Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obložte stěnu kamenem

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Keramický obklad sice díky kvalitnímu tisku může docela věrně napodobit i kamenné struktury. Pravý kámen však svou přírodní surovostí dokáže vyvolat silnější dojem. Při pokládce kamenných obkladů musíte být trpěliví a pečliví, ale výsledek stojí za to.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Obložte stěnu kamenem | foto: Hornbach

Jsou velmi odolné a dlouho vydrží. Nevadí jim voda ani větší vlhkost vzduchu. Kamenné obklady jsou ekologické, neuvolňují do ovzduší škodliviny a hodí se tak i pro alergiky. Dřív byly známé buď jen v podobě rustikálních stěn vhodných hlavně do starších domů, nebo jako nablýskané desky spíše do luxusnějších nemovitostí. Po nasycení trhu keramickými obklady se však lidé poohlížejí po kamenných alternativách do všech typů interiérů. Tomu odpovídá i stále rostoucí nabídka. Přibývá rozličně strukturovaných kamenných obkladů, s menšími i většími díly, například s oblázky či ovály, polygony, kostkami či pásky. Kámen slaví svou renesanci.

Moderní kamenné obklady nemusíte složitě a zdlouhavě sestavovat. Obvykle je koupíte již připravené ve větších skupinách na dlaždicích, které do sebe zapadají a dají se tak jednoduše skládat do požadované plochy.

1.Naplánujte vzhled obkladu

Než začnete s pokládkou, připravte si zeď, která musí být čistá a rovná. Odstraňte z ní všechno, co by vám mohlo překážet. Pomocí vodováhy nebo dlouhé vyrovnávací latě si zkontrolujte, zda je stěna rovná. Nerovnosti je nutné zapravit tmelem. Máte-li na zdi nalepené tapety, budete je muset odstranit. Na tapetách by totiž dekorativní kamenné obklady nedržely. Promyslete si také, jak mají být obklady uspořádány. S pomocí dlouhé vodováhy si tužkou vyznačte plochu, kterou chcete obkládat. Když si plochu naměříte tak, aby dlaždice prostor obložily bez nutnosti řezání, ušetříte spoustu času a energie.

Obložte stěnu kamenem

Až budete mít plochu a počet celých řad pevně stanovené, můžete vypočítat spotřebu materiálu. Tu získáte vynásobením výšky a šířky stěny a přidáním 10 procent navíc na ořez.

2.Připravte stěnu

Jakmile máte nakoupený a připravený materiál, vyznačenou plochu po obvodu oblepte krepovou maskovací páskou, ideálně páskou spojenou s fólií. Na podlahu položte malířský zakrývací vlies nebo zakrývací plachtu. Když obklad nebude začínat u podlahy, jeho spodní okraj vymezte latí, kterou menšími hřebíky přitlučete do zdi. Ta zajistí, aby obklady do zatuhnutí nesklouzly. Před přibíjením si však detektorem ověřte, že nenarušíte nějaké rozvody. Okraje přiléhajících stěn také oblepte maskovací páskou s fólií. Když na stěně překážejí vypínače a zásuvky, je potřeba vypnout pojistky, sejmout krytky a obnaženou elektroinstalaci zalepit páskou.

Obložte stěnu kamenem

Myslete na to, že jakékoliv zásahy do elektroinstalace smí legálně dělat jen školený elektrikář. Plochu, již budete obkládat, natřete či nastříkejte penetračním nátěrem. Rozetřete ho plochým štětcem a nechejte alespoň na dvě hodiny zaschnout.

3.Pusťte se do obkládání

Na připevňování je nutné použít lepidlo vhodné na přírodní kámen. Sypkou lepicí hmotu smíchejte s předepsaným množstvím vody. Použijte na to vrtačku se spirálovým míchadlem. Lepidlo má takzvanou otevřenou dobu, během níž je s ním možné pracovat, než zaschne. Nepokrývejte jím proto celou stěnu najednou, ale vždy jen menší část, kterou zvládnete před zaschnutím obložit. Potřebné množství lepidla rovnoměrně naneste zednickou lžící na zeď a pročešte plastovou zubovou stěrkou na lepidlo velikosti 8 mm. Snažte se lžíci vést v úhlu 45 stupňů, abyste po celé ploše nanesli stejné množství. Obklady se ovšem připevňují takzvanou kombinovanou metodou – lepidlo je nutné nanést i na rubovou stranu každé z kamenných desek. S obkladem začněte odspodu.

Obložte stěnu kamenem

Budete-li obkládat dvě stěny, které tvoří vnější roh, začněte u něj. K tomu použijte rohové díly obkladu, na nichž okraje částečně přečnívají, aby do sebe na nároží zapadly. Jakmile připevníte a spojíte dva rohové díly, pokračujte dalšími díly v řadě, a to na obě dvě strany. Stejně postupujte i v dalších řadách. Ale první dlaždici v řadě vždy případně zkraťte tak, aby spoje mezi dlaždicemi v sousedních řadách nebyly ve stejném místě či blízko u sebe.

4.Kameny si upravte

Vypínače a zásuvky, které potřebujete obložit, si vyměřte a vyznačte na obkladech, které by měly místo zakrýt. Požadovaný tvar vyřízněte vrtačkou s diamantovým vykružovákem vhodného průměru. Aby se vykružovák rychle neopotřeboval, průběžně ho chlaďte vodou. Poslední obklad v řadě si odměřte a seřízněte úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.

