Na silnicích Moravskoslezského kraje se bude pracovat do konce října

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos Moravskoslezský kraj na rekonstrukce a modernizace silnic II. a III. třídy. Stavební ruch na cestách bude proto až do konce října mimořádný.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu | foto: MSK

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Vyžádá si uzavírky a mnohá dopravní omezení. Silnice je ale nutné opravit, technický stav třetiny z nich je velmi špatný.

„Těch finančních prostředků, které se nám podařilo na rekonstrukce krajských cest letos získat, je opravdu hodně - zhruba 3,5krát více než v roce 2017. K tomu Ředitelství silnic a dálnic modernizuje své komunikace I. třídy, navíc budou komunální volby a také města začnou opravovat cesty jako divá. Kraj ale bez ohledu na politiku bude modernizovat silniční síť rovnoměrně v celém regionu. Rozhodující je technický stav. Nejdříve proto přijdou na řadu ty silnice, které jsou v havarijním stavu a mohly by ohrozit bezpečnost provozu,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu
Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Správa silnic Moravskoslezského kraje loni nechala změřit všech 2 735 kilometrů silnic nižších tříd, o které se stará. Vyhodnotila nerovnosti, strukturu a poruchy vozovek, vymezila havarijní úseky, zjišťovala, kde je nutné přemístit inženýrské sítě, a další ukazatele technického stavu cest. „Ukázalo se, že 33 procent silnic je v nevyhovujícím (IV. stav 10%) a v havarijním stavu (V. stav 23%) z pětibodové stupnice. Podle toho jsme sestavili plán souvislých oprav silnic II. a III. třídy, kdy nejen vyměňujeme vozovky, ale rekonstruujeme i související objekty - opěrné zdi, propustky, mosty a křižovatky, překládáme sítě - elektřinu, plyn, vodu, kanalizaci. Upravujeme i krajnice, čistíme příkopy, obnovujeme dopravní značení a další,“ vyjmenoval náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu
Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Rozsáhlá modernizace silnic vyžaduje i mimořádná dopravní opatření a koordinaci jednotlivých staveb. „Opravit je ale musíme, technický stav je opravdu špatný, v minulosti se do nich neinvestovalo. Nemůžeme to oddalovat. Aby se stav silniční sítě zlepšil, potřebovali bychom přes 4,2 miliardy korun na vozovky a 1,6 miliardy na rekonstrukce mostů,“ upřesnil náměstek hejtmana Jakub Unucka s tím, že kraj dělá maximum pro to, aby dopravní stavby co možná nejméně lidem otravovaly život.

Mnoho řidičů se v souvislosti s opravami silnice ptá na to, zda je dostatečná kontrola toho, jak pracují stavební firmy. Zkrátka, zda nedělají vše pro to, aby se brzy vrátily a silnici opět opravovaly. Vedení kraje ale upozorňuje, že opravy kontroluje nejmodernějšími metodami. Jde o způsob, kdy se opravené úseky skenují ve formátu 3D.

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

„Jedná se o přesné kontinuální měření tlouštěk živičných směsí, které se nově pokládají v rámci opravy nebo rekonstrukce vozovky,“ říká náměstek ředitele Správy silnic Moravskoslezského kraje Milan Novák. „ Zejména pokládka asfaltových vrstev v předem určené tloušťce je jednou z nejdůležitějších položek rozpočtu stavby. Od nich se odvíjejí mimo jiné životnost opravené silnice a odolnost proti vzniku poruch.“

Stavbaři jsou tedy pod dohledem, který spočívá v měření před zahájením práce, v průběhu oprav a na konci prací. „Výhodou této metody je kontinuálnost měření v celé ploše a délce, kdy je investorovi předložen výsledek měření s vyznačením míst, kde tloušťky nejsou dostatečné,“ uvádí náměstek Novák.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

Lidé ve Vratimově se dočkali, kaly z bývalých papíren zmizely

Lidé ve Vratimově se dočkali, kaly z bývalých papíren zmizely

Vedení Moravskoslezského kraje se podařilo vyřešit dlouhodobou ekologickou zátěž. Několik let trápil životní prostředí...

Tyrkysová sbírka měla úspěch. Děkujeme dárcům za štědrost

Tyrkysová sbírka měla úspěch. Děkujeme dárcům za štědrost!

100 000 korun. Na takovou částku byl vypsán šek Tyrkysové sbírky pro Křídlení nadační fond, který nyní částku...

Ostravar Aréna je v Evropě jedinečná. Víme proč

Ostravar Aréna je v Evropě jedinečná. Víme proč.

Ostravar aréna má za sebou úspěšný rok. V hale se během letošního roku objevila celá řada osobností. Naposledy rocková...

Najdete na iDNES.cz