Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nově objevený mimořádný obraz Josefa Čapka bude nabízen v aukci European Arts

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V aukci společnosti European Arts v Obecním domě se bude v neděli 15. 5. nabízet nově objevený mimořádný obraz Josefa Čapka Venkovský hřbitov/Konvalinky z roku 1921.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Josef Čapek, Venkovský hřbitov / Konvalinky | foto: Miloš Svoboda

Konvalinky | foto: Miloš Svoboda

Venkovský hřbitov/Konvalinky – druhá strana obrazu

Čapkův obraz Konvalinky byl dlouhá léta v soukromé sbírce. Teprve když jej majitelé nabídli do aukce, bylo při rentgenologickém průzkumu v Národní galerii zjištěno, že se pod nánosem černé barvy na jeho zadní straně skrývá další malba. Restaurátorským zásahem byl nakonec odhalen mimořádný Čapkův obraz Venkovský hřbitov z roku 1921.

Josef Čapek

Josef Čapek


Poetická, zajímavě členěná olejomalba, kterou nikdo nespatřil téměř 100 let, je alegorickým zpodobením koloběhu života.

Podle znalce Karla Srpa „tento obraz zřetelně obohacuje Čapkovo dílo a upozorňuje diváka na to, proč si ho oblíbil raný Devětsil“. Oboustranný obraz Venkovský hřbitov/Konvalinky (34 x 44 cm) se bude vyvolávat za 2,6 milionu korun.

Výrazná díla meziválečného a poválečného umění

Aukční den v Obecním domě nabídne také další výrazná díla meziválečného umění, například Sedící dívka Emila Filly (1934, 50 x 60 cm) původně z významné brněnské sbírky Františka Venery. Pod vlivem přátelství s Jindřichem Štyrským se Filla v době, kdy vznikl tento obraz, dostal ve své tvorbě až na pomezí surrealismu. Startovní cena v aukci je 5,2 milionu korun.

Emil Filla, Sedící dívka

Emil Filla, Sedící dívka (detail)

Na 3,8 milionu začne dražba několikrát vystavovaného surrealistického obrazu Františka Janouška Bez názvu (1938, 50 x 65 cm). Obraz pochází z pozůstalosti autora a bude zařazen do připravované monografie Františka Janouška.

František Janoušek, Bez názvu

František Janoušek, Bez názvu

Mikuláš Medek, Pocta Werneru von Braunovi

Mikuláš Medek, Pocta Werneru von Braunovi

Nejhodnotnější položkou poválečného umění je obraz Mikuláše Medka Pokus o portrét Wernera von Brauna (1969, 120 x 80 cm) z Medkova vrcholného období. Navazuje na jeho vysoce úspěšný soubor obrazů Projektanti věží. Vyvolávací cena je 1,85 milionu korun.

Mezi bohatě zastoupeným krajinářským dílem počátku 20. století vyniká obraz Antonína Hudečka - Na jezu (1898 – 1900, 90 x 80 cm) s vyvolávací cenou 1,9 milionu korun a vystavovaný olej Antonína Slavíčka – Žito (52 x 62), datovaný do roku 1908, kdy mistr působil v Oldřichovci.

Antonín Slavíček, Žito

Antonín Slavíček, Žito

André Lhote, Arlequin

André Lhote, Arlequin

Úchvatný je obraz Arlequin, jehož autorem je významný francouzský malíř André Lhote (kolem r. 1900, 63,8 x 49,6 cm), 1,8 milionu a plátno Francise Picabii Paysage (1900 – 1901, 40,5 x 27,2 cm), 900 000 korun.

Modigliani i Matisse

Henri Matisse, Nu en Buste

Henri Matisse, Nu en Buste

V aukci budou také dvě světoznámá jména výtvarného umění – Henri Matisse zastoupený mimořádně půvabnou kresbou datovanou do let 1919 – 1920, NU EN BUSTE (43,2 x 26,7 cm ) s vyvolávací cenou 1, 5 milionu a Amedeo Modigliani, od kterého bude nabízena tužka na papíře datovaná do let 1915 – 1916, a Matamore (43,3 x 26,5 cm) - aukce této v tuzemsku zcela ojedinělé položky bude začínat na částce 1,6 milionu korun.

Předaukční výstava se koná prostorách aukčního domu European Arts, Senovážné náměstí 8, Praha 1, ve dnech 2. – 14. 5. 2016 od 10:00 do 18:00 hod. a v neděli 15. 5. od 10:00 do 12:00 hod.

  • Aukční katalog v elektronické podobě s možností online limitování naleznete ZDE
  • Aukční katalog ve formátu PDF ke stažení naleznete ZDE
  • Aukční katalog na ISSUE.COM k prolistování naleznete ZDE

Více informací a aukční katalog najdete na www.europeanarts.cz.

Aukce obrazů společnosti European Arts – Obecní dům Praha, Grégrův sál

Aukce obrazů společnosti European Arts – Obecní dům Praha, Grégrův sál

Termín aukce:

v neděli 15. května 2016 od 13.00

Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stejný přístup k domácnostem i velkým firmám při stanovení cen za energie.
Stejný přístup k domácnostem i velkým firmám při stanovení cen za energie

Zatímco dříve byly nejvýhodnější ceny elektřiny a plynu dostupné jen velkým firmám, nyní mohou u Centropolu tyto výhody čerpat i běžní spotřebitelé. Oblíbený...  celý článek

Siegmar Lengauer, pracovník firmy PORR, v roli včelaře: při práci se svými...
bee@PORR: projekt, který dává včelám domov

Pod heslem „Sledovat včely. Formovat budoucnost.“ podniká koncern PORR spolu se svými dceřinými společnostmi aktivní kroky proti zvýšenému úhynu včel. Díky...  celý článek

Vaše důležité elektronické dokumenty ochrání Bezpečné úložiště.
Jak uchovávat dokumenty elektronicky a opravdu bezpečně

Pořídit si zajištěný úložný prostor je snadné. Své důležité dokumenty budete mít uložené v elektronické podobě a přitom budou opravdu v bezpečí.  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.