Novinky ve sporech sousedů. Advokát Matzner radí, jak si hájit to své

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Všichni známe nepříjemné situace, kdy se sousedé dostanou do sporu i kvůli banalitám. Třeba jako jsou jablka popadaná z vašeho stromu na sousedův pozemek. Anebo když soused má prorezlý okap a dešťová voda z jeho střechy proudí rovnou k vám.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Novinky ve sporech sousedů. Advokát Matzner radí, jak si hájit to své | foto: Advokátní kancelář Matzner

Člověk se snadno dostane do hádky, aniž by chtěl. Zkrátka každý si hájí to své.

Zatímco dosud případné pře sousedů řešil v občanském zákoníku přímo jen jediný paragraf, od Nového roku dojde k zásadní, doslova revoluční změně. Od 1. ledna 2014 totiž začíná platit úplně nová právní úprava - zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, který má tisíce nových ustanovení. A sousedské vztahy tam řeší nově desítky čerstvých paragrafů.

Nový občanský zákoník nahrazuje více než čtyřicet let starou normu a podle tvůrců má mimo jiné zjednodušit řešení třeba právě běžných sousedských sporů.

Sousedské spory se nově řeší jinak

Ale pozor: některé spory jsou v nové normě řešeny odlišně od zažitých zásad. Proto je třeba, aby se i laici dobře zorientovali a dokázali ve sporu obstát. Zejména zpočátku však k tomu budou takřka nevyhnutelně potřebovat pomoc zkušeného právníka.

Advokátní kancelář Matzner zkušeného pražského právníka Jiřího Matznera, která poskytuje právní služby zejména v oblasti obchodního práva, smluvních vztahů a práv duševního vlastnictví, je proto připravena právní pomoc lidem poskytnout a v novém občanském zákoníku včetně paragrafů o sousedských sporech se snáze zorientovat.

Řešení sousedských vztahů se totiž nevyhne prakticky nikdo. Ani ten, kdo bydlí na samotě. I on má své sousedy: vždyť kde končí jeho pozemek, začíná území někoho jiného – jeho souseda, byť jde třeba o státní podnik Lesy ČR.

Spadne ke mně jablko? Je moje

A jaké konkrétní změny nový občanský zákoník v oblasti sousedských vztahů přináší? Můžeme vzít třeba příklad popadaného ovoce z úvodu tohoto článku. Nyní platí, že pokud spadl plod ze stromu na sousední pozemek, patřil vždy majiteli pozemku, na kterém strom rostl. Nová právní úprava však říká, že plod patří majiteli toho pozemku, na který dopadl.

Aby se navíc těmto dohadům předešlo, nebude možné nově sázet stromy přímo u plotu. Sadař bude muset dodržet třímetrové ochranné pásmo od plotu pozemku. Soused bude také povinen upravit svou stavbu tak, aby na váš pozemek nestékala voda a nepadal sníh.

A další příklad: ze závažných důvodů budete moci žádat souseda, aby si svůj pozemek lépe zabezpečil. Třeba pokud mu utíkají zvířata.

Nebo nové právo pro vlastníka pozemku, kterému způsobil škodu třeba nešťastně přehozený míč od sousedových dětí. Majitel poškozené věci si od 1. ledna 2014 bude smět míč nechat jako pojistku až do doby, než mu soused vše zaplatí.

Advokátní kancelář Matzner nikomu nepřeje zbytečné sousedské pře. Pokud už se do nich ale přece jen dostanete, nabízí kvalifikovanou právní pomoc a snazší orientaci v nových paragrafech občanského zákoníku.

Více o advokátní kanceláři Matzner najdete na jejím webu www.matzner.cz. Navštívit kancelář můžete i osobně v Praze 2 v ulici Anny Letenské 7.

 

Autor:

Nejčtenější

Užívejte si oblíbené aplikace bez čerpání dat

Užívejte si oblíbené aplikace bez čerpání dat

Sedíte v dálkovém autobuse z Ostravy do Prahy. Vlak má zase zpoždění. Potřebujete zabavit děti při čekání u lékaře nebo...

Plzeňské překvapení? Ne! Tipéři to vidí na druhou výhru Realu

Plzeňské překvapení? Ne! Tipéři to vidí na druhou výhru Realu

Druhá prohra s Realem, nebo plzeňské překvapení? Největší komunita sázkařů žene za druhou výhrou Real.

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Další z rubriky

Firma GTL usiluje o pět hvězdiček v logistice

Firma GTL usiluje o pět hvězdiček v logistice

Firma GTL si dala k 25. narozeninám jako dárek nový cíl a směr, a to poskytovat zákazníkům pětihvězdičkový servis.

Značka Q přitahuje klienty

Značka Q přitahuje klienty

Q je rozdíl. Cítit se dobře a vrátit se. Nebo ještě lépe: cítit se dobře, vrátit se a doporučit. To je důležité.

Děti a náctiletí parkour milují

Děti a náctiletí parkour milují

To se ukázalo i při otevírání nového hřiště v Lánech, které proběhlo začátkem září. Nejen, že se tohoto zúčastnily...

Najdete na iDNES.cz