Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přestože výstavba centrální seřaďovací stanice Žilina-Teplička začala už v roce 1976, až letos v březnu se mohlo říci "hotovo". Za důvody neúměrně protahované stavby důležitého slovenského železničního uzlu, který měl ulevit přetíženým železničním stanicím Žilina a Vrútky, se musíme vypravit do roku 1989.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha | foto: AŽD Praha

Do té doby stačily odborné společnosti vybudovat tranzitní skupinu s propojením na stanice Žilina a Varín. A to včetně reléového zabezpečovacího zařízení, částečně rozpracovaly vjezdovou a směrovou skupinu, postavily provozní a stavědlové budovy a trafostanice, pracovaly na čtyřech mostech a pak v roce 1989 přišla Sametová revoluce a celá socialistická stavba šla do útlumu. V roce 1992 byla zcela zastavena a zakonzervována.

Řídícímu dispečerskému pracovišti v centrální provozní budově v době naší

Řídícímu dispečerskému pracovišti v centrální provozní budově v době naší návštěvy dominuje velkoplošná zobrazovací jednotka VEZO s vyobrazením reliéfu kolejiště. Takto komfortně vybavené pracoviště je první v síti ŽSR. K dispozici jsou také záběry z 256 kamer umístěných v celém prostoru stanice

Kdo řídí dispečerské pracoviště? (zespodu z leva) Výpravčí II. - ovládá

Kdo řídí dispečerské pracoviště? (zespodu z leva) Výpravčí II. - ovládá odjezdovou skupinu a odbočku Váh do automobilky KIA, Výpravčí I. – ovládá vjezdovou a tranzitní skupinu, Dispoziční výpravčí – řídí jízdy vlaků v celé žst. Žilina-Teplička, Dozorčí provozu – řídí chod celé seřaďovací stanice.

Seřaďovací stanice Žilina-Teplička: Investiční akce za 140 milionů EUR

Co v praxi znamená slovo zakonzervovat, to si odborníci na železniční dopravu vyzkoušeli doslova na vlastní kůži. Kriminální živly prakticky všechno co bylo ze železa a barevných kovů rozkradli. Smutný to byl pohled na kdysi perspektivní stavbu, když pak Železnice Slovenské republiky v roce 2004 rozhodly o dostavbě centrální seřaďovací stanice Žilina-Teplička v hodnotě téměř 140 milionů EUR.

AŽD Praha tehdy v rámci výběrového řízení uspěla a tak v rámci Sdružení Teplička od srpna 2009 instalovala staniční zabezpečovací zařízení, tedy mozek významného železničního uzlu. Projekty DRS (vnitřní část) vypracovali projektanti dceřiné společnosti AŽD Praha PROJEKT SIGNAL.

"V centrální seřaďovací stanici budou s ohledem na očekávaný silný provoz kladeny mimořádné nároky na dodané zabezpečovací zařízení. Proto nás velmi těší, že byla dána důvěra právě zařízení z české produkce. Revitalizace tohoto železničního uzlu je jednou z nejdůležitějších zakázek, na nichž se nyní podílíme," říká generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Takto měla po dokončení vypadat seřaďovací stanice Žilina-Teplička podle

Takto měla po dokončení vypadat seřaďovací stanice Žilina-Teplička podle původních plánů…

…ale pouze toto bylo skutečně dokončeno

…ale pouze toto bylo skutečně dokončeno

VEZO poprvé na Slovensku

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha

Pro zabezpečení železničního uzlu bylo vybráno staniční zabezpečovací zařízení ESA 11 s Graficko-technologickou nadstavbou, která v reálném čase podává aktuální obraz dopravní situace, automaticky vede dopravní dokumentaci a monitoruje činnost zabezpečovacího zařízení. Veškerá technologie dálkového ovládání zabezpečovacího zařízení je umístěna v budově Reléového zabezpečovacího zařízení (RZZ) a ve vedlejší Centrální provozní budově (CPB) je vybudovaná dispečerská místnost.

Z této místnosti je řízena celá seřaďovací stanice Žilina-Teplička, která se skládá z vjezdové skupiny, odjezdové skupiny, tranzitní skupiny a odbočky Váh (vlečka do výrobního závodu KIA, Žilina). Součástí seřaďovací stanice je také spádoviště, které však nebude řízeno z tohoto dispečerského pracoviště, ale ze Stavědlové věže umístěné v místě spádoviště.

Mozkem seřaďovací stanice Žilina-Teplička je česká technologie AŽD Praha

"Na zabezpečovací zařízení AŽD Praha je v rámci železničního uzlu Žilina-Teplička připojeno 117 návěstidel, 98 elektromotorických přestavníků, 39 kolejových obvodů, 111 počítačů náprav, 3 přejezdová zabezpečovací zařízení, 4 pomocná stavědla a 5 výkolejek. Pro komfortní práci dvou výpravčích (obsluhují vjezdovou, odjezdovou a tranzitní skupinu, včetně odbočky Váh), dispozičního výpravčího (dohlíží a řídí výpravčího 1 a výpravčího 2) a staničního dispečera (sestavuje jednotlivé plány příjezdů a odjezdů nákladních vlaků) dispečerskému pracovišti vévodí velkoplošné zobrazovací jednotky VEZO pro zobrazení reliéfu kolejiště řízené oblasti. Jde o první takto komfortně vybavené pracoviště na Slovensku," říká Štefan Glovičko, místopředseda představenstva dceřiné společnosti AŽD Slovakia, jejíž odborníci zabezpečovací technologie do seřaďovací stanice instalovali.

Až 1 200 vozů projede každý den

Přednosta seřaďovací stanice Žilina-Teplička Ĺuboš Polakovič u jednoho ze tří

Přednosta seřaďovací stanice Žilina-Teplička Ĺuboš Polakovič u jednoho ze tří elektronických stavědel ESA11. První zabezpečuje vjezdovou a tranzitní skupinu, druhá odjezdovou skupinu a třetí odbočku Váh do automobilky KIA.

Seřaďovací stanice ve vybudovaném rozsahu umožňuje špičkově, při plné funkčnosti všech technologií a zařízení zpracovat cca 1 200 nákladních vozů za 24 hodin a odbavit cca 40 končících a 40 odjíždějících nákladních vlaků.

Budoucnost seřaďovací stanice

Realizace dalších staveb v oblasti Žiliny - Tepličky, která by řešila dobudování seřaďovacích kapacit je v současnosti vzhledem na vysokou finanční náročnost, ale zejména velké obsazení pozemků v lukrativní oblasti Mojš při Vodním díle Žilina asi jen hudbou vzdálené budoucnosti. V tuto chvíli je jisté pouze to, že bude dobudován veřejný terminál intermodální přepravy - TIP Žilina (kontejnerové překladiště), který bude přímo napojen na odjezdovou skupinu stanice a spojovací kolej A2.

Velká nervozita vládla v noci z 3 na 4. března na spádovišti, kdy symbolicky

Velká nervozita vládla v noci z 3 na 4. března na spádovišti, kdy symbolicky v 1:11 roztřídili první vlak

Takto vypadá dispečerské pracoviště spádoviště žst. Žilina-Teplička

Takto vypadá dispečerské pracoviště spádoviště žst. Žilina-Teplička

Centrální provozní budova, v níž je umístěno řídicí dispečerské pracoviště

Centrální provozní budova, v níž je umístěno řídicí dispečerské pracoviště

Slavnostnímu zahájení provozu seřaďovací stanice Žilina-Teplička byli přítomni

Slavnostnímu zahájení provozu seřaďovací stanice Žilina-Teplička byli přítomni (z leva) náměstek generálního ředitele ŽSR pro lidské zdroje Ján Žačko, přednosta žst. Žilina-Teplička Ľuboš Polakovič, ředitel oblastního ředitelství ŽSR Žilina Milan Solárik, náměstek generálního ředitele ŽSR pro provoz Ján Zachar, náměstek generálního ředitele ŽSR pro ekonomiku Silvia Némethová a náměstek generálního ředitele ŽSR pro rozvoj a informatiku Jozef Lamprecht

 

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stejný přístup k domácnostem i velkým firmám při stanovení cen za energie.
Stejný přístup k domácnostem i velkým firmám při stanovení cen za energie

Zatímco dříve byly nejvýhodnější ceny elektřiny a plynu dostupné jen velkým firmám, nyní mohou u Centropolu tyto výhody čerpat i běžní spotřebitelé. Oblíbený...  celý článek

Rozmluvte se anglicky na pobytovém kurzu v ČR.
Jak se konečně rozmluvit anglicky?

Hranice můžou být koncem, ale také začátkem cesty! Hranice máme v hlavě, v nohách a dokonce na jazyku. Naše vlastní hranice jsou body, za které se jen tak...  celý článek

Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém.
Netrapte se se ztracenými klíči! Vyzkoušejte elektronický přístupový systém

Zapomenutý klíč dokáže překazit plány na celý den. Ještě horší jsou komplikace spojené se ztrátou klíče. V takovém případě je nutné vyměnit zámek (zamykací...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.