Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Nájmy v Praze strmě stoupají

  10:25aktualizováno  10:25
Ceny nájmů v Praze prudce rostou. Jen za poslední tři měsíce zdražily o devět procent a očekává se další nárůst. Hlavní příčinou je nedostatek nových bytů a jejich vysoká cena. Do nájmu se tak stěhují i lidé, kteří by jinak chtěli vlastní bydlení. Vyplývá to ze studie developerské společnosti Trigema, která srovnala tisíce nabídek na realitních serverech.

Nájmy v Praze strmě stoupají| foto: iDNES.cz

Růst cen se stal v poslední době neoblíbeným trendem, který zasáhl české nemovitosti. Nejvíce se to týká Prahy, ale i v dalších velkých městech ceny rostou. Například za dvoupokojový byt se dříve platilo nájemné mezi deseti a dvanácti tisíci korun měsíčně. Nyní si za tuto částku pořídíte jen byt s jedním pokojem. Průměrná cena bytu 2+kk totiž vzrostla k patnácti tisícům.

Ze srovnání bezmála devíti tisíc pražských nabídek z realitních serverů vyplynulo, že v Praze jen za poslední tři měsíce nájmy zdražily v průměru o devět procent. Největší zdražení zaznamenaly byty s dispozicí 4+kk. Momentálně za tento byt zaplatíte v průměru 28 tisíc korun, což je 14% nárůst.

Deset procent navíc si připlatí i ten, kdo má zájem o nájem jedno – a dvojpokojových bytů. Čekat na zlevnění se nevyplatí. Je velice nepravděpodobné, že by v nejbližší době ceny nájmů začaly klesat. Naopak se očekává další nárůst, neboť byty k pronájmu i koupi mizí závratným tempem.

V České republice žije momentálně 22 % obyvatel v podnájmu a průměrná cena nájmu za jeden metr čtvereční je 178 Kč. Za tuto cenu seženete byt ve většině regionech, kromě Prahy a Brna. V Praze tato částka dosahuje až 300 Kč na metr čtvereční. Důvodem je nedostatek nových bytů.

Tyto ceny však nemusí být konečné. „Prostor pro zdražování nájmů v Praze ještě je,“ soudí Pavel Kliment z KPMG. Vychází z toho, že roční hrubý výnos z nájmu je 4,4 %, což je více než v jiných zemích. To může přilákat investory a ještě zvýšit konkurenci.

Oproti evropským metropolím se v Praze málo staví

Zakopaný pes vysokých nájmů je především malá výstavba nových bytů. Pražským stavebním úřadům trvá velmi dlouho schválení nových projektů. V roce 2016 povolily úřady výstavbu jen 200 bytů na sto tisíc obyvatel, o polovinu méně než rok před tím. To řadí Prahu na chvost evropských metropolí. Na sto tisíc obyvatel Berlína, Mnichova a Hamburku připadalo loni třikrát více povolených bytů než na stejný počet Pražanů. U Vídně, Varšavy a Bratislavy byl poměr ještě vyšší.

Zdroje: ekonomika.idnes.cz, www.trigema.cz

Témata: ks-nalevo