Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemáte dost peněz na rozjezd podnikání? Řešením je tichý společník

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Máte dobrý podnikatelský nápad, ale nedostatek financí? Jednou z možností, jak sehnat peníze na rozjezd podnikání, je zapůjčení potřebné finanční částky od osoby, pro kterou je půjčka investicí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Tato půjčka se svým charakterem blíží klasickému úvěru. Na rozdíl od něj je však osoba, která finance poskytuje, osobně zainteresována na podnikání firmy, může ze zákona nahlížet do účetnictví stejně jako si vyžádat roční uzávěrku. Tato osoba je označována jako tichý společník.

Výhoda tichého společníka pro podnikatele

Investice tichého společníka je zhodnocována v podobě podílu na zisku podnikatele. Pokud podnikání není úspěšné, sdílí tichý společník ztrátu. V tom je významný rozdíl od klasického úvěru, kdy bezodkladné splátky mohou firmu dovést až k ukončení činnosti. Tichý společník tak pro podnikatele představuje značnou výhodu a určitou záruku stability firmy.

Simply Office

Simply Office

Není pro tichého společníka riziko podílu na neúspěchu firmy nevýhodné?
Pokud investor považuje podnikatelský záměr za opravdu dobrý a výnosný, rád podstoupí i jisté riziko. Vyváží jej perspektiva dobře zhodnocené investice v relativně krátké době. Pokud tichý společník není po čase s výsledky své investice spokojen, může ze smluvního vztahu tiché společnosti odejít.

Vznik tiché společnosti

Domluví-li se podnikatel s budoucím tichým společníkem na spolupráci, musejí sepsat smlouvu o tichém společenství. V této smlouvě je definován předmět vkladu tichého společníka a jeho hodnota (nemusí jít pouze o finanční částku). Smlouva vymezuje, na jaký podíl z ročního zisku firmy má tichý společník nárok. Daný podíl na zisku určuje i případný podíl na ztrátě ve stejné výši, např. 25 %. Smlouva může být uzavřena na dobu určitou či neurčitou, výše podílu se může každý rok měnit. Všechny podmínky musejí být specifikovány předem a musejí být ve smlouvě zakotveny.

Plnění smluvního vztahu tichého společníka

Hlavním podkladem pro posouzení hospodářských výsledků společnosti je roční uzávěrka. Na jejím základě je vypočtena hodnota podílu ze zisku, na kterou má tichý společník nárok. Pokud firma skončila se ztrátou, je hodnota podílu tichého společníka na ztrátě odečtena z hodnoty jeho vkladu. Pokud podíl tichého společníka na ztrátě postupně dosáhne výše jeho původního vkladu, pak tiché společenství zaniká.

Jak najít tichého společníka?

Hledat můžete jak mezi známými, tak třeba na internetu. Nabídky existují, jen je dobré si svého potenciálního budoucího partnera a zdroj jeho kapitálu prověřit. Navíc máte možnost si tichých společníků najít i více - jen musíte uzavřít samostatnou smlouvu s každým z nich.

Založení s.r.o. s tichým společníkem

Uzavřením smlouvy o tichém společenství nevzniká žádný nový podnikatelský subjekt, tichý společník není registrován v rejstřících, nefiguruje ani v oficiálních firemních dokumentech. Aby byl smluvní vztah mezi podnikatelem a investorem - tichým společníkem regulérní, musí mít smlouva písemnou podobu a musí s maximální právní kvalitou zakotvovat veškeré podmínky tichého společenství. 

Simply Office

Simply Office

Budete-li zakládat firmu s tichým společníkem, doporučujeme vám svěřit se zkušeným profesionálům - například ze společnosti Simply Office, jedné z nejvýznamnějších společností, která se u nás zabývá pomocí podnikatelům. Simply Office za vás ošetří právní náležitosti vaší firmy i vašeho smluvního vztahu s tichým společníkem a vy se budete moci brzy, plně a v klidu věnovat podnikání tak, aby se co nejdříve naplnila podnikatelská očekávání vaše i vašeho tichého společníka.


Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Noblesní Vánoce a Silvestr zažijete v Hotelu Paříž Praha

Čas sváteční by měl být o pohodě a zklidnění. Odložte proto starosti stranou, nalaďte se na vánoční notu a představte...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Komerční banka radí s platbami na konci roku

Komerční banka radí s platbami na konci roku

V rámci tradičního předvánočního shonu byste neměli zapomenout na běžné úkony, jako jsou například platby faktur za...

Najdete na iDNES.cz