Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové laboratoře významně zkvalitní výuku a výzkum na VŠTE

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Dosud na zhruba 65 milionů korun vyšel Vysokou školu technickou ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE) dnes otevřený komplex nových laboratoří pro strojní, stavební i dopravní obory.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nové laboratoře významně zkvalitní výuku a výzkum na VŠTE | foto: VŠTE

Za stavební část škola zaplatila 43 milionů a za stroje, zařízení, počítače a další vybavení zatím 22 milionů korun. Stavba objektu začala v prosinci 2014 a škola ho hradila z vlastních prostředků, tedy bez dotací. Částečně tří a dvou podlažní objekt architekti umístili mezi menzu a budovu učeben a uzavřeli jím tuto část kampusu.

„Jde o nejdůležitější investici posledních let, která významně přispěje ke zkvalitnění výuky studentů a zároveň posílí výzkumný potenciál akademických pracovníků. Takové zázemí nám citelně chybělo,“ uvedl docent Marek Vochozka, rektor VŠTE. Ten očekává, že do vybavení laboratoří bude škola dál investovat. Tím se posílí možnosti spolupráce s jihočeskými firmami při aplikovaném výzkumu či zavádění inovačních technologií do podnikové praxe.

Podle docenta Rudolfa Kampfa, ředitele Ústavu technicko-technologického VŠTE, je pro studenty vždy lepší jednou technologii vidět a pracovat s ní, než o ní jen slyšet a číst. „Tady třeba přes software přijmou zboží, načtou a určí jeho pozici v regálech. Pak ho zase vyskladní a po dopravní lince expedují,“ popisuje vybavení laboratoře, simulující logistický sklad, sloužící Katedře dopravy a logistiky. Vybavení tvoří modely regálů i technologií RFID pro automatickou identifikaci zboží či klimatická komora, simulující tepelné a vlhkostní povětrnostní podmínky.

V přízemí nové budovy jsou umístěny například těžké laboratoře pro stavebnictví a strojírenství, sloužící materiálovému inženýrství a výzkumu, včetně trhacího stroje, sušárny či světelné komory. Ta dokáže věrně simulovat sluneční záření a je tak možné zkoumat vliv UV záření na materiály a povrchy. Vybavení pak doplní programovatelná robotizovaná pracoviště nebo 3D tiskárna na tisk kompozitních materiálů pro automobilový průmysl.

Nové laboratoře významně zkvalitní výuku a výzkum na VŠTE

V dalších patrech je například lehká laboratoř pro řešení témat z bakalářských a diplomových prací, laboratoř pro akademické pracovníky ze stavebnictví či „čistá“ a „černá“ laboratoř ke zkoušení materiálů, včetně přípravy a výzkumu slitin.

„Nejhůře se sháněla 3D měřící soustava v ceně necelých tří milionů korun,“ dodává kvestor Jaromír Vrbka. Ta měří s přesností mikronů a umí automaticky vykreslit model měřeného předmětu. Mezi nejzajímavější přístrojové vybavení patří i soustava měřících tratí, na nichž lze měřit charakteristiky odstředivých čerpadel, výkon výměníku nebo výkon kompresoru.

VŠTE zároveň už připravuje navazující II. etapu laboratoří, která umožní doplnit vybavení o další přístroje a prohloubí dosavadní specializace.

Nové laboratoře významně zkvalitní výuku a výzkum na VŠTE
Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod.
Kde kvalitně nakoupit? Hledejte tradiční český obchod

Jak poznat dobrou českou prodejnu, která nabízí kvalitní potraviny, domácí produkci i vysoký standard služeb? Orientaci na přesyceném českém trhu zákazníkům...  celý článek

V českobudějovickém supermarketu Terno seženete široký výběr italského zboží.
Kulinář Petr Stupka: Itálie v srdci mém

Pokud bych vyhodnotil statistiku navštívených zemí, určitě by první místo obsadila Itálie. Jedním z důvodů, proč rád jezdím do krajů na jihu pod Alpami, ale i...  celý článek

Den regionálních výrobků se v Ternu České Budějovice uskuteční 15. září.
Den regionálních výrobků v Ternu České Budějovice

Na pátek 15. září zve českobudějovické Terno všechny příznivce potravin vyrobených nebo vypěstovaných v našem jihočeském regionu. Od 10 do 17 hodin se zde bude...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.