Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nasloucháte svému veterináři?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Případy z naší veterinární ordinace mě nutí se zamyslet nad tím, kde se děje informační šum mezi klientem a veterinárním lékařem. Čím dál více lidí chodí s tím, že nebyli informováni, nevědí, netušili. Nemyslím si, že by to bylo neinformovaností, ale propastí mezi posloucháním a nasloucháním.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Veterinář tu není proto, aby napravoval chyby, ale aby majitele domácího mazlíčka poučil a pomáhal jim předcházet. (Ilustrační snímek)

Veterinář tu není proto, aby napravoval chyby, ale aby majitele domácího mazlíčka poučil a pomáhal jim předcházet. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Veterinární lékař je zde proto, že věří v zásady svého studia, věří, že zvíře může dávat radost jen zdravé a šťastné. Proto vás prosím, naslouchejte svému lékaři, není tu proto, aby napravoval chyby, ale aby poučil a pomáhal jim předcházet. Právě proto dnes zaměřím článek na prevenci, která je alfou a omegou péče o zvíře.

Prevence zahrnuje širokou škálu věcí, zaměřující se na zdraví zvířete, ještě než problémy nebo onemocnění vůbec vypuknou a pomáhá jim předcházet. V první řadě si nezapomeňte před pořízením zvířátka zjistit něco o daném druhu a plemeni.

Mezi hlavní prvky prevence patří především notoricky známé očkování, které pomáhá vaše mazlíčky držet v imunitě před dříve smrtelnými chorobami, ale také udržuje v bezpečí naše území před zavlečením těchto nemocí. 

Odčervení, které je často u domácích zvířat zanedbávané. Ovšem argumenty: kočka bydlí pouze doma, jsou neopodstatněné a tyto fámy potom způsobují i těžká onemocnění domácích zvířat a jejich chřadnutí. 

Významnou součástí této péče je ochrana proti vnějším parazitům. Nejen, že klíšťata a blechy mohou napadat i nás, ale také jsou přenašeči nebezpečných onemocnění. Borelióza, klíšťová encefalitida a v neposlední řadě například přenos tasemnic blechami. Prevence proti vnitřním i vnějším parazitům i očkování má smysl a je to to nejmenší, co pro své mazlíčky i pro sebe můžete udělat.

Ovšem prevence znamená mnohem širší opatření. Například výživa, která často končí a začíná, buď na zbytcích od stolu, nebo na levných granulích. Ve starším věku se ale její nedostatky projeví v podobě závažných a mnohdy až smrtelných nemocí, kterým bychom právě správnou stravou předešli. 

Volte tedy kvalitní krmiva, která jsou vhodná pro daný druh, pohlaví a styl života vašeho zvířátka. Veterinární lékař poradí lépe než personál ve zverimexech. Věřte, že vyvážená a kvalitní strava znamená nejjednodušší a zároveň nejdůležitější část prevence.

Dalšími aspekty, kterými byste se jako majitelé měli zabývat, jsou změny chování. Veterinární lékař vidí jen velmi omezené a nepatrné procento života vašeho zvířete v ordinaci, ale vy jej vidíte každý den. 

Proto při péči i veterinární prevenci a léčbě jsou pro nás informace od vás nezbytné a často jediné, co nám pomůže přijít na jádro problémů. Vnímejte své zvířátko, jeho signály, jeho změny v chování i vzhledu (kvalita srsti, zubů…).

Jednou z podstatných věcí, kterou je třeba si uvědomit, že juniorský věk zvířat má velmi omezený čas. Na rozdíl od lidí, kteří dospívají několik let, u zvířat se podstatné období přestavby těla, chrupu, orgánů a celkové konstituce a metabolismu, musí vejít pouze do období několika měsíců. 

Kočky a psi jsou prakticky celkově hotoví dospělí v rámci 1-2 let. Proto není možné zanedbat toto období, protože co v mládí do zvířátka vložíme, to potom sklízíme celý život a především ve stáří.

Není pravdou, že starý pes, znamená nemocný pes. Všeobecně akceptovaný fakt je, že zvíře senior zvrací, kulhá, slepne či hluchne nebo má problémy se srdcem. Ale většinou jsou tyto skutečnosti dostatečnou péčí řešitelné a především správnou prevencí jim lze předcházet. 

Neakceptujte bolest a neduhy u svých zvířátek. Řešte je včas, vždyť není nic snazšího, než infikované zuby vyčistit, nádor vyoperovat anebo podat léky na srdce, které prodlouží a především zkvalitní život vašeho miláčka. 

Nečekejte, protože čím dříve se problémy řeší, tím výrazně nižší je pravděpodobnost, že zanechají na těch, co milujeme trvalé následky.

Zajímá vás více informací, pak navštivte veterinární centrum v Liberci-Rochlici nebo v Liberci-Harcově. Více informací najdete na internetových stránkách www.veterinarni-centrum.cz.

Nasloucháte svému veterináři?
Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Kyberzločinci útočí i na vás, jak se bránit?

Kyberzločinci útočí i na vás, jak se bránit?

Data, peníze, ale i fotky nebo osobní informace. Kyberzločinci jsou čím dál rafinovanější a v některých případech proto...

Modus tvoří nové výrobky vždy s vášní pro dokonalost

Společnost Modus sází na dlouhodobě dobré vztahy se svými zaměstnanci.

Před bezmála čtvrt stoletím začali s málem a od píky. A před dvěma lety již překročily jejich roční tržby poprvé...

U nás nezáleží na vzdálenosti od ústředny – internet od CERBEROSu

Bezpečný internet bez starostí

Neomezená data, wifi-router s doživotní zárukou a k tomu televize nebo zabezpečení PC i mobilu. To vše naleznete v...

Najdete na iDNES.cz