Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrazová dokumentace pacientů vyžaduje elektronický podpis

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V dnešní digitální době stanovuje vyhláška o zdravotnické dokumentaci, že v případě dokumentace vedené pouze v elektronické formě musí být každý záznam do zdravotnické dokumentace opatřen elektronickým podpisem. Obrazová dokumentace pacientů tak vyžaduje elektronický podpis.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Obrazová dokumentace pacientů vyžaduje elektronický podpis | foto: OR-CZ spol. s r.o.

Nedávno vešla v platnost změna legislativy. Jaká?

Obrazová zdravotnická dokumentace je synonymem nejen pro klasické rentgenové snímky, ale i pro výsledky mnoha dalších moderních vyšetřovacích metod jako magnetická rezonance, počítačová tomografie (CT), angiografie, sonografie. S těmito metodami jde ruku v ruce digitalizace radiologických pracovišť a výhradně elektronická podoba obrazových vyšetření. U většiny typů vyšetření to již ani jinak nejde, protože lékaři by jen stěží interpretovali výsledky např. magnetické rezonance na filmových materiálech, nemluvě o 3D zobrazení.

Výstupy zobrazovacích metod byly donedávna pouze přílohou k textovému popisu vyšetření. To se však změnilo nástupem zákona o zdravotních službách č. 372/2011 Sb. a navazující vyhlášky o zdravotnické dokumentaci č. 98/2012 Sb., který obrazovou dokumentaci od roku 2012 definuje jako součást zdravotnické dokumentace pacienta.

Obrazová dokumentace pacientů musí být opatřena elektronickým podpisem

Díky uvedeným změnám legislativy nastala zásadní změna při pořizování obrazové dokumentace. Vyhláška 98/2012 Sb. totiž stanovuje, že v případě dokumentace vedené pouze v elektronické formě musí být každý záznam do zdravotnické dokumentace opatřen elektronickým podpisem v souladu se zákonem o elektronickém podpisu.

Zmíněná právní úprava bohužel nijak nezohledňuje ani neupravuje specifické vlastnosti obrazové dokumentace pacienta, která je v porovnání s běžnou textovou dokumentací více strukturovaná a má složitější proces vzniku a zpracování. Tato specifika velmi znesnadňují správný výklad zákona ohledně elektronického podpisu obrazové dokumentace. Je tedy rozhodnutím poskytovatele zdravotní péče, jakým způsobem a s jakou mírou právní jistoty implementuje elektronický podpis u snímků pacientů.

Obrazová dokumentace pacientů vedená pouze v elektronické podobě musí dle zákona o zdravotních službách obsahovat nezpochybnitelné a ověřitelné údaje o původu:

  • Jednoznačný identifikátor zápisu
  • Identifikace zdravotnického pracovníka provádějícího zápis
  • Datum zápisu
Obrazová dokumentace pacientů vyžaduje elektronický podpis

Zákon o elektronickém podpisu doznal změn

V současné době probíhá změna na poli elektronického podepisování dokumentů. Od 1. července 2016 vstoupilo v platnost Nařízení EU o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu eIDAS. Od tohoto data je tedy stávající zákon č. 227/2000 Sb. o elektronickém podpisu nahrazen tímto nařízením. Mezi výhody připravovaného řešení patří stejná právní váha papírového i elektronického dokumentu a určení jasných pravidel pro uznávání na evropském trhu. Držitel dokumentu tím získá důvěru, že jeho dokument bude přijat ve všech zemích EU.

V České republice je nejrozšířenějším systémem pro obrazová data MARIE PACS

Systém MARIE PACS spravuje a archivuje obrazová data již ve více než 100 zdravotnických zařízení v ČR, Slovensku a Rusku a splňuje i novou legislativu. Systém je jednoduše rozšiřitelný o komponenty, které zajistí elektronický podpis obrazové dokumentace a díky tomu i naplnění požadavků zákona o zdravotních službách. MARIE PACS zajišťuje poskytnutí důkazního materiálu pro ověření platnosti elektronického podpisu a validity zápisů do zdravotnické dokumentace.

Elektronický podpis nestačí, důležitá je i archivace

Důležité ovšem je zdravotnickou dokumentaci nejen elektronicky podepsat, ale podepsanou dokumentaci také, v souladu se zákonem, archivovat. Elektronická zdravotnická dokumentace musí být uchována nejméně po dobu, která je stanovena pro daný typ dokumentace dle zákona o zdravotních službách. Po tuto dobu je nutno zaručit nezpochybnitelnost a ověřitelnost elektronického podpisu a data provedení zápisu. MARIE PACS garantuje integritu, průkaznost elektronického podpisu a vzniku zápisu do zdravotnické dokumentace.Součástí systému je garantovaný archiv, který automaticky sleduje platnost elektronických podpisů a časových razítek uložených dokumentů a zajišťuje vystavení nového časového razítka před vypršením platnosti původního.

Více informací najdete na www.orcz.cz.

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Abyste se mohli přihlásit ke studiu vysoké školy, nemusíte čekat na začátek akademického roku. Jako jedna z mála...

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Najdete na iDNES.cz