Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj řekl ano dotacím na kotle i v roce 2014

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Kvalita ovzduší a také možnosti, jak dnešní stav neustále zlepšovat, to je jedno z nejožehavějších témat obyvatel Moravskoslezského kraje. Stejně tak se naštěstí čím dál více diskutuje o způsobech, jak se chovat co nejšetrněji k životnímu prostředí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Moravskoslezský kraj řekl ano dotacím na kotle i v roce 2014. Beskydy Vyšní Lhoty | foto: archiv MSK

Možná právě proto, že Moravskoslezský kraj je doslova protkán průmyslem, jsou lidé velmi vnímaví ke všemu, co kvalitu ovzduší zhoršuje. A sledují díky tomu také vše, co přispívá ke zlepšení dnešního stavu.

Čím dál více lidí, pro které je Moravskoslezský kraj domovem, si proto uvědomuje, že vedle četných průmyslových podniků výrazně ovlivňuje ovzduší také topení domácností tuhými palivy ve starých kotlích. Nejsou to jenom města, kdo znečištění přiživuje, ale také venkov. Už několik let funguje řešení v podobě výměny kotlů za ekologičtější typy. Říkáte si, že je to dobrý nápad, ale příliš nákladný? S financemi významně pomáhaly takzvané Kotlíkové dotace, které prosadila reprezentace Moravskoslezského kraje.

Právě ovzduší je velkým tématem i pro samotného hejtmana kraje Miroslava Nováka. "I zdánlivě malé věci dovedou v součtu přinést velké výsledky,“ říká Miroslav Novák. "Vedení kraje má za cíl pečovat o jeho občany tak, aby to v dobrém pocítili během každého svého všedního dne. A tohle je dobrý příklad. Přináší menší náklady pro rodinné rozpočty a zároveň čistší vzduch a zdravější životní prostředí pro všechny ostatní.“ 

Dotační program dal šanci na změnu už mnoha lidem

archiv MSK

archiv MSK

V podstatě stále více lidí si uvědomuje, že zřídit si nové vytápění domku je výhra z mnoha pohledů: ušetří peníze za uhlí, protože nové kotle spolykají méně uhlí, než ty staré, kde spousta tepla uteklo doslova komínem. Další úsporu znamená čas, který není třeba trávit ve sklepě s lopatou v ruce, protože nové kotle vydrží hořet daleko déle. Třetí úspora spočívá v tom, že na kotle přispěly krajský úřad i stát. Když k tomu připočítáme šetrnost k životnímu prostředí, jde o opravdu dobře promyšlený projekt.

Moravskoslezský kraj se o snížení emisí snaží v současné době čím dál více. Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí umožnil lidem i pro tento rok čerpat dotace na kotle. O program byl dosud ze strany veřejnosti velký zájem. Krajský úřad svou výzvou už popáté podpořil možnost výměny starých kotlů na tuhá paliva za nové a ekologičtější. Tentokrát na ni vyhradil se státem částku 60 milionů korun.

archiv MSK

archiv MSK

"Dotační program se zaměřuje především na obyvatele, kteří provozují dnes již nevyhovující kotle na tuhá paliva. Tento program jim dává šanci změnit vytápění včas a s výrazně nižšími náklady. V průběhu příštích několika let tak budou muset stejně učinit, protože jejich kotel už nebude emisně vyhovovat nové legislativě ochrany ovzduší,“ dodává náměstek hejtmana pro Moravskoslezský kraj Daniel Havlík.

Výše dotace se pohybuje od 15 tisíc do 60 tisíc korun, podle typu kotle. Je určená k nákupu kotle na tuhá paliva s automatickým dávkováním uhlí, biomasy, pelet, nebo jejich kombinací. Čím technologicky modernější zařízení a vyšší emisní třídu si vyberete, tím máte nárok na vyšší příspěvek.

Lidé pochopili. Moravskoslezský kraj eviduje obrovský zájem o dotace

Jedním z těch, kdo pochopili, že je ten správný okamžik pro výměnu starého kotle za nový je i pan Roman z Frýdku-Místku. Roman bydlí v rodinném domě a v září loňského roku se rozhodl, že vymění kotel. Tehdy měl za sebou celkovou výměnu oken a právě zdroj tepla byl další na řadě v hledání úspor na topení. Odvážného kroku rodina nelituje, protože pro ni znamená zjednodušení a ušetření nákladů.

