Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj má mnoho tváří, poznejte je všechny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Obdivovaná díla vědy a techniky, úchvatná příroda s horami, kterými prošly dějiny, tradiční gastronomie a významné památky. To je jen výsek největších lákadel regionu ovlivněného kulturou sousedních zemí, a přece v srdci zcela jedinečného. Seznamte se, vítá vás Moravskoslezský kraj.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Čím dál více turistů láká i samotná Ostrava. Návštěvníci se mohou na město podívat z vyhlídky Nové radnice. | foto: Petr Žižka

Zdejší impozantní krajinou se s chutí procházeli takoví velikáni, jakými byli například Jan Ámos Komenský, Petr Bezruč, Leoš Janáček či Sigmund Freud. Sportovci Jiří Raška nebo Emil Zátopek na své rodiště nedali dopustit. Způsobů, jak procestovat Moravskoslezský kraj, je mnoho. Svou poetiku má rozhodně jízda vlakem, ať už po běžné trati nebo historickým vlakem po známé osoblažské úzkokolejce. Jedná se o technický unikát z dob Rakouska-Uherska, který potěší všechny snílky.

Těšínské a Moravskoslezské Beskydy si nacházejí čím dál více milovníků

Těšínské a Moravskoslezské Beskydy si nacházejí čím dál více milovníků

Pohodově strávený den se vám naskytne, pokud se rozhodnete sednout na kolo a prozkoumat krásy místních cyklostezek. Je jich hojný počet a zavedou vás až k významným památkám. Třeba díky 115 kilometrů dlouhé cyklostezce Olše-Olza budete mít celou oblast Těšínska jako na dlani. Nenechte si ujít nádheru zdejší dřevěné architektury a divoké přírody. Pokud jste dostatečně vnímaví, pak vás na každém kroku budou potkávat příběhy, písně, pověsti, záhady i pohádky, které vycházejí z bohaté folklorní historie této oblasti.

Při aktivních výletech si užijete nejlepší místa horské turistiky

Majestátný vrchol Pradědu v Jeseníkách

Majestátný vrchol Pradědu v Jeseníkách

Příznivci putování pěšky a milovníci horské turistiky si Moravskoslezský kraj opravdu užijí. Dvě pohoří se dvěma nejvyššími vrcholy na sebe vzájemně hledí a čekají na své návštěvníky, kteří by obdivovali neotřelé pohledy do dálky.

Najdete tu chráněné krajinné oblasti, vodopády a samozřejmě rozhledny, z nichž se můžete dívat na přírodní bohatství ptačím okem. Vyzkoušet to lze třeba rovnou na majestátném vrcholu Praděd, odkud se dá dohlédnout až na Krkonoše nebo Tatry. Osvěžení po túře najