Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přestože výstavba centrální seřaďovací stanice Žilina-Teplička začala už v roce 1976, až letos v březnu se mohlo říci "hotovo". Za důvody neúměrně protahované stavby důležitého slovenského železničního uzlu, který měl ulevit přetíženým železničním stanicím Žilina a Vrútky, se musíme vypravit do roku 1989.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha | foto: AŽD Praha

Do té doby stačily odborné společnosti vybudovat tranzitní skupinu s propojením na stanice Žilina a Varín. A to včetně reléového zabezpečovacího zařízení, částečně rozpracovaly vjezdovou a směrovou skupinu, postavily provozní a stavědlové budovy a trafostanice, pracovaly na čtyřech mostech a pak v roce 1989 přišla Sametová revoluce a celá socialistická stavba šla do útlumu. V roce 1992 byla zcela zastavena a zakonzervována.

Řídícímu dispečerskému pracovišti v centrální provozní budově v době naší

Řídícímu dispečerskému pracovišti v centrální provozní budově v době naší návštěvy dominuje velkoplošná zobrazovací jednotka VEZO s vyobrazením reliéfu kolejiště. Takto komfortně vybavené pracoviště je první v síti ŽSR. K dispozici jsou také záběry z 256 kamer umístěných v celém prostoru stanice

Kdo řídí dispečerské pracoviště? (zespodu z leva) Výpravčí II. - ovládá

Kdo řídí dispečerské pracoviště? (zespodu z leva) Výpravčí II. - ovládá odjezdovou skupinu a odbočku Váh do automobilky KIA, Výpravčí I. – ovládá vjezdovou a tranzitní skupinu, Dispoziční výpravčí – řídí jízdy vlaků v celé žst. Žilina-Teplička, Dozorčí provozu – řídí chod celé seřaďovací stanice.

Seřaďovací stanice Žilina-Teplička: Investiční akce za 140 milionů EUR

Co v praxi znamená slovo zakonzervovat, to si odborníci na železniční dopravu vyzkoušeli doslova na vlastní kůži. Kriminální živly prakticky všechno co bylo ze železa a barevných kovů rozkradli. Smutný to byl pohled na kdysi perspektivní stavbu, když pak Železnice Slovenské republiky v roce 2004 rozhodly o dostavbě centrální seřaďovací stanice Žilina-Teplička v hodnotě téměř 140 milionů EUR.

AŽD Praha tehdy v rámci výběrového řízení uspěla a tak v rámci Sdružení Teplička od srpna 2009 instalovala staniční zabezpečovací zařízení, tedy mozek významného železničního uzlu. Projekty DRS (vnitřní část) vypracovali projektanti dceřiné společnosti AŽD Praha PROJEKT SIGNAL.

"V centrální seřaďovací stanici budou s ohledem na očekávaný silný provoz kladeny mimořádné nároky na dodané zabezpečovací zařízení. Proto nás velmi těší, že byla dána důvěra právě zařízení z české produkce. Revitalizace tohoto železničního uzlu je jednou z nejdůležitějších zakázek, na nichž se nyní podílíme," říká generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Takto měla po dokončení vypadat seřaďovací stanice Žilina-Teplička podle

Takto měla po dokončení vypadat seřaďovací stanice Žilina-Teplička podle původních plánů…

…ale pouze toto bylo skutečně dokončeno

…ale pouze toto bylo skutečně dokončeno

VEZO poprvé na Slovensku

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha

Pro zabezpečení železničního uzlu bylo vybráno staniční zabezpečovací zařízení ESA 11 s Graficko-technologickou nadstavbou, která v reálném čase podává aktuální obraz dopravní situace, automaticky vede dopravní dokumentaci a monitoruje činnost zabezpečovacího zařízení. Veškerá technologie dálkového ovládání zabezpečovacího zařízení je umístěna v budově Reléového zabezpečovacího zařízení (RZZ) a ve vedlejší Centrální provozní budově (CPB) je vybudovaná dispečerská místnost.

Z této místnosti je řízena celá seřaďovací stanice Žilina-Teplička, která se skládá z vjezdové skupiny, odjezdové skupiny, tranzitní skupiny a odbočky Váh (vlečka do výrobního závodu KIA, Žilina). Součástí seřaďovací stanice je také spádoviště, které však nebude řízeno z tohoto dispečerského pracoviště, ale ze Stavědlové věže umístěné v místě spádoviště.

