Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mushing není jen o bílé kráse

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Mushing představuje mladý sport, kdy je člověk tažen psím spřežením na saních nebo nově na speciální koloběžce. Mushing má po staletí prameny v severních částech Ameriky a Evropy.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mushing není jen o bílé kráse | foto: KOSTKA - kolobka, s. r. o.

Každý si určitě vzpomíná na zlatou horečku, jak ji barvitě popsal ve svých románech Jack London. Zlatokopové si dopravu a transport všeho potřebného po nehostinné Aljašce zajišťovali právě prostřednictvím nekonečně dlouhých psích spřežení. A přesně tohle je mushing (nebo chcete-li mašing).

Efektivní doprava a přeprava nákladů pomocí psího spřežení je dodnes v arktických klimatických podmínkách zcela běžně využívána. Jinak by totiž odlehlé severské oblasti byly dostupné pouze letecky. Postupem času se z této jedinečné přepravní techniky vyvinula sportovní disciplína, která se těší velké oblibě i zde ve střední Evropě.

Mushing je hlavně o nesmírné obětavosti a lásce ke psím miláčkům, o tvrdé disciplíně a o dominantní autoritě. Mushing je o každodenní, nikdy nekončící tvrdé práci, kterou ovšem psí plemena přímo zbožňují. Atraktivní divácký zážitek je třešinkou na dortu, která přichází na řadu často až jako poslední.

A kde berou tažní psi tu obrovskou sílu a energii? Jejich zdrojem je přesně dávkovaná a komplexně vyvážená granulová strava. Na trhu je nepřeberné množství různých výrobců světových i našich. A který je pro psy skutečně ten nejlepší? Profesionálové přes mushing preferují Bono.

Většina pejskařů zná i další značky jako např. Orijen nebo ProPan. Zde platí více než jinde, že nákup pod tíhou reklamy nemusí nutně znamenat jen to nejlepší. Mašeři se raději řídí osobním doporučením a radou. Taková zkušenost je pak vyvážená zlatem.

Vévodící osobou harmonického spřežení je mašer - pomyslný vůdce smečky, který musí umět svým přístupem a autoritou spolehlivě řídit a vést celou psí smečku. Jeho práce vyžaduje nesmírnou obětavost a píli. Často začíná již v 5 ráno a končí hodně pozdě v noci. Tím skutečným měřítkem dobře odvedené práce je radost z dravé rychlé jízdy terénem, kdy se na své psí spřežení může mašér 100 % spolehnout.

Nezbytnou součástí každého psího spřežení je kvalitní postroj, bez kterého by žádný mašer do terénu nevyjel. Ještě do nedávna byla výroba speciálních psích postrojů výsadou několika drobných aljašských firem. Dnes většinu světové produkce zajišťuje česká společnost ManMat, která postupně vytlačila i zavedené aljašské firmy.

Mushing není jen o bílé kráse1

Mushing má počátky spojené se zimou a nekonečnými sněhobílými pláněmi. Teprve s rozvojem ostatních sportů postupně vznikaly i varianty suché. Dnešní mašer se tak svému psímu koníčku může věnovat i v dobách, kdy sníh vůbec nenapadne. 

Psí spřežení může místo saní táhnout kolový vozíček, kolo a nebo koloběžku. Mezi nejrozšířenější, nejbezpečnější a současně cenově dostupné patří speciálně upravené koloběžky. Jejich výhodou je, že jezdec stojí oběma nohami nízko nad zemí a v případě vzniku kolize může jednoduše z koloběžky vystoupit.

V psané podobě to zní velmi lapidárně, v praxi to může doslova znamenat i nový život. Jízda 40 kilometrovou rychlostí lesním terénem totiž není žádná růžová procházka. A zachytí-li psí smečka čerstvou stopu srnky nebo zajíce, je z dosavadní divoké jízdy hotová mela. Při troše fantazie si lze snadno představit, jak asi může vypadat jezdec, který je psím spřežením tažen na kole.

Z jedoucího kola se jen tak nevystoupí… Proto se velmi oblíbenými staly speciální psí koloběžky. Výrobců je celá řada. Od renomovaných evropských výrobců, přes malé české firmy až k levným asijským kolobkám, kde se na bezpečnost a jízdní pohodlí téměř zapomnělo.

Kterou koloběžku lze pro mushing bez obav zvolit?

Mushing není jen o bílé kráse2

Mezi nejdůležitější faktory volby koloběžky pro mushing patří pevnost rámu, volba použitých komponentů, typ vidlice, dostatečná šířka nášlapu a vzdálenost mezi spodní částí předního kola a nášlapem. Tato vzdálenost jednoznačně určuje, jak je stroj schopný projíždět terénní nerovnosti, což je pro mushing nezbytné.

Výška nášlapu hraje v tomto případě významově až druhé místo. Naproti tomu pevnost rámu je vždy na prvním místě. Působí-li dynamické síly při rychlé jízdě a drobných skocích, může se běžná váha jezdce až zněkolikanásobit. Proč je velmi důležitá kvalitní přední vidlice? Stojící jezdec tlumí svými pažemi veškeré rázy - paže drží řídítka přední vidlice. Není nezbytně nutné mít vidlici odpruženou. V těžkém terénu si ale jízdu bez ní většina mašerů ani neumí představit.

Zcela jasnou se zdá být volba komponentů. Opak je však pravdou. Kdo z výrobců se vžil do kůže mašera, který dostal defekt předního kola? Nebo ještě hůře - představte si mašera, kterému selhala přední brzda a vzápětí praskla hlavní nosná rámová trubka.

Je pravdou, že chce-li jedinec provozovat sport, a to nejen mushing, musí s jistou mírou rizika počítat. Snížit jej lze vhodným výběrem koloběžky. Evropský prim drží suverénně česká firma KOSTKA, která ukázala, že Češi svými technologiemi stále patří ke světové špičce.

Petr Neugebauer

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Sedm tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

7 tipů jak přežít dlouhý let ve zdraví

Ty tam jsou doby, kdy dovolená do zahraničí byla pro mnoho lidí pouhým snem. Stále častěji cestujeme za naše hranice a...

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Hvězdné války se vrací do Rudolfina ve velkolepém koncertu SCI-FI

Na pódiu Rudolfina bude 150 umělců.

Fanoušci filmové hudby se dočkají dalšího tematického koncertu. A bude to pořádný nářez. Už 13. října 2018 naplní...

Najdete na iDNES.cz