Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nezbytným společníkem cestovatele bývá dobrý průvodce a kvalitní mapa

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nezbytným společníkem cestovatele bývá dobrý průvodce a kvalitní mapa. Protože má každý jedinec jiné požadavky, raději než přídomek "dobrý" používáme "vhodný". Na základě dlouholetých zkušeností s prodejem této literatury v knihkupectví Kiwi můžeme v mnohém poradit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Turistická literatura – průvodce - Mgr. Tomáš Lejsek | foto: Kiwi svět map a průvodců, s. r. o.

Charakter výletu

 V Česku je vžitý obecný název turistický průvodce (symbolický "bedekr", podle německého vydavatelství Baedeker). Vhodnější rozlišení se jeví na turistický, cestovní nebo outdoorový průvodce. Logicky dle významu. Turistický je zaměřený opravdu na pěší výlety většinou v menším regionu.

Cestovní průvodce umožňuje poznávat rozsáhlejší oblasti (většinou státy) a obsahuje velké množství informací důležitých pro cestování autem a dalšími dopravními prostředky. Ryze konkrétní sportovní aktivity popisují outdoorové publikace - lezení, potápění, cyklistiku a další. Tento článek pojednává hlavně o tištěných cestovních průvodcích (ne e-knihách).

Turistická literatura – průvodce -  Mgr. Tomáš Lejsek2

Zajištění cesty

Máme na mysli hlavní dvě kategorie návštěvníků - cestovkáře a individualisty. Pokud máte kompletně zajištěný pobyt a organizaci, nepotřebujete důkladné informace o ubytování, dopravě, stravování. Naopak solitérní cestovatelé a malé skupinky baťůžkářů potřebují údajů před cestou a na cestě co nejvíce. Příkladem můžeme uvést průvodce z vydavatelství Merian pro první skupinu a Lonely Planet pro druhou.

Turistická literatura – průvodce -  Mgr. Tomáš Lejsek1

Délka a náplň pobytu

Jednoduše řečeno: čím delší pobyt, tím rozsáhlejší kniha. Na třídenní prodloužený víkend si vystačíte s kapesním průvodcem Berlitz, roční studium v Austrálii snese rozsáhlou bichli jako je třeba Rough Guide. Existují výjimky, kdy  je průvodce hodně zaměřen na přírodu nebo architekturu (Blue Guide) a polovina stránek se uživateli nehodí, pokud není stejného zaměření.

Překlad nebo originál

Čeština není jazykem, který by zajišťoval obří knižní trh. Většina průvodců jsou překladem hlavně z anglického a německého jazyka. První vlaštovky představovaly knihy od Baedekeru, Marco Pola a izraelského Michael´s. Světoznámé edice Lonely Planet (u nás vydává Svojtka) a Rough Guide (Jota) nyní nabízejí desítky titulů. Prvotních překlepů, překladatelských omylů, špatných popisů u fotografií se dnes již nemusíte obávat.

Pokud vám nedělá problém cizí jazyk porovnejte roky vydání a ceny. Originál bývá novější a i levnější (díky levné libře, euru). Souhlasím však s tvrzením, že Čech rozumí nejlépe zase Čechovi, takže průvodce psané českými autory (např. Freytag&Berndt) mají své místo na trhu.

Zpracování, design, materiál

Opravdu bych před deseti nepředpokládal, že se budou u nás vydávat tak perfektně tiskařsky zpracované a nákladné průvodce jako Dorling Kindersley (Ikar) nebo National Geographic (Computer Press). Křídový papír, odolná vazba, množství barevných fotografií, průřezy budov, kresby atd. Někdo dá přednost textu, jiný působivosti - nabídka je široká.

Cena

V knihkupectvích bývá podobná dle vytištěné doporučené prodejní ceny. Dumpingové ceny různých e-shopů netřeba rozebírat.

Doporučuji nechat si poradit od odborníků, ale řídit se i vlastním úsudkem. Nákup přes internet je pohodlný, jenže prolistování a porovnání přímo v knihkupectví zatím nenahradí. Více informací naleznete na www.mapykiwi.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Česko má zázemí i vizi, říká manažer agentury ESA

Frank Salzgeber, šéf programu technologických transferů Evropské kosmické...

České republice se vyplatilo, že pojímá vyvíjení a využívání kosmických technologií byznysově, nikoli čistě vědecky

Jan Nedvěd osvěžil hudební scénu, jak se mu to podařilo?

Jan Nedvěd - foto Adam Pavlíček

Na hudební scéně se objevila mladá krev. Hudební label Mad Baker Music, který se dostal do podvědomí především díky...

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v nezávislém testu

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v  nezávislém testu.

Venkovní teploty nezadržitelně míří vzhůru, a tak nastává každoroční výměna pneumatik. Část motoristů řešící nákup nové...

Najdete na iDNES.cz