Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový hospic Malovická v Praze 4 bude od října sloužit nevyléčitelně nemocným

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Praha 4 se stane druhou pražskou městskou částí s hospicem. Od října nabídne 30 lůžek pro nevyléčitelně nemocné, a to přednostně ze čtvrté městské části. Hospic Malovická na Spořilově bude teprve čtrnáctým takto specializovaným zařízením v České republice, která poskytují klientům takzvanou paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, jenž postupující nemoc přináší.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nový hospic Malovická v Praze 4 bude od října sloužit nevyléčitelně nemocným | foto: Praha 4

Když se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, znamená to, že již byly vyčerpány všechny možnosti léčby. V hospicu se nemocní neléčí, ani se zde neprovádějí chirurgické operace. Zařízení je určené pro důstojný a pokud možno bezbolestný odchod ze života. Průměrná doba, kterou klient prožije v hospicu, je přibližně 30 dní.

Hospic Malovická bude poskytovat kromě zdravotní péče i péči duchovní

Nový hospic 2"Hospic "Malovická bude poskytovat nejenom zdravotní, ale i duchovní péči, a zajišťovat zmírnění bolesti a strádání pro vážně nemocné lidi. Je to samozřejmě pomoc i pro rodiny, které se z nějakého důvodu nemohou nebo nedokážou o své blízké postarat. Proto si myslíme, že je to dobrá myšlenka," říká starosta Prahy 4 Pavel Horálek (ODS).

Praha má v současné době k dispozici pouze jediné takové zařízení - hospic Štrasburk, který je v Bohnicích. "Štrasburk má dvacet lůžek a je určený pro onkologické pacienty. Potřeba pro Prahu je 55 až 60 lůžek. Díky dalšímu hospicu se této potřebě alespoň přiblížíme," míní Josef Heller, ředitel hospice Štrasburk, budoucí provozovatel hospice Spořilov a ředitel Asociace poskytování hospicové a paliativní péče. Jeho odhad potřeby lůžek pro hlavní město vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace WHO, podle které má být lůžková kapacita pro hospicovou péči pět lůžek na 100 tisíc obyvatel.

Nový hospic

Hospic Malovická bude i pro nemocné s neurologickými a interními chorobami

Hospic Malovická ale bude nejen pro pacienty v onkologických stavech, ale jako jediné pražské zařízení i pro těžce nemocné s neurologickými a interními chorobami (například Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza, a další).

Vzhledem k nadstandardní formě ubytování a služeb je nutné počítat i s finančním příspěvkem rodiny, jejíž člen bude služeb hospice využívat. "Podle našich propočtů se náklady na jedno lůžko vyšplhají na částku kolem 1 800 korun/den. Zdravotní pojišťovny přitom podle kategorie pacienta přispívají částkami v rozmezí 960 až 1 080 korun/den. Budeme proto požadovat po příbuzných příspěvek přibližně 400 korun/den. Tyto prostředky se využijí pro další financování provozu, zbývající část musíme získat z grantů, dotací a darů, protože hospic nebude nikdy ziskový," vysvětluje finanční podmínky starosta Prahy 4 Pavel Horálek.

Všichni klienti budou žít v důstojných podmínkách. Každý z nich bude mít vlastní jednolůžkový pokoj s elektrickou polohovací postelí, televizí a sociálním zařízením a také s možností přistýlky pro své nejbližší. "V projektu je počítáno i s takzvanými hostinskými pokoji, kde mohou přespávat další rodinní příslušníci, kteří se od svého umírajícího člena rodiny nechtějí vzdalovat," podotýká Pavel Horálek.

Nový hospic  3

Hospic Malovická bude na vyšší úrovni než běžné nemocniční lůžkové stanice

Personální obsazení hospice bude na vyšší úrovni než v běžné nemocniční lůžkové stanici. To proto, že hospic poskytuje větší objem ošetřovatelské péče a péče nezdravotnických pracovníků. Starosta Horálek předpokládá, že nové zařízení následné péče bude spolupracovat i s duchovními, kteří obyčejně v nemocnicích chybějí, a také s psychology, fyzioterapeuty a dobrovolníky.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Další z rubriky

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců čtyři miliony korun

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců 4 miliony korun

V roce 2018 získalo finanční dar z programu MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia na 144 projektů. Jde o veřejně prospěšné...

I vy v sobě najdete talent. Začněte malovat

Máme pro vás skvělou zprávu. I vy můžete namalovat třeba takhle krásnou květinu!

Věděli jste, že i vy můžete začít kreslit nebo malovat? Ano, zvládnete to také a ještě si nádherně odpočinete u...

Najdete na iDNES.cz