Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Přichází další šance na výměnu zastaralého kotle za nový. Lidé tak utratí méně peněz za uhlí či dřevo a navíc šetří i zdraví své, svých dětí a sousedů. Je všeobecně známo, že pomocí kotlíkových dotací se Moravskoslezský kraj už od roku 2012 snaží vybojovat čistší ovzduší.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů | foto: Moravskoslezský kraj

Nejsou to totiž jen velké průmyslové podniky, ale ve velké míře i domácnosti se starým kotlem, kdo je původcem škodlivin, které dýcháme.

Lidé, kteří si chtějí pořídit nový moderní kotel, budou moci od 1. února do 29. dubna žádat Moravskoslezský kraj o stopadesátitisícovou dotaci. Mezi žadatele kraj celkově rozdělí téměř půl miliardy korun na výměnu starých neekologických kotlů na pevná paliva. Pro zájemce o moderní kotel už od loňského listopadu pořádají zaměstnanci krajského úřadu semináře, na kterých je informují o tom, co je nutné udělat, aby na „kotlíkovou dotaci“ dosáhli.

Jedinečná možnost, jak vyřešit starost s topením a ušetřit

„Prvotní myšlenka na výměnu starých kotlů vznikla před pěti lety v jedné ostravské hospodě u piva. A v roce 2012 byla první výzva... Od té doby se podařilo vyměnit čtyři tisíce kotlů. Teď by se tempo mělo ještě zrychlit díky evropským penězům. Byla to dlouhá cesta, ale podařilo se,“ vysvětluje hejtman Miroslav Novák a dodává, že pro celou Českou republiku je do roku 2020 na výměnu starých kotlů vyčleněno devět miliard korun, z toho připadne 1,5 miliardy Moravskoslezskému kraji. S pomocí dotace mohou lidé dosáhnout až na 95 procent pořizovací ceny.

Mezi letošní zájemce o dotaci patří také pan Zdeněk z Frýdlantu nad Ostravicí, který se rozhodl pro výměnu kotle ve starším domě po rodičích. „Změny bylo nutné provést už dlouho. Proto jsme chtěli využít možnost, jak to udělat s co nejnižšími náklady a odstranit tak jednu starost do budoucna. Bavili jsme se se známými, kteří už dotaci na kotel v minulosti využili, a z jejich zkušenosti víme, že stojí za to se do toho pustit. Zůstáváme u topení hnědým uhlím, ale o něco pohodlnějším způsobem, kdy nebude potřeba chodit každou chvíli přikládat. Navíc nebýváme přes den doma a roztápění starého kotle až k večeru bylo docela neefektivní,“ vyjmenovává důvody svého rozhodnutí.

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Organizace žádostí bude mnohem jednodušší

Na rozdíl od minulosti odpadnou tentokrát fronty na krajském úřadu, nervozita a obavy z toho, že by se na všechny zájemce o dotaci nedostalo. „Poběží to plynule, učinili jsme spoustu opatření, abychom zájemce o nový kotel neotravovali zbytečnou administrativou. Peněz je dost, zcela jistě můžu slíbit, že nedojdou. Jde nám o to, aby už nikdy nikde netopil starý čmoudící kotel a aby se nám lépe dýchalo,“ říká hejtman Miroslav Novák.

Kromě účasti na seminářích, které zaměstnanci krajského úřadu pořádají přímo v obcích na radnicích už od loňského listopadu, se zájemci o ekologický kotel v Moravskoslezském kraji mohou dozvědět podrobnosti o novém dotačním programu prostřednictvím speciální webové stránky, nebo k tomu zřízené telefonní linky. Krajský úřad také umožní posílat žádosti o dotaci poštou, aby lidé ze vzdálenějších míst nemuseli jet do krajského města s jednou obálkou. Všechny potřebné dokumenty poskytnou lidem i obecní úřady, aby byly dostupné i bez připojení k internetu. Pro poskytování informací o dotacích mají obyvatelé k dispozici speciální telefonní linku a využít se dá také „kotlíková kalkulačka“, která lidem pomůže spočítat, na jakou dotaci mohou dosáhnout, a po zadání parametrů i úsporu s pořízením nového kotle. Od začátku roku je také v přízemí budovy krajského úřadu v Ostravě kancelář, kam mohou zájemci o nové kotle přijít na konzultaci s odborníky.

Informace k připravovanému dotačnímu programu najdou zájemci na webu www.lokalni-topeniste.cz a se svými dotazy se zároveň mohou obracet na krajskou „kotlíkovou“ linku 595 622 355 a e-mailovou adresu kotliky@msk.cz.

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Moravskoslezský kraj se postará o výměnu dalších starých kotlů

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu.
Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu

Až do 15. září se malé a střední firmy mohou přihlašovat do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, kterou 28. března oficiálně vyhlásil...  celý článek

Z výroby v garáži na mezinárodní výstavy. Opavská ISOTRA slaví 25 let
Z výroby v garáži na mezinárodní výstavy. Opavská ISOTRA slaví 25 let

Bohumír Blachut a Erich Stavař – dvě jména, která dala regionu jednu z nejúspěšnějších firem. Gigant stínicí techniky ISOTRA to ale neměl vždy lehké. Výroba...  celý článek

Slavnostní krájení dortu, zleva Ivo Vondrák - hejtman Moravskoslezského kraje,...
Moravskoslezské inovační centrum Ostrava slavnostně otevřeno

V pátek 13. října se Moravskoslezské inovační centrum Ostrava, a.s. (MSIC) oficiální cestou představilo veřejnosti. Setkání se zúčastnilo 250 hostů z řad...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.