Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu

Komerční sdělení   7:07aktualizováno  9:07 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
O tom, kdy ideálně začít, podle čeho si vybrat kurz a také jak určit svoji jazykovou úroveň, si povídáme s ředitelkou Jazykové školy Hello, Mgr. Petrou Ocelkovou.

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu. | foto: Jazyková škola Hello

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V jakém věku je optimální s cizím jazykem začít?
Naši nejmladší „studenti“, v kurzech pro mateřské školy, mají 5 let. Ale děti v bilingvní mateřské škole, jakou je třeba MŠ Hello Teddy, jsou schopny už ve třech letech rozumět běžným instrukcím a reagovat na ně. Angličtina je pro ně totiž přirozenou součástí každého dne, navíc se potkávají pravidelně s rodilými mluvčími. Začít lze velmi brzy. Funguje to, ale záleží na formě.

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu.

A co když mám už starší děti?
Pro ty, kteří se chtějí domluvit v zahraničí, rozumět filmům a písničkám, je určen Konverzace s rodilým mluvčím. Kdo to chce vzít poněkud komplexněji a chce mít v ruce i důkaz o tom, jaké jsou jeho jazykové znalosti, doporučuji Přípravný kurz k certifikátu. Moc se o tom neví, ale cambridgeské zkoušky už dnes skládají děti od 8 let. Existuje několik úrovní, takže si každý vybere tu svou. Pro zajímavost, minulý týden jsme slavnostně předali úspěšným „studentům“ 130 takových certifikátů. Je to i díky tomu, že kurzy pro děti se konají nejen na našich pobočkách, ale také na mnoha partnerských školách a jsou tak pro děti dobře dostupné.

Zajímavé. Ale co já? Už je to přece jen pár let, co jsem opustil školní lavice…
Nemusíte věšet hlavu. Začít se dá v každém věku. Každý rok se u nás pouští do studia jazyků stovky lidí. Někdo kvůli nové práci, někdo si plní sen a někdo dohání, co ve škole zameškal. Každopádně ať už začínáte, nebo se naopak chystáte posunout na vyšší úroveň, věřím, že z 80 kurzů, 7 jazyků a 6 úrovní si v Hello vybere každý.

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu.

Věnovali jsme se dětem i dospělým. A co stále početnější a aktivnější skupina seniorů?
Seniorů v kurzech rok od roku přibývá a musím říct, že jsou to studenti, které je radost učit. Jsou totiž motivovaní a připravují se. Je to skvělý trénink paměti, prokazatelná prevence proti demenci a taky trochu společenská záležitost. U nás pro máme pro seniory specializované kurzy, které poznají podle označení 55+.

Měla byste pro čtenáře tip, na co se při výběru jazykového kurzu zaměřit?
Ze zkušenosti bych zmínila zejména 3 body:

  • Motivaci. Nejdůležitější je ujasnit si, k čemu by mi kurz měl pomoci. Zda chci využívat cizí jazyk zejména pro rekreační účely, nebo potřebuji odlišovat formální a neformální styl, komunikovat ústně i písemně. Lidé se někdy bohužel orientují víc podle termínu a kamarádů, než podle vlastní potřeby. A to je škoda. Nemá totiž cenu trápit se v nevhodném kurzu.
  • Kontinuitu. Mít perspektivu pokračování a návaznosti. Zejména u dětí. Rodiče v dobré víře dítě zapíší do kurzu, aby mu dopřáli náskok. Pokud ovšem děti další rok ve škole, nebo jiném kurzu, opět probírají zvířátka a barvičky, brzy se začnou se nudit a motivaci ztratí.
  • Lektory. Každý má trochu jiný styl. Takže pokud to jen trochu lze, běžte lektora okouknout, vyzkoušet, nebo aspoň hledejte reference.

Otázka na závěr. V životopisech se často uvádí jazyková úroveň. Jak ji určit?
Dobrým vodítkem může být tzv. Společný evropský referenční rámec. Zkratka SERR vám po zadání do vyhledávače nabídne úrovně od základní A1 až po C2 a jejich stručnou charakteristiku. Pro lepší představu si můžeme říct, že úroveň A2 by měl mít žák opouštějící základní školu. B1, je pak úroveň státní maturity a konečně nejvyšší úroveň C2, je úroveň rodilého mluvčího.

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu.

A když mi ani tato charakteristika nepomůže a pořád nevím, kam se zařadit?
Můžete použít test na stránkách www.hello.cz. Pokud potřebujete svou úroveň prokázat, pak byste měl usilovat o mezinárodně platný certifikát a udělat si zkoušku. Nejrozšířenější jsou, co se týče angličtiny, Cambridge English Exams a pokud jde o němčinu, TestDaf. Certifikáty uplatníte nejen při práci a studiu v zahraničí, ale zohledňují je i české střední a vysoké školy při přijímacím řízení a někteří zaměstnavatelé je finančně bonifikují.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

Nejkrásnější vánoční atmosféru zažijete v ostravském Avionu

Nejkrásnější vánoční atmosféru zažijete v ostravském Avionu

Předvánoční období se v Avion Shopping Parku Ostrava opět nese v duchu filmu Anděl Páně. Nákupní centrum po loňském...

Místo půl hodiny máme hotovo za 10 sekund. S prací nám pomáhá robot.

Robot

Zavádění automatizace je v současnosti vůbec jedním z nejsledovanějších trendů v byznysu. Firmy od něj očekávají hlavně...

Tip na výlet: železná cyklotrasa v Karviné láká na kolo

Tip na výlet: Železná cyklotrasa v Karviné láká na kolo

Za dobrými cyklotrasami už dávno nemusíme do Holandska. Stezky rostou v Moravskoslezském kraji jako houby po dešti,...

Najdete na iDNES.cz