Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O dotace je mezi podnikateli zájem, úředníci brzy přidělí první peníze

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Pro podnikatele ucházející se o evropské dotace je až do roku 2020 klíčovým nástrojem Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK).

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

O dotace je mezi podnikateli zájem, úředníci brzy přidělí první peníze | foto: ENOVATION S.R.O.

V programu je připraveno přibližně 120 mld. korun, které podpoří firemní výzkum a vývoj, investice do nevyužívaných podnikatelských nemovitostí, vývoj softwaru nebo úspory energie. Peníze se budou uvolňovat postupně podle toho, v jakých podprogramech úředníci Ministerstva průmyslu a obchodu vyhlásí výzvy k předkládání žádostí o dotace.

„První vlna výzev OPPIK byla zveřejněna v červnu s tím, že zájemci musí svůj zájem nejprve projevit registrací předběžné žádosti,“ říká ředitel poradenské společnosti eNovation Jiří Pavlíček. Lhůta u většiny podprogramů běží do konce srpna, poté úředníci zahájí příjem plných žádostí, které poslouží jako podklad pro hodnocení projektů a rozdělování evropských peněz.

O dotace je mezi podnikateli zájem, úředníci brzy přidělí první peníze

Podnikatelům zbývá už jen několik dnů na registraci předběžné žádosti o dotaci. O jaké investice mají firmy největší zájem?
Potvrdily se naše předpoklady a zájem o dotace byl mezi podnikateli doopravdy veliký. Nejvíc projektů se týká programů ICT a sdílené služby a Úspory energie, zájem je i o Nemovitosti a Inovace. Firmy tedy plánují vyvíjet software, snižovat své náklady za energii, rekonstruovat své výrobní prostory a prorazit na trhu s nově vyvinutými výrobky.

Převažují spíše velké investiční akce, nebo se setkáváte s větším množství menších projektů?
Oproti minulému programovému období je nyní zacíleno více na malé a střední firmy. To se odráží i ve struktuře žadatelů a logicky platí, že velikost investice odpovídá velikosti firmy. I přesto ale velké podniky nepřijdou zkrátka a připravujeme nemalé množství projektů s maximální možnou výší dotace v řádu mnoha desítek milionů korun.

Bude podle vás přislíbená alokace prvních výzev dostatečná?
Prostředky, které jsou alokovány a rozvrženy do celého sedmiletého období, by měly být dostačující, ale v některých dotačních programech bude zájem pravděpodobně tak velký, že mohou být předčasně uzavřeny. Doporučujeme proto neváhat s konzultací, přípravou a podáním projektové žádosti.

O dotace je mezi podnikateli zájem, úředníci brzy přidělí první peníze

Ministerstvo průmyslu opakovaně avizovalo, že učiní vše proto, aby byly dotace pro podnikatele dostupnější a proces jejich přidělování transparentnější. Povedlo se?
V současné době jsou stále v řešení dvě oblasti. První z nich je odlišný způsob hodnocení projektů v OPPIK, který nově zavádí Ministerstvo průmyslu a obchodu. Druhou oblast představuje jednotný monitorovací systém MS2014+, jenž mohl být nasazen a otestován ze strany Ministerstva pro místní rozvoj dříve. Věřím však, že se oba nové systémy podaří rychle doladit a nastavit ku prospěchu tisíců příjemců, kteří očekávají ze strany státu zmiňovanou jednoduchost a transparentnost.

Pokud byste měl porovnat přípravu dotačních projektů v minulých letech s první vlnou výzev OPPIK, jaké byste uvedl největší rozdíly?
Nově došlo k jistému roztříštění podpory do většího počtu podprogramů. Laik tak může mít ze začátku problém s orientací, který program je pro něj nejvhodnější. Zpřísnily se požadavky na předběžné žádosti. Vyplňování žádosti navíc komplikuje nedostačující metodická podpora a také technické limity systému – nahrávání povinných příloh trvá například mnohem déle než v minulosti. Velmi limitující je i fakt, že doposud nebyly zveřejněny přesné požadavky na přípravu plné žádosti o dotaci.

Jak předběžná, tak plná žádost o dotaci se podávají prostřednictvím systému MS2014+. Funguje aplikace tak, jak má?
Aplikace bohužel není příliš uživatelsky přívětivá. Celkový záměr byl chvályhodný, první zkušenosti s prací se systémem však ukazují, že se s realizací MS2014+ velmi spěchalo. V praxi se to projevuje například požadavkem na velké, snad až nadbytečné množství požadovaných údajů při vyplňování předběžných žádostí o dotaci.

Existuje nějaký způsob, jak může podnikatel připomínkovat nastavení systému?
Nezastupitelnou roli hrají profesní organizace či podnikatelská sdružení jako Asociace malých a středních podniků ČR, Hospodářská komora ČR nebo Svaz průmyslu a dopravy ČR. Čím dál větší slovo mají také poradenské agentury sdružené v Asociaci pro evropské fondy (APEF). Zmíněná sdružení mívají specializované výbory, které se evropskými fondy zabývají a mají snadnější přístup k zástupcům veřejné správy.

Má-li podnikatel zájem o dotaci, stihne ještě připravit projekt v prvním kole výzev? Kdy případně dostane další šanci a jak má postupovat?
Ministerští úředníci se pomalu pouští do hodnocení přijatých předběžných žádostí. Podnikatelé tak v podstatě již nemají šanci část z alokace první výzvy získat. Již na podzim se ovšem objeví možnost žádat o dotace v nových otevřených programech jako např. Obnovitelné zdroje energie, Technologie či Vysokorychlostní internet. Na jaře by se pak vyhlášení výzev mělo opakovat. Podnikatelé by tak měli své investiční záměry konzultovat co nejdříve.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Kdo zvládne lépe šlágr jara? Sázkaři věří spíš Spartě a Plzeň tak bude po dlouhé době v neděli v roli outsidera....

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Další z rubriky

Vejce mezi sekačkami

Vejce mezi sekačkami

Zima už konečně řekla své poslední sbohem, teploty jdou pomalu nahoru a jaro už opravdu klepe na dveře. Všem...

Léty budovaná síť přepravních linek Gebrüder Weiss

Léty budovaná síť přepravních linek Gebrüder Weiss

Historie společnosti Gebrüder Weiss sahá více než 500 let zpět. Proto i síť přepravních linek je budována již po...

Vše, co jste potřebovali vědět o rychlé půjčce

Vše, co jste potřebovali vědět o rychlé půjčce

Nenadálé výdaje mohou s rodinným rozpočtem pořádně zamávat. Najednou nevíte, zda zrušit dovolenou, zkusit se obejít na...

Najdete na iDNES.cz