Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nedostatek jódu v těhotenství může být problém

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na nedostatek jódu myslete hlavně v graviditě. Jestliže je nedostatek jódu příčinou špatné funkce štítné žlázy a díky tomu dojde k narušení vývoje mozku plodu, nedá se tato ztráta ničím nahradit. Každá těhotná by si měla systematicky doplňovat jód pomocí tablet na předpis.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nepodceňujte nedostatek jódu v těhotenství. | foto: Czech Health Media

Jód je pro naše tělo nezbytný. Do těla se dostává s potravou, koluje v krvi, štítná žláza si jej průběžně vychytává a ukládá do zásob. Podle potřeby jej pak z těchto zásob zase uvolňuje, přeměňuje a zabudovává do molekul svých hormonů, které uvolňuje do krve.

Pokud má štítná žláza dlouhodobě nedostatek jódu, začíná postupně zvětšovat svůj objem, protože její buňky se musí více "snažit", nabývají na velikosti a zvyšuje se i jejich počet. Tomuto zvětšení se říká struma, často je viditelná na první pohled.

Typickým příznakem je rychle vzniklé "škrcení límečku" nebo pocit tlaku na krku. V našich podmínkách struma vzniká nejčastěji na podkladě autoimunitního zánětu, bývá tedy spojená s různými poruchami imunity.

U moře na nedostatek jódu netrpí

U moře na nedostatek jódu netrpíHlavním zdrojem jódu je moře, jeho vysoké množství obsahují především mořské plody, ryby a řasy. Přímořské národy tedy nedostatek jódu netrápí. Ve vnitrozemských oblastech je tomu naopak, jediným systematickým řešením pro jejich obyvatele zůstává průmyslové jódování (obohacování jódem) kuchyňské soli.

Od roku 1994 se proto jóduje pomocí jodičnanu draselného (KIO3). Na množství jódu v jódované soli uplatňujeme přísné státní normy. Podle současných musí být v 1 kg soli 27 ± 7 mg jódu, jedině taková sůl smí být označená jako jódovaná. Při nákupu soli čtěte pozorně jejich etikety a vybírejte jen ty jódované.

Pozor na nedostatek jódu v těhotenství a při kojení!

Podle doporučení České endokrinologické společnosti potřebujeme normálně asi 150-170 µg jódu na den. Toto množství, pokud používáme jódovanou sůl, zkonzumujeme v běžném jídle.

V těhotenství a při kojení ale stoupá potřeba jódu ještě o dalších 100 µg, které už potrava nezajistí. Abychom tedy netrpěli na nedostatek jódu v těhotenství, je třeba doplňovat jej v tabletách na lékařský předpis, které jsou plně hrazeny pojišťovnou.

"Pokud dojde díky špatné funkci štítné žlázy k narušení vývoje mozku plodu, nedá se tato ztráta ničím nahradit. V těhotenství by si proto každá maminka měla systematicky doplňovat jód, protože to, co stačilo jen jí, nemusí stačit pro dva. Doporučuji hned na začátku gravidity zajít k lékaři a nechat si předepsat tablety, které dodají požadovaných 100 µg jódu na den navíc. Ty by měly být užívány i v době kojení," radí prof. MUDr. Václav Zamrazil, DrSc., vedoucí Subkatedry endokrinologie IPVZ, který působí v pražském Endokrinologickém ústavu a už několik let zastupuje Českou republiku v evropské sekci Mezinárodního poradního sboru pro řešení jódového deficitu.

Kreténismus /z archivu Endokrinologického ústavu/
Kreténismus. Z archivu Endokrinologického ústavu.

Potravní doplňky užívejte v přiměřené míře

Když se narodí dítě a matka, která jód v této podobě nadále užívá, začne kojit, pak svému potomku zajišťuje, že nebude na nedostatek jódu trpět. Později, po zavedení příkrmů a přechodu na pevnou stravu, potřebuje dítě asi 90-100 µg jódu na den, což by mu měla běžná dětská strava obsahující jódovanou sůl zajistit.

Václav Zamrazil vidí velké nebezpečí v nadměrné konzumaci různých vitaminových a minerálních směsí a potravních doplňků. Některé příliš uvědomělé maminky, které chtějí nedostatku jódu u svých dětí předejít, totiž své děti těmito doplňky přecpávají a díky tomu se podstatně zvyšuje riziko předávkování jódem.

Normální štítná žláza by se s jeho nadbytkem měla vypořádat, pokud je ale nemocná, a o tom postižený nemusí ani vědět, pak hrozí riziko vzniku zánětu nebo nastartování její nebezpečné hyperfunkce (hypertyreóza). Matkám, které už jsou rozhodnuty, že začnou svým dětem takto "obohacovat" stravu, aby netrpěly nedostatkem jódu, Václav Zamrazil doporučuje, aby jim nechaly alespoň vyšetřit štítnou žlázu.

Jód konzumujte v přiměřeném množství každý den

V našich podmínkách stačí k úspěchu docela málo: systematicky konzumovat jódovanou kuchyňskou sůl a přijímat díky tomu jód každý den v dostatečném množství.

Zvláště důležité je předcházet nedostatku jódu v těhotenství a kojení, kdy je třeba nechat si od lékaře předepsat tablety s jódem a užívat je každý den. Není nutné přesolovat!

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Nový život bez kil navíc

Ke konci programu Cambridge Weight Plan se účastnice sešly při focení s...

Přihlásily se do výzvy s programem Cambridge Weight Plan a začaly nový život. Tři odvážné ženy díky podpoře výživových...

Originálním dárkem jsou adrenalinové a letní zážitky

Originálním dárkem jsou adrenalinové a letní zážitky

Věnujte úžasný dárek, na který se jen tak nezapomene! Komu uděláte radost? Adrenalinové nebo letní zážitky můžete...

Letní krása od Mary Kay

Mary Kay Odličovač očí: 510,- Kč

Buďte v teplých letních dnech stále krásná s přípravky Mary Kay.

Najdete na iDNES.cz