„Kotel jsme museli vyměnit, protože byl starý, takže to bylo nutností. K dotacím jsme se dostali až na poslední chvíli. Výměna za vyspělejší kotel se určitě vyplatí. Sice nemusí všechno hned vyjít napoprvé, ale pokud dostanete zaplacenou velkou část nákladů, tak to stojí za to,“ říká.

archiv MSK

archiv MSK

Využití dotací není tak složité, jak se někteří domnívají

Obyvatele domácností často odrazuje dokládání a papírování, proto mnohdy o dotacích nepřemýšlejí. Ti, co už kotle vyměnili za nízkoemisní, jsou však se svým rozhodnutím spokojeni a shodují se, že to není tak komplikované. Navíc investice do nového kotle představuje výhled daleko do budoucna. 

Ke všemu výše uvedenému nutno připomenout, že v pořadí již čtvrtá společná výzva ministerstva životního prostředí a Moravskoslezského kraje (respektive již pátá výzva Moravskoslezského kraje) byla vyhlášena 2. ledna 2014 a úspěšně ukončena již po 7 týdnech od vyhlášení, tedy 24. února 2014. Žádost podalo plných 1 138 zájemců.

archiv MSK

archiv MSK

Pan Roman se rád o své poznatky podělil: „Pokud o tom člověk nic neví, základní věc je zjistit, která firma má certifikát na montování kotlů. To je totiž jednou z podmínek čerpání dotací. Na začátku se musíte rozhodnout, jakým palivem budete topit. Všechno má svoje výhody a nevýhody. My jsme si vybrali hnědé uhlí a firma nám poradila, jaký typ kotle si vybrat. Dohodli jsme se na 4. třídě, to znamená, že jsme získali dotace 60 tisíc. Důležitou věcí je zajít se zeptat na krajský úřad, co všechno je třeba doložit, a vyplnit žádost o dotaci.“

Těm, kteří se rozhodli o dotaci požádat, dá krajský úřad vždy do tří měsíců od podání žádosti vědět, jestli jim finanční příspěvek na nový kotel schválí. Úspěšní žadatelé pak mají devět měsíců na to, aby zlikvidovali starý kotel, koupili a nainstalovali nový. Dále musí předložit všechny potřebné doklady ke kontrole. Mezi nimi je například výpis z katastru nemovitostí, výpis z účtu, faktura o zaplacení provedených prací, kopie certifikátu firmy, typ kotle, fotodokumentace likvidace starého kotle a další položky. Schválená částka se připíše na žadatelův účet do třiceti dnů po podepsání smlouvy o poskytnutí dotace.

Provoz nových kotlů je velmi pohodlný

Naučit se o ekologičtější vytápěcí zařízení starat chce jenom zvyk a trochu praxe, takže se nemusíte bát toho, že byste novým technologiím nerozuměli. „Firma vás proškolí o základní údržbě. Trvalo mi asi tak 14 dnů, než jsem přišel na to, jak kotel správně nastavit, aby spotřeba paliva byla co nejnižší. Ale ten komfort, když zajdu kotel jenom zkontrolovat, za to stojí,“ uzavírá pan Roman. Hlavní výhody vidí v tom, že mají v domě stálou teplotu, topí asi tak na 21 stupňů. Také si pochvaluje komfort v obsluze, kdy nemusí oproti starému kotli chodit každé dvě hodiny přikládat. Pan Roman svého rozhodnutí v žádném případě nelituje.

archiv MSK

archiv MSK

Text: mediální agentura PŽ 

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Slezská univerzita v Opavě nabízí výjimečnou kombinaci oborů pod jednou střechou

Roboti z Ústavu informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě je moderní a dynamická vzdělávací instituce. Nabízí...

Češi a Poláci společně zkoumají škodlivý prach a plyny z hořících hald

Češi a Poláci společně zkoumají škodlivý prach a plyny z hořících hald

Hořící haldy a prachové částice a plyny, které z odvalů vycházejí nebo mohou vycházet při odtěžování horniny či...

Do ostravského Avion Shopping Parku zavítá Anděl Páně

Fotografie z natáčení filmu Anděl Páně.

Letošní Vánoce budou v Avionu zahájeny 18. listopadu slavnostním rozsvícením vánoční výzdoby.

Najdete na iDNES.cz