Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Navštívili jsme Moravskoslezský kraj, to nejlepší z přírody i měst

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přemýšlíte, kam si v létě zajet s rodinou nebo partou přátel na výlet? Moravskoslezský kraj je pro takový nápad tím nejlepším místem. Najdete tu totiž spoustu unikátních míst a neotřelých památek. Hoďte na chvíli za hlavu všechny pracovní i studijní starosti a procestujte region, ve kterém se rozhodně nebudete nudit.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Štramberk je malebným městem v podhůří Beskyd | foto: Petr Žižka

Každým rokem připravuje Moravskoslezský kraj další turistické novinky, naučné stezky a trasy. Proto si zdejší hory, ale i nížinné oblasti s říčními meandry užijete nejvíc při výletu pěšky nebo na kole. Není nad ticho a klid, kdy si můžete vychutnat procházku či projížďku lesem nebo posedět na louce.

Pohádkově krásné Jeseníky versus tajemné Beskydy

Vrchol Pradědu

Vrchol Pradědu

V Jeseníkách najdete trasy, které lákají k výletům už svými názvy, jako vystřiženými z Večerníčku. Co třeba taková procházka Světem horských luk? Ta vám ukáže hlavní hřeben Jeseníků, kde se můžete kochat báječnými výhledy. Cesta vede kolem Petrových kamenů, u nichž se údajně odehrávaly čarodějnické slety, až k Jelení studánce. K Velkému mechovému jezírku se zase dostanete Údolím lapků z Drakova. Proč zrovna lapků? 

Kdysi tudy vedla obchodní stezka zlata a železné rudy, proto tu nebyla o přepadení loupežníky nouze. Pokud se vypravíte do okolí Pradědu, užijete si pohled z televizního vysílače na Krkonoše a Tatry, o něco dále zase na jedinečné vodní dílo Dlouhé stráně. Velkým přírodním bohatstvím oplývá také naučná stezka Velká kotlina, která je díky své rozmanitosti jednou z nejvýznamnějších lokalit střední Evropy.

Pokud vás láká zajet si také do Beskyd, určitě si nenechte ujít jejich dominantu, Lysou horu. Od června do září máte možnost na ni vystoupat v doprovodu průvodce. Pestrý výklad vypráví o 7 místech, spojených s historií Lysé hory. Dozvíte se o tajemství pokladu zbojníka Ondráše v jeskyních pod Lukšincem a také o pověstech, vztahujících se ke zdejšímu kraji. Máte-li už prochozenou známou cestu z Pusteven na Radhošť, zkuste se tentokrát vydat na druhou stranu a projít si příběhy opředený Čertův mlýn a Tanečnici. 

Skvěle se pro poznání Moravskoslezského kraje hodí cykloturistika

Skvěle se pro poznání Moravskoslezského kraje hodí cykloturistika

Beskydy jsou jako stvořené pro pěší turistiku

Beskydy jsou jako stvořené pro pěší turistiku

Říčka Satina pod beskydskou Lysou horou tvoří jedno z nejhezčích míst Beskyd

Říčka Satina pod beskydskou Lysou horou tvoří jedno z nejhezčích míst Beskyd

Moravskoslezský kraj nabízí aktuality a tipy ze svých měst

Další ze zajímavých tras, Lašská naučná stezka, vás zavede do Štramberku a Kopřivnice. Propojuje nejvýznamnější místa a nyní vám nabízí rozhled z obnovené Bezručovy vyhlídky. Kromě Tatry Kopřivnice se můžete podívat také do muzea Fojtství, kde se vyráběly kočáry.

Ve Frenštátu pod Radhoštěm vznikla v loňském roce dlouho očekávaná rozhledna Velký Javorník. Dřevěná stavba ve valašském stylu láká stále více návštěvníků. Po stopách velikána psychologie, Sigmunda Freuda, se můžete vydat v Příboru. Uvnitř jeho rodného domu se nachází výstava psychoanalytikova celoživotního díla. Přes internet si mohou návštěvníci prohlédnout jeho domy v Londýně a ve Vídni. Venku na vás čeká také replika Freudovy slavné pohovky.

Město Opavu a jeho okolí vám zábavnou formou ukáže Planetární stezka se zmenšeným modelem sluneční soustavy. Slunce a planety, které kolem něj obíhají, najdete po celém Opavsku, hned poblíž památek a významných staveb.

Dřevěný kostelík najdete i v Hrabové, na okraji Ostravy

Dřevěný kostelík najdete i v Hrabové, na okraji Ostravy

Za životem selským i šlechtickým

Každodenní práci, rozmanitost řemesel i tehdejší zvyky nám připomínají dochované venkovské stavby. Jednou z nich je například národní kulturní památka bývalé kosárny v Kalovicích. V hrázděném domě ze 17. století se vyráběly kosy a zemědělské náčiní. Dnes funguje jako muzeum, ve kterém můžete obdivovat nostalgii vesnického života. Další velmi zachovalou stavbou připomínající staré časy, kterou se pyšní Moravskoslezský kraj, je vodní mlýn Wesselsky. První zmínka o něm pochází z roku 1545 a jedná se o poslední funkční mlýn na Moravě a ve Slezsku, i s vodním kolem a kameny. Ráz venkovského života jako z obrazů holandských malířů doplňují větrné mlýny na Opavsku. Ten v Cholticích je německého typu a druhý, Hlavnický, zase sloupový. 