Obložte stěnu kamenem

Nezapomeňte použít ochranné brýle a sluchátka na uši. Když máte v pokoji šikmé stěny, potřebný úhel si změřte pomocí nastavitelného úhelníku neboli pokosníku, případně skládacího metru. Naměřený úhel přeneste na kámen a podle vyznačené linky řežte úhlovou bruskou.

5.Dokončete práci

Ještě než lepidlo zaschne, odstraňte přebytky, které zůstaly na dlaždicích. Sundejte pomocné latě a zatmelte otvory od hřebíků, případně pak tuto část stěny přemalujte či jinak zakryjte. Kryty zásuvek a vypínačů je pak nutné přimontovat zpět. Elektroinstalační krabičky však budou kvůli tloušťce obkladu o něco hlouběji než před tím, bude proto nutná úprava elektrikářem.

Obložte stěnu kamenem

6.Zvýrazněte barvy kamenů

Odstín obkladů můžete vylepšit zvýrazňovačem barev. Natírá se plochým štětcem, vzhled obkladů bude po jeho aplikaci velmi svěží. Je však dobré si při tom chránit oči brýlemi a oblečte si dlouhé rukávy. Nejste-li si jistí, po nákupu zvýrazňovač nejprve vyzkoušejte na nějakém odřezku. Když se ujistíte v jeho použití, naneste ho na plochu v silné vrstvě. Počkejte, až uschne, a místnost dobře větrejte.

Co budete potřebovat:

- dekorativní obklady z přírodního kamene, penetrační nátěr, lepidlo na přírodní kámen, krepovou maskovací pásku, pásku s fólií, ocelové hřebíky, latě, vrtačku, diamantový vykružovák, spirálové míchadlo, úhlovou brusku, diamantový kotouč, tužku, kladivo, plochý štětec, zednickou lžíci, plastovou ozubenou lžíci na lepidlo, dlouhou vodováhu, skládací metr, malířský zakrývací vlies nebo zakrývací plachtu, ochranné brýle, ochranu sluchu a dýchacích cest, případně zvýrazňovač barev, nastavitelný úhloměr či pokosník, malý šroubovák na zásuvky a vypínače
Kdo to seženete: v projektových marketech
Jak dlouho to bude trvat: osm hodin práce
Kolik to bude stát: 1500 Kč za plochu 3x1 m

Pozvánka:

Pro obklady do projektového marketu
V Hornbachu je pro kutily připraven široký sortiment dlažeb a obkladů z přírodního kamene. Naleznete zde také veškerý potřebný materiál a nářadí. Inspirujte se nebo přímo nakupujte také v e-shopu www.hornbach.cz.

Nejčtenější

Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí, která...
Smíchov vždycky drží spolu: Pivovar Staropramen upevňuje pouto se čtvrtí

Staropramen, to byl, je a bude pražský Smíchov. Pouto s osobitou pražskou čtvrtí, jejíž součástí je už téměř 150 let, teď Smíchovský pivovar objevuje v rámci...  celý článek

Jaké zvolit krby a kamna do novostaveb?
Jaké zvolit krby a kamna do novostaveb?

Pořídili jste si novostavbu a těšíte se, jaké vám nové bydlení přinese úspory na vytápění? Běžná krbová kamna nebo teplovzdušné krby ale tyto místnosti snadno...  celý článek

Freddy jeans jsou fenoménem.
Freddy jeans jsou fenoménem

Počasí se pomalu ochlazuje, sukýnky a šaty je potřeba schovat do skříně, jejich místo nahradí kalhoty. Nejčastěji to budou asi džíny. Tento kus oblečení je...  celý článek

Ve hře Prezident 21 hlasovalo už 200 000 lidí. Vede Jiří Drahoš.
Ve hře Prezident 21 hlasovalo už 200 000 lidí. Vede Jiří Drahoš

V internetové hře může kdokoliv navrhnout svého kandidáta či kandidátku na Hrad. Z celkem 598 navržených kandidátů vede celkově Jiří Drahoš, následován...  celý článek

Monitorování přepravy - SystemTEMS
Jak mít pod kontrolou přepravu cenných a citlivých zásilek?

Asi každá firma se někdy setkala s problémem, kdy její zboží bylo během přepravy poničeno, znehodnoceno či dokonce odcizeno. I přesto, že zásilka byla...  celý článek

Další z rubriky

Vyměňte mísu toalety, zvládne to i začátečník
Vyměňte mísu toalety, zvládne to i začátečník

Sanitární keramika má sice dlouhou životnost. Ale nevydrží věčně. Ať už vaše toaleta dosluhuje, nebo se vám zdá její tvar či barva zastaralá, výměna je snazší,...  celý článek

PreVital: to nejlepší pro Vaši kočku
PreVital: to nejlepší pro Vaši kočku

Kočka je masožravec, který je zvyklý v přírodě jíst a lovit několikrát denně. Uspokojit nutriční a mnohdy i gurmánské potřeby koček coby domácích mazlíčků je...  celý článek

Postavte dřevěný plot s brankou
Postavte dřevěný plot s brankou

Plot nejen chrání majetek a soukromí. Má také dekorativní funkci, dotváří vzhled domu a zahrady. Chcete-li se pustit do budování dřevěného oplocení, při výběru...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.