Pro rady, jak takové společnosti odhalit a vyhnout se pozdějším nepříjemnostem jsme se obrátili na Ing. Milana Čápa, ředitele společnosti FINEMONEY, SE, která patří mezi přední poskytovatele finančních služeb v České republice.
Chtějte dopředu znát konkrétní podmínky úvěru
V první fázi bychom se měli zaměřit na podmínky poskytovaných půjček. Zásadní je výše splátky, úrok a RPSN. Následně je třeba myslet na poplatky spojené s úvěrem a důležitá je i možnost předčasného splacení. Základní informace většinou najdeme na internetových stránkách finančních společností v podobě úvěrové kalkulačky nebo formou modelových příkladů. Díky nim si můžeme udělat určitou představu o výhodnosti půjčky. Častokrát se ovšem jedná pouze o reklamní nástroje, které mohou, někdy i úmyslně, zavádět.
Jakým způsobem si tedy nejlépe ověřit, že jsou zprávy na webu pravdivé?
"Seriózního poskytovatele půjček může klient kontaktovat na bezplatné lince, kde si lze dané informace ověřit. Pokud firma bezplatnou linku neprovozuje a nabádá klienta k volání na číslo mobilního telefonu nebo dokonce na linku začínající předčíslím 900, je třeba mít se na pozoru,“ říká Ing. Milan Čáp, ředitel FINEMONEY, SE a pokračuje:
"Již při prvním kontaktu se zástupcem společnosti se má zákazník dozvědět přesné podmínky úvěru. Pokud operátor není schopen sdělit konkrétní výši úrokové sazby a ohání se tím, že vše bude stanoveno po uzavření žádosti o půjčku, důrazně doporučuji v komunikaci s takovou institucí nepokračovat. V opačném případě může být klient nemile překvapen, kam až se výše měsíční splátky vyšplhá,“ dodává Ing. Milan Čáp ze společnosti FINEMONEY a radí jak dál:
"Jestliže operátor používá kouzelné slovíčko "od", chtějte také znát "do", tedy horní hranici výše splátky či úroku. Pokud tyto informace nezjistíte hned na začátku, je lepší se poohlédnout jinde.“
Nejnižší úrok nemusí být nejvýhodnější!!!
Dalším lákadlem nepoctivých firem je nízká úroková sazba zafixovaná na krátké období. V praxi to vypadá tak, že je nám nabídnuta nízká splátka, kterou ale poskytovatel úvěru garantuje pouze na určité období. Obvykle na jeden až dva roky.
"Taková nabídka vypadá na první pohled velmi výhodně. Je třeba si ale uvědomit, že po uplynutí doby fixace může věřitel úrok dle libosti změnit, i když skoro vždy slibuje, že se úrok navyšovat nebude,“ varuje Ing. Milan Čáp ze společnosti FINEMONEY, SE.
Jak se tedy vyhnout tomu, aby se nám po roce splácení navýšila částka třeba o polovinu? "Než podepíšete úvěrovou smlouvu, zjistěte si dobu fixace úrokové sazby. Ideální je sjednat si jí na celou délku trvání úvěru nebo alespoň na převážnou část. Pokud takovou možnost poskytovatel půjček nenabízí, podpis smlouvy si dobře rozmyslete,“ upozorňuje Ing. Milan Čáp.