Pacient s kataraktou dokonce nepociťuje bolest očí, ani jejich podráždění. Tvorbě kvalitního obrazu na sítnici brání zákal čočky, kterému se dá jen obtížně předcházet.
Šedému zákalu s největší pravděpodobností nikdo neunikneme - nejrizikovější skupinou jsou totiž lidé starší 65 let. Ve věkové skupině nad 75 let jím trpí dokonce až 70 % populace. „Operace šedého zákalu se ovšem nemusíte obávat, zákrok je bezbolestný a trvá 10 až 15 minut,“ říká primářka brněnské oční kliniky Lexum Věra Kalandrová, jež patří k nejzkušenějším tuzemským očním mikrochirurgům.
Jaký typ léčby šedého zákalu je pro pacienta tím nejlepším řešením?
Jednoznačně operační řešení. Kapky ani nové brýle nepomohou. Na brněnské klinice máme nejmodernější přístrojové vybavení a nabízíme širokou škálu velmi kvalitních nitroočních čoček. Nejprve musíme zjistit představu samotného pacienta o jeho pooperačním vidění, nároky na kvalitu vidění a požadavek na nezávislost na brýlích. Tyto představy jsou pak konfrontovány se stavem očních struktur, zejména se stavem rohovky, sítnice, s přítomností dalších očních onemocnění, např. glaukomu. Pro některého pacienta může být nejlepším řešením implantace vícefokální (multifokální) čočky, pro jiného třeba čočka jednoohnisková torická (řešení astigmatismu).
Má operace katarakty trvalý výsledek?
Operace katarakty s kvalitní nitrooční čočkou má skutečně trvalý výsledek, čočka se v čase již nemění a žádná další operace čočky není nutná. Jediný doplňující výkon bývá odstranění tzv. druhotného zákalu, což je zašednutí vlastního čočkového pouzdra, které je v oku ponecháno a vkládá se do něj nová umělá nitrooční čočka. Je to krátký, bezbolestný, ambulantní výkon a máme na něj speciální laser.
Jsou nějaké novinky v oblasti léčby šedého zákalu?
Ano, jsou. Jednak máme stále dokonalejší a bezpečnější přístroje a mikroskopy, které při operaci používáme, a pokrok v oblasti nitroočních čoček je nevídaný. Dnes jsou nejžhavější novinkou čočky s tzv. prodlouženým fokusem vidění na dvě nebo na tři vzdálenosti. V praxi to znamená, že člověk nemá dvě nebo tři místa ostrého vidění, ale vidí ostře kontinuálně, bez zamlžených míst.
Naši erudovaní a zkušení lékaři na brněnské oční klinice Lexum každému pacientovi doporučí ideální čočku, která splní jeho očekávání a maximálně vyhovuje jeho potřebám a stavu oka. Mě také těší, když v jeden operační den implantuji různé čočky. To vede k maximální spokojenosti pacientů, i nás lékařů a ostatního zdravotnického personálu kliniky.
V dnešní době se i senioři o své zdraví zajímají stále více. Pozorujete tento trend i u vás na klinice Lexum?
Myslím, že nemůžeme mluvit jen o seniorech. Šedý zákal se vyskytuje v každém věku a bohužel se posouvá stále do mladších věkových kategorií. Běžně operuji čtyřicátníky a padesátníky. Ale i devadesátileté a starší pacienty. Šedý zákal je nutno operovat v každém věku. Je to pro pacienta nenáročná a velmi efektivní operace, která nesmírně zvýší kvalitu života. Nedávno mně jedna devadesátiletá pacientka děkovala se slovy, že lituje, že si zákal nenechala odstranit dříve a „pohřbila roky života, kdy neviděla“. Operaci je třeba provést v době, kdy zákal pacientovi vadí, nečekat až do pokročilých stadií.
Pokud tedy nepomohou nové brýle, je třeba navštívit očního specialistu a podstoupit operaci. S operací šedého zákalu řešíme i refrakční vady, které měl pacient celý život a vidění po operaci může být excelentní, nezávislé na brýlích, což v dnešní době mobilních telefonů, tabletů a počítačů je téměř nezbytné. Každý spokojený pacient je pro nás pobídka k další práci a satisfakce našeho úsilí.