Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejkrásnější minci světa už spatřily stovky lidí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Už jen do konce června mají návštěvníci Prahy možnost shlédnout nejvzácnější mince a medaile novodobé české a československé historie. Ty představuje výstava České zlato, která se koná v Českém klubu Obecního domu. Symbolicky v prostorách, které jsou historicky spojovány se vznikem první Československé republiky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

NEJKRÁSNĚJŠÍ NA SVĚTĚ. Jedním z lákadel výstavy je oceněná mince Nové Město pražské. | foto: Zlaté Mince - Numismatika

Expozice představuje více než tisíc vzácných mincí a medailí, od roku 1918 až po současnost. Tak rozsáhlou ukázku české moderní mincovní a medailérské tvorby může veřejnost v Praze obdivovat vůbec poprvé.

"Za první tři měsíce výstavu shlédly bezmála tři tisíce návštěvníků. Věřím, že s teplejším jarním počasím zájem o tuto jedinečnou událost ještě poroste," uvedl ředitel Obecního domu Tomáš Vacek.

Skutečné unikáty

A je opravdu na co se dívat. Jedním z lákadel je mince Nové Město pražské, která byla prestižním časopisem World Coin News a vydavatelstvím Krause Publishing oceněna titulem nejkrásnější zlatá mince světa. Mezi nejcennější exponáty patří bezesporu zlaté mince a medaile z dob první československé republiky.

Řadí se k nim například medaile Dokončení stavby velechrámu svatého Víta i svatováclavské dukáty ražené v letech 1938 a 1951. "Stojí za to připomenout, že tento dříve běžný dukát z roku 1938 se původně prodával za sto dvacet korun. Dnes se zbývající dochované kusy draží v částkách blížících se půl milionu korun," upozornil ředitel společnosti Zlaté mince – numismatika Pavel Trtík.

Zlaté Mince - Numismatika - Nuget
NEJVĚTŠÍ ZLATÝ NUGET. Akademický sochař Vladimír Oppl vytvořil z bronzu věrnou kopii největšího nalezeného kusu zlata.

Kilogramové medaile i největší zlatý nuget

V únoru mohli návštěvníci několik dnů obdivovat dokonce největší evropskou zlatou minci: Wiener Philharmoniker, která váží sto uncí, tedy více než jedenatřicet kilogramů. Až do konce výstavy budou k vidění kilogramové pamětní medaile a mince z ryzího zlata. Cena každé se blíží jednomu milionu korun.

Mezi nejobdivovanější exponáty patří také věrný model největšího nalezeného zlatého nugetu. "Ke kuriozitám se řadí medaile připomínající největší tankovou bitvu všech dob, bitvu u Kurska, kterou nechal její tvůrce designér Otakar Dušek vyrazit tankem T-34," popsal Pavel Trtík.

Zlaté Mince - Numismatika - Karlův most
KARLŮV MOST. Pamětní medaile k šestistému padesátému výročí položení základního kamene Karlova mostu mohou návštěvníci obdivovat v jednouncovém i exkluzivním kilogramovém provedení.

Díla významných umělců

Návštěvníci této ojedinělé výstavy mohou shlédnout tvorbu klasiků české medailérské školy Otakara Španiela a Josefa Šejnosty. Velké zastoupení pak mají práce současných významných českých umělců, mezi které patří například Jiří Harcuba, Vladimír Oppl, Zbyněk Fojtů, Jaroslav Bejvl nebo Karel Zeman.

"Výstava na mě zapůsobila velice dobře. Byl jsem překvapen její obsáhlostí, zaujala mě hlavně produkce mincí předválečného Československa," uvedl už při slavnostním zahájení výstavy akademický sochař Zbyněk Fojtů. Mezi jeho vystavené exponáty patří i medaile z ryzího zlata o váze tisíc gramů, připomínající položení základního kamene Karlova mostu.

Výstavu pořádají: Obecní dům a. s., Česká mincovna a. s. a společnost Zlaté Mince – Numismatika (www.zlate-mince.cz).

Autor:

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Postavte si terasu z kamene

Postavte si terasu z kamene.

Bez terasy by rodinný dům nebyl úplný. To samé platí i o chatách a chalupách. Když se vám líbí kamenné terasy a...

Položte plovoucí podlahu

Položte plovoucí podlahu

K položení laminátové podlahy nepotřebujete lepidlo, šrouby ani hřebíky. Pokládka je tedy otázkou jen několika hodin....

Les nás udržuje při životě

Les nás udržuje při životě

Lesy nám dávají nejen dřevo, ale ale mnohem více. Všichni si plodů jejich činnosti užíváme. Nejen když vyrazíme na...

Najdete na iDNES.cz