Zámek Hradec nad Moravicí

Zámek Hradec nad Moravicí

Osoblažsko je tajemným místem, jehož pokladem jsou místní zámky. Na snímku jsou...

Osoblažsko je tajemným místem, jehož pokladem jsou místní zámky. Na snímku jsou Slezské Rudoltice

Hrad Starý Jičín

Hrad Starý Jičín

Zámek Raduň

Zámek Raduň

Zámek Kravaře

Zámek Kravaře

Historické centrum Bruntálu

Historické centrum Bruntálu

Říká se, že v jednoduchosti je krása, ale šlechtická sídla mají také něco do sebe. Třeba kouzlo zámku v Raduni spočívá v jeho působivém odrazu v okolních rybnících. Mimo jiné se může pochlubit také rozsáhlou knihovnou. V Hradci nad Moravicí stojí za obdiv především obrovský anglický park, založený v roce 1796. Žerotínský zámek v Novém Jičíně hostí zajímavé historické expozice a ve Frýdku-Místku sídlí v zámecké budově Muzeum Beskyd. Architektonicky zajímavých sídel je ale v tomto regionu mnohem více.

V muzeu klobouků v Novém Jičíně si každý může vyzkoušet některý ze stovek...

V muzeu klobouků v Novém Jičíně si každý může vyzkoušet některý ze stovek klobouků

Na náměstí v Novém Jičíně si lze připomenout i osobnost generála Laudona

Na náměstí v Novém Jičíně si lze připomenout i osobnost generála Laudona

Náměstí v Novém Jičíně patří k nejhezčím v rámci celé České republiky

Náměstí v Novém Jičíně patří k nejhezčím v rámci celé České republiky

Techno trasa potěší malé i velké turisty

Nejvýznamnější technické památky, které Moravskoslezský kraj nabízí, spojila dohromady návštěvnická trasa, která turistům představuje to, čím zdejší prostředí vyniká. V Ostravě patří do této skupiny hned několik atraktivit. Symbolické panorama tvoří Dolní oblast Vítkovic, která je naprosto unikátní památkou z éry největšího rozvoje průmyslu. Ve vedlejším pavilonu U6 probíhá interaktivní výstava Malý svět techniky. V Landek Parku můžete navštívit největší hornické muzeum u nás. Prohlídková trasa dolu Michal návštěvníkům velmi působivě přiblížuje cestu, jakou každodenně absolvovali horníci při nástupu do práce.

Centrum Ostravy – jako historickou perlu vnímá moravskoslezskou metropoli...

Centrum Ostravy – jako historickou perlu vnímá moravskoslezskou metropoli málokdo

Do Techno trasy patří také vojenské památky, například Pěchotní srub u Bohumína a jedinečný areál opevnění Hlučín – Darkovičky. Pravidelně se zde konají ukázky obrany pevností. 

Úzkorozchodná železniční trať z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy je pro vlakové nadšence opravdovým skvostem. Existovala už v době Rakouska-Uherska. Dnešní historický vlak projíždí přes 8 mostů a má 9 zastávek. Rozmanitost technických památek završuje nejmladší a nejmodernější pivovar Radegast v Nošovicích, kde si můžete objednat prohlídku areálu a návštěvnického centra.

Moravskoslezský kraj nabízí turistům pestrou škálu aktivit, které vám zpříjemní letní pobyt a pomohou vám nahlédnout do půvabů místního života. Proto nestačí o atraktivních místech číst, Moravskoslezsko se totiž musí zažít.

Text a foto: Iva Kulihová, Petr Žižka, mediální agentura PŽ

Foto: Petr Žižka

Autor:

Nejčtenější

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny...

Veletrh Dřevostavby a Moderní vytápění 2018

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami...

Čtyři výstavní dny budou nabité vším, co s dřevem a kvalitními dřevostavbami souvisí, včetně nejnovějších trendů v...

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace,...

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Ondřej Moravec v kampani Procter & Gamble vzkazuje „Děkuji, maminko“

Společnost Procter & Gamble u příležitosti Zimních olympijských her 2018 v Pchjongčchangu opět vzdává hold všem...

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle...

Další z rubriky

Ostravar představuje druhou generaci Speciálů ze spilky

Ostravar představuje druhou generaci Speciálů ze spilky - čtrnáctku Grifel.

Pivovar Ostravar přichází před Vánocemi s druhou generací pivních speciálů ze spilky. Speciály ze spilky jsou chuťově...

Slezská univerzita v Opavě nabízí výjimečnou kombinaci oborů pod jednou střechou

Roboti z Ústavu informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě je moderní a dynamická vzdělávací instituce. Nabízí...

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

Dopravní podnik Ostrava chce, aby se cestující cítili bezpečně

Lidé, kteří cestují veřejnou dopravou v Ostravě, jsou rádi, že ve vozech dopravního podniku potkávají asistenty...

Najdete na iDNES.cz