Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mýty a polopravdy o první pomoci

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
První pomocí rozumíme sled relativně jednoduchých opatření, kterými jsme schopni zvrátit nebo zmírnit zdravotní následky v případě náhlého, život ohrožujícího stavu. Vybaveni základními znalostmi o první pomoci můžeme zachránit lidský život.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

MUDr. Lenka Mergenthalová kandidátka za TOP 09 pro Kroměřížsko | foto: TOP 09 - MUDr. Lenka Mergenthalová

První pomoc je opředena řadou mýtů a polopravd, které se vytrvale šíří a udržují při životě.

Přehled nejčastějších z nich:

1. První pomoc nebudu nikdy potřebovat.

Na nejzávažnější akutní příhodu – srdeční zástavu – umírá ročně v Evropě asi 350 000 lidí. V ČR je to 20 000, tzn. asi 60 lidí denně. Řada z nich by mohla přežít, pokud by jim byla poskytnuta první pomoc. Pravděpodobnost, že budu svědkem srdeční zástavy, nebo přímo postiženým, je velmi reálná.

2. Kdo nic nedělá, nic nepokazí.

Opak je pravdou. Postižený se selháním základních životních funkcí bez pomoci zemře nebo mu výrazně klesne šance na přežití bez trvalých následků. V současné době přežije srdeční zástavu 5 % postižených. Poskytnutím včasné a účinné první pomoci se šance zvyšuje 2–3krát, znamená to, že by mohlo přežít 10–15 % postižených.

Všichni občané bez ohledu na věk mají ze zákona povinnost poskytnout potřebnou pomoc osobě, která se ocitla v ohrožení života, a to s ohledem na bezpečí své a ostatních osob. Neposkytnutí pomoci upravuje trestní zákoník (zákon 40/2009 Sb., § 150 a § 151), trest v podobě odnětí svobody dle závažnosti může činit až 5 let.

TOP 09 - MUDr. Lenka Mergenthalová obr.3

3. Nebudu ztrácet čas, rychle postiženého odvezu do nemocnice.

Pokud má postižený srdeční zástavu a nedýchá, zemře během převozu. Je nutné přímo na místě zjistit skutečný stav životních funkcí, co nejdříve zahájit nepřímou srdeční masáž, umělé dýchání a přivolat pomoc na tel. č. 155 nebo 112.

4. Neumím umělé dýchání, mám estetické zábrany, nebudu raději dělat nic.

Chyba! Šance na přežití se zvyšuje, i když budete " jen" stlačovat hrudník. V prvních minutách po srdeční zástavě je ještě určité množství kyslíku přítomno v krvi a při nepřímé srdeční masáži částečně zajistíme jeho přísun krví do mozku a věnčitých tepen alespoň do příjezdu záchranné služby. Nedělat vůbec nic je zásadní chyba.

5. Nepamatuji si poměr mezi stlačeními hrudníku a umělými vdechy.

Nezdržujte se přemýšlením, protože poměr není zásadně důležitý. Důležitá je rychlost zahájení nepřímé srdeční masáže po zjištění srdeční zástavy. Střídejte ji s umělými vdechy, jak nejlépe dokážete. Masáž přerušujte na co nejkratší dobu, pro přežití má zásadní význam. Každá minuta prodlevy snižuje šanci na přežití o 10–15 %. Může to znamenat, že po 10. minutě je šance prakticky nula a ani lékař již nedokáže pomoci.

6. Aby se postiženému v bezvědomí lépe leželo, podložím mu hlavu polštářkem.

To nikdy neprovádějte. Pokud postižený ještě dýchá, zhoršíte anebo úplně znemožníte volné dýchání. Správná je poloha na zádech, záklon hlavy a předsunutí dolní čelisti. Tím omezíte možnost zapadnutí jazyka.

7. Postižený má lapavé dechy, myslím si, že dýchá.

Lapavé dýchání, terminální dechy, nejsou účinným dýcháním. Jsou příznakem srdeční zástavy a je nutné okamžitě zahájit oživování, tzn. nepřímou srdeční masáž a umělé dýchání. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete či nechcete provádět umělé dýchání, provádějte alespoň srdeční masáž a dejte postiženému šanci.

Krátké video s instruktáží první pomoci můžete zhlédnout zde

5 minut o první pomoci s Lenkou Mergenthalovou

8. Stabilizovaná poloha je u bezvědomí vždy vhodná.

Kdykoliv ukládám postiženého do stabilizované polohy, musím si být jist, že dýchá a dýchání nadále musím kontrolovat. Stabilizovaná poloha je vhodná pro zotavení např. po proběhlém epileptickém záchvatu, případně v situacích, kdy musím postiženého opustit a vydat se přivolat pomoc. Ve všech ostatních případech je vhodnou polohou poloha na zádech se zakloněnou hlavou a předsunutou čelistí a s neustálým sledováním stavu.

Buďte připraveni na možnost, že se můžete stát součástí nešťastné události. Buďte otevření informacím o neodkladné pomoci a věřte ve vlastní schopnosti. V kritických situacích zachovejte rozvahu a zdravý úsudek. Nezapomeňte, že jde o minuty a nikdy nezapomeňte přivolat pomoc.

MUDr. Lenka Mergenthalová

Pracuje jako primářka ARO v Kroměřížské nemocnici a trvale žije v Kroměříži. Je členkou strany TOP 09 a je nominována koalicí TOP 09 s podporou Starostů za okrsek č. 76 se sídlem v Kroměříži. Ve své předvolební kampani bude klást důraz na zdravotnickou tématiku a podporu regionálního podnikatelského prostředí.
Předvolební kampaň se rozhodla věnovat vzdělávání veřejnosti v poskytování první pomoci.
Více o kandidátce nalezene: www.mergenthalova.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

Další z rubriky

Franchisingová síť NATURHOUSE hledá zdatné podnikatele

Jan Gonda, Master-franchisant NATURHOUSE pro ČR a SR

Franchising s NATURHOUSE je poměrné jednoduchá cesta k podnikání s jistotou. Franchisor předá celé know how a je...

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Jak vypadají vítězné návrhy ve studentské architektonické soutěži?

Ceny ve studentské architektonické soutěži Central Group byly rozdány. Vyhlášení výsledků proběhlo v Centru...

Tři výhody, které dostanete od T-Mobile. Stačí být v Magentě 1

3 výhody, které dostanete od T-Mobile - stačí být v Magentě 1

Parádních výhod vás u T-Mobile čeká mnohem víc, tady jsme jich vybrali jen pár. U nás prostě platí: čím víc služeb si...

Najdete na iDNES.cz