Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Někdy umím být dost protivný, říká spolumajitel HONDL GLOBAL SERVICES

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Spolumajitel společnosti HONDL GLOBAL SERVICES a spoluzakladatel nadnárodního konsorcia CEJS Jiří Hondl prozradil s nakažlivým smíchem v hlase, že někdy dokáže být i dost protivný. A dodává, že to je hlavně ve chvílích, kdy se snaží něčeho dosáhnout a nedaří se mu to.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

| foto: HONDL GLOBAL SERVICES

Není důvod mu nevěřit, vždyť se podílel na vybudování doslova z ničeho už několika velkých firem. Asi se u nás najde málokdo, kdo by neznal logistickou společnost PPL, která mu spolu s kolegy v minulosti doslova vyrostla pod rukama. Dnes se s podobným entuziasmem věnuje úklidu a facility managementu v HGS a nově také v konsorciu CEJS.

„A taky fotbalu,“ pohotově doplňuje Jiří Hondl, který je předsedou místního fotbalového klubu v Hostouni a zároveň i jeho významným sponzorem.

Od inzerátu k PPL

Jiří Hondl, spolumajitel HONDL GLOBAL SERVICES.

Jiří Hondl, spolumajitel HONDL GLOBAL SERVICES.

Bylo krátce po revoluci a Jiří Hondl se zrovna vrátil ze svého prvního zahraničního pracovního působiště, když v novinách uviděl inzerát na pracovní místo v logistice. „Výsledkem diskuze v rámci pracovního pohovoru bylo, že jsme o sobě vzájemně prohlásili, že vlastně vůbec nevíme, jestli chceme spolupracovat,“ vypráví Hondl a dodává, že nakonec slovo dalo slovo a všichni dohromady budovali několik dlouhých let společnost PPL.

Nerad prohrávám

„Dodnes vzpomínám na větu kolegy z Brna, který řekl: „Držte vlajku vysoko.“ Nasedl do auta a několik dalších měsíců jsem ho neviděl. Hlavu jsem z toho měl tehdy zamotanou pořádně. Těch problémů bylo strašně moc, ale hlavně chybělo na začátku to nejdůležitější, a to dostatek byznysu pro jinak ambiciózní projekt. A právě všechny ty problémy mě motivovaly a dávaly mi energii se s tím poprat. Od přírody jsem soutěživý typ a nerad prohrávám,“ vzpomíná s úsměvem Hondl.

Byla to výzva

„Myslím, že jsme to nakonec zvládli nad očekávání dobře. Logistickou společnost, která nakonec opanovala bezmála 40 % českého balíkového trhu, jsme začali od začátku stavět v moderním stylu s použitím různých technických vymožeností, jako byly ve své době právě začínající čárové kódy, pásové dopravníky, on-line informace o pohybu balíků a další novinky,“ říká Hondl. Inspirace přišla z Rakouska, kde měli s kolegou možnost nahlédnout nejen do pracovního procesu, ale také do byznys plánů.

„To mě motivovalo. Když to šlo u nich, tak u nás to přece muselo jít taky. Byl jsem přesvědčený, že stačí jen chtít a nepolevit. Vlastně jsme tehdy tak trochu předběhli těmi inovacemi trh a jeho požadavky. Ale ta naše víra v systémovou balíkovou logistiku, kde do sebe vše správně zapadá, ta byla ohromná. Věřil jsem, že když nepolevíme, tak nakonec budeme úspěšní,“ vzpomíná Hondl a dodává, že manželka vlastně dodnes ani netuší, kolik desítek milionů tenkrát dlužili. Ale tvrdá práce přinesla úspěch. Během několika málo let se společnost i přes masivní investice dostala do plusu.

Pracovní poklid ho ubíjí

Ve chvíli, kdy PPL bez větších problémů fungovalo, firma poměrně silně opanovala svůj segment na domácím trhu a zaměstnávala spoustu lidí, se s kolegou rozhodovali, co dál. To, co jim tehdy chybělo, byl kvalitní zahraniční kanál pro distribuci exportních balíků. Hledali různé cesty, ale s žádnou nebyli kvalitativně spokojeni. Začali tedy rozvíjet myšlenku vstupu na zahraniční trhy, zejména střední Evropa vypadala hodně nadějně.

Strategii měli připravenou, plány před spuštěním, zároveň však začali zaznamenávat zvýšený zájem globálního trhu o jejich společnost. Položili si tedy logickou otázku, jaká je ve skutečnosti hodnota jejich byznysu. Chtěli mít jasno v tom, jak silným hráčem nebo partnerem mohou v projektu být a co do něj jako PPL případně mohou vložit.

Chtěli jen zjistit hodnotu PPL

„Vlastně jsme ani nevěděli, jaká je naše hodnota, nikdy před tím jsme o tom nepřemýšleli. Neměli jsme na to čas. Pro nás byl v té době důležitý růst firmy. Dostali jsme několik auditů a odhadů hodnoty PPL, ale rozdíly v částkách byly extrémní. Nakonec jsme se rozhodli, že se jen tak nezávazně poptáme přímo trhu. Chtěli jsme hlavně zjistit, jak trh vnímá PPL, jestli by byl o partnerství nebo spolupráci s ní vůbec zájem. A strhla se doslova smršť. K našemu překvapení se ozvali kupci z celé Evropy.“ Vzpomíná Jiří Hondl na dobu, kdy se nakonec domluvili s Deutsche Post, které PPL po delším vyjednávání prodali.

„Všichni zájemci byli významnými hráči globální logistiky a nám chybělo síťové pokrytí pro exportní balíky. Zvolené řešení nám dávalo smysl,“ vzpomíná Jiří Hondl. Půldruhého roku vyjednávání jim vzalo spoustu energie, ač to tak původně neplánovali, firmu nakonec prodali. Zpětně však Jiří Hondl přiznává, že dnes by tu situaci nejspíš řešili jinak.

Na cestě k HONDL GLOBAL SERVICES

Ve chvíli, kdy definitivně skončil s PPL, si dopřál dovolenou a přemýšlel, co dál. Než se definitivně rozhodl, oslovil ho bratr, který chtěl vlastně jen poradit, co má udělat se svým úklidovým byznysem. Události však nabraly rychlý spád.

Z bratrů se stali společníci, kteří založili nejprve rodinnou firmu a následně ji transformovali na akciovou společnost s názvem HONDL GLOBAL SERVICES. Od té doby HGS neustále rozšiřuje svoji nabídku a portfolio služeb a hlavně roste, a to každoročně o více jak třicet procent. „Hodně mi to připomíná ty expanzní roky v PPL. Je to trochu adrenalin, a to mě naplňuje,“ směje se Jiří Hondl.

Firmě hodně pomohly nejen investice do technického zázemí, následná orientace na kvalitu, ale i vzpomínaná povaha Jiřího. Ten se dokonce vsadil, že navzdory začínající ekonomické krizi firma do tří let překoná v obratu hranici 100 milionů. A tu bednu kubánského rumu tehdy samozřejmě vyhrál. Momentálně už společnost HGS atakuje dvojnásobnou hranici.

Je potřeba mít vysoké cíle

Vysvětluje Jiří Hondl, který má bezprostředně po dosažení pracovního cíle pocit prázdnoty. A protože už se zná, rychle přichází s novými nápady, jak se posunout, expandovat nebo rozjet něco úplně nového. „Původně jsme sice měli v úmyslu se rozšířit z Kladna do celé republiky a pak teprve dobývat zahraniční trhy, ale nakonec to děláme naopak, respektive paralelně. Dnes se nám daří obojí a je to opět velká výzva. Já mám ale rád velké cíle, u kterých vás nejprve bolí za krkem od toho, jak na ně zprvu koukáte v záklonu. Motivuje mě to a žene dopředu,“ konstatuje novopečený spolumajitel nadnárodního konsorcia CEJS.

Události je opět poněkud předběhly, takže nyní mají na starosti úklid a facility management i v Polsku a na Slovensku. Celkem 7,8 milionů metrů čtverečních vnitřní a venkovní plochy jim ale nestačí. Už teď se poohlíží, kam dál a komu by mohli nabídnout své služby a mají dobře našlápnuto.

Fotbal je jeho vášní

Hondl však žije nejen prací, ale i sportem. Býval aktivní fotbalista chytal mimo jiné v bráně fotbalového klubu v Hostouni. Tam se také po letech strávených výhradně jen v byznysu vrátil v jiné roli.

Podařilo se mu zajistit financování a postavení nového fotbalového stadionu, investuje čas a energii do mládeže, buduje úspěšný tým, který v současnosti hraje na divizní úrovni. Tím však jeho péče o fotbalisty zdaleka nekončí. Po zakončení jejich aktivní fotbalové kariéry jim dokonce dokáže nabídnout práci, čímž se bez problémů zařadí nejen do pracovního procesu ale i do společnosti. A většina z nich je ráda, že dostala šanci. Jako fotbalový fanoušek i šéf dokáže mít velké lidské pochopení, ale zároveň očekává jasné výsledky – ty nejlepší. A pokud nejsou, umí být pěkně protivný…

Více informací najdete na www.hgs.cz a www.cejs.eu.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Půjčení auta na víkend. Vydejte se za dobrodružstvím

Půjčení auta na víkend: Vydejte se za dobrodružstvím

Mít vlastní automobil bylo vždy znakem svobody a dobrého majetku. Dnes se už ale často nevyplatí auto vlastnit. Musíme...

Mariánské Lázně v roce 2018 čekají samá významná výročí

Mariánské Lázně v roce 2018 čekají samá významná výročí

Rok 2018 je pro Mariánské Lázně významný. Letos totiž slaví 200 let lázeňství. A tím výčet jubileí nekončí.

Stojaté vody znamenají odrazy a obrazy, ale i něco neblahého

Mat Collishaw, Albion, 2017, Courtesy the artist and Blain│Southern

Britský umělec Mat Collishaw (1966), jeden z absolventů slavné Goldsmiths College v Londýně, se představuje v Galerii...

Najdete na iDNES.cz