stavebnictví. Jaká budoucnost tedy čeká ocelové zárubně? V inovovaném provedení a s důrazem na aplikační možnosti ve stavbách s využitím jejich technických a konstrukčních vlastností bude určitě ještě dlouhá a bezpochyby zajímavá.

Více o ocelových zárubních, technických detailech a možnostech použití lze nalézt na www.montkov.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Program Erasmus slaví 30 let.
Program Erasmus slaví 30 let

V roce 2017 slaví Evropa 30 let existence programu Erasmus. Zahraniční studijní pobyt absolvovalo tehdy na evropské úrovni 3 244 studentů. Česká republika se...  celý článek

Žena programátorka je jako vzácný diamant.
Žena programátorka je jako vzácný diamant

Na otázku, proč usilovat o ženu v IT odpovědělo TOP 1000 světových firem. Z odpovědí lze vyčíst, že ženy by se tomuto oboru rozhodně neměly vyhýbat.  celý článek

SLEVOTISK učí republiku tisknout přes WEB.
Slevotisk učí republiku tisknout přes web

Slevotisk jako první v České republice zprovoznil objednávky zakázkové výroby on-line. Jen zadáte přes web a třetí den už u vás zvoní kurýr na dveře s...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.