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha

"Na zabezpečovací zařízení AŽD Praha je v rámci železničního uzlu Žilina-Teplička připojeno 117 návěstidel, 98 elektromotorických přestavníků, 39 kolejových obvodů, 111 počítačů náprav, 3 přejezdová zabezpečovací zařízení, 4 pomocná stavědla a 5 výkolejek. Pro komfortní práci dvou výpravčích (obsluhují vjezdovou, odjezdovou a tranzitní skupinu, včetně odbočky Váh), dispozičního výpravčího (dohlíží a řídí výpravčího 1 a výpravčího 2) a staničního dispečera (sestavuje jednotlivé plány příjezdů a odjezdů nákladních vlaků) dispečerskému pracovišti vévodí velkoplošné zobrazovací jednotky VEZO pro zobrazení reliéfu kolejiště řízené oblasti. Jde o první takto komfortně vybavené pracoviště na Slovensku," říká Štefan Glovičko, místopředseda představenstva dceřiné společnosti AŽD Slovakia, jejíž odborníci zabezpečovací technologie do seřaďovací stanice instalovali.

Až 1 200 vozů projede každý den

Přednosta seřaďovací stanice Žilina-Teplička Ĺuboš Polakovič u jednoho ze tří

Přednosta seřaďovací stanice Žilina-Teplička Ĺuboš Polakovič u jednoho ze tří elektronických stavědel ESA11. První zabezpečuje vjezdovou a tranzitní skupinu, druhá odjezdovou skupinu a třetí odbočku Váh do automobilky KIA.

Seřaďovací stanice ve vybudovaném rozsahu umožňuje špičkově, při plné funkčnosti všech technologií a zařízení zpracovat cca 1 200 nákladních vozů za 24 hodin a odbavit cca 40 končících a 40 odjíždějících nákladních vlaků.

Budoucnost seřaďovací stanice

Realizace dalších staveb v oblasti Žiliny - Tepličky, která by řešila dobudování seřaďovacích kapacit je v současnosti vzhledem na vysokou finanční náročnost, ale zejména velké obsazení pozemků v lukrativní oblasti Mojš při Vodním díle Žilina asi jen hudbou vzdálené budoucnosti. V tuto chvíli je jisté pouze to, že bude dobudován veřejný terminál intermodální přepravy - TIP Žilina (kontejnerové překladiště), který bude přímo napojen na odjezdovou skupinu stanice a spojovací kolej A2.

Velká nervozita vládla v noci z 3 na 4. března na spádovišti, kdy symbolicky

Velká nervozita vládla v noci z 3 na 4. března na spádovišti, kdy symbolicky v 1:11 roztřídili první vlak

Takto vypadá dispečerské pracoviště spádoviště žst. Žilina-Teplička

Takto vypadá dispečerské pracoviště spádoviště žst. Žilina-Teplička

Centrální provozní budova, v níž je umístěno řídicí dispečerské pracoviště

Centrální provozní budova, v níž je umístěno řídicí dispečerské pracoviště

Slavnostnímu zahájení provozu seřaďovací stanice Žilina-Teplička byli přítomni

Slavnostnímu zahájení provozu seřaďovací stanice Žilina-Teplička byli přítomni (z leva) náměstek generálního ředitele ŽSR pro lidské zdroje Ján Žačko, přednosta žst. Žilina-Teplička Ľuboš Polakovič, ředitel oblastního ředitelství ŽSR Žilina Milan Solárik, náměstek generálního ředitele ŽSR pro provoz Ján Zachar, náměstek generálního ředitele ŽSR pro ekonomiku Silvia Némethová a náměstek generálního ředitele ŽSR pro rozvoj a informatiku Jozef Lamprecht

 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Hvězdné války se vrací do Rudolfina ve velkolepém koncertu SCI-FI

Na pódiu Rudolfina bude 150 umělců.

Fanoušci filmové hudby se dočkají dalšího tematického koncertu. A bude to pořádný nářez. Už 13. října 2018 naplní...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

I vy v sobě najdete talent. Začněte malovat

Máme pro vás skvělou zprávu. I vy můžete namalovat třeba takhle krásnou květinu!

Věděli jste, že i vy můžete začít kreslit nebo malovat? Ano, zvládnete to také a ještě si nádherně odpočinete u...

Najdete na iDNES.cz