Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přichází další šance na výměnu zastaralého kotle za nový. Lidé tak utratí méně peněz za uhlí či dřevo a navíc šetří i zdraví své, svých dětí a sousedů. Je všeobecně známo, že pomocí kotlíkových dotací se Moravskoslezský kraj už od roku 2012 snaží vybojovat čistší ovzduší.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů | foto: Moravskoslezský kraj

Nejsou to totiž jen velké průmyslové podniky, ale ve velké míře i domácnosti se starým kotlem, kdo je původcem škodlivin, které dýcháme.

Lidé, kteří si chtějí pořídit nový moderní kotel, budou moci od 1. února do 29. dubna žádat Moravskoslezský kraj o stopadesátitisícovou dotaci. Mezi žadatele kraj celkově rozdělí téměř půl miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva. Pro zájemce o moderní kotel už od loňského listopadu pořádají zaměstnanci krajského úřadu semináře, na kterých je informují o tom, co je nutné udělat, aby na „kotlíkovou dotaci“ dosáhli.

Jedinečná možnost, jak vyřešit starost s topením a ušetřit

„Prvotní myšlenka na výměnu starých kotlů vznikla před pěti lety v jedné ostravské hospodě u piva. A v roce 2012 byla první výzva... Od té doby se podařilo vyměnit čtyři tisíce kotlů. Teď by se tempo mělo ještě zrychlit díky evropským penězům. Byla to dlouhá cesta, ale podařilo se,“ vysvětluje hejtman Miroslav Novák a dodává, že pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů vyčleněno devět miliard korun, z toho připadne 1,5 miliardy Moravskoslezskému kraji. S pomocí dotace mohou lidé dosáhnout až na 95 procent pořizovací ceny.

Mezi letošní zájemce o dotaci patří také pan Zdeněk z Frýdlantu nad Ostravicí, který se rozhodl pro výměnu kotle ve starším domě po rodičích. „Změny bylo nutné provést už dlouho. Proto jsme chtěli využít možnost, jak to udělat s co nejnižšími náklady a odstranit tak jednu starost do budoucna. Bavili jsme se se známými, kteří už dotaci na kotel v minulosti využili, a z jejich zkušenosti víme, že stojí za to se do toho pustit. Zůstáváme u topení hnědým uhlím, ale o něco pohodlnějším způsobem, kdy nebude potřeba chodit každou chvíli přikládat. Navíc nebýváme přes den doma a roztápění starého kotle až k večeru bylo docela neefektivní,“ vyjmenovává důvody svého rozhodnutí.

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Organizace žádostí bude mnohem jednodušší

Na rozdíl od minulosti odpadnou tentokrát fronty na krajském úřadu, nervozita a obavy z toho, že by se na všechny zájemce o dotaci nedostalo. „Poběží to plynule, učinili jsme spoustu opatření, abychom zájemce o nový kotel neotravovali zbytečnou administrativou. Peněz je dost, zcela jistě můžu slíbit, že nedojdou. Jde nám o to, aby už nikdy nikde netopil starý čmoudící kotel a aby se nám lépe dýchalo,“ říká hejtman Miroslav Novák.

Kromě účasti na seminářích, které zaměstnanci krajského úřadu pořádají přímo v obcích na radnicích už od loňského listopadu, se zájemci o ekologický kotel v Moravskoslezském kraji mohou dozvědět podrobnosti o novém dotačním programu prostřednictvím speciální webové stránky, nebo k tomu zřízené telefonní linky. Krajský úřad také umožní posílat žádosti o dotaci poštou, aby lidé ze vzdálenějších míst nemuseli jet do krajského města s jednou obálkou. Všechny potřebné dokumenty poskytnou lidem i obecní úřady, aby byly dostupné i bez připojení k internetu. Pro poskytování informací o dotacích mají obyvatelé k dispozici speciální telefonní linku a využít se dá také „kotlíková kalkulačka“, která lidem pomůže spočítat, na jakou dotaci mohou dosáhnout, a po zadání parametrů i úsporu s pořízením nového kotle. Od začátku roku je také v přízemí budovy krajského úřadu v Ostravě kancelář, kam mohou zájemci o nové kotle přijít na konzultaci s odborníky.

Informace k připravovanému dotačnímu programu najdou zájemci na webu www.lokalni-topeniste.cz a se svými dotazy se zároveň mohou obracet na krajskou „kotlíkovou“ linku 595 622 355 a e-mailovou adresu kotliky@msk.cz.

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Autor:

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Plynule anglicky do jednoho roku

Plynule anglicky do jednoho roku.

V mnoha jazykových školách tráví studenti příliš času nad gramatikou, gramatickými cvičeními či překlady článků. Tím...

Dopravní podnik chce, aby se cestující cítili bezpečně

Dopravní podnik chce, aby se cestující cítili bezpečně.

„Už to nevidíme černě,“ tak se jmenuje kampaň, ve které se Dopravní podnik Ostrava (DPO) zaměřil na problematiku...

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti

Pás betonových pevností je svědek nedávné minulosti.

Vojáci, kteří v roce 1938 obývali betonovou pevnost u Darkoviček, měli dokonalý rozhled a přehled. Posuďte sami: Před...

Najdete na iDNES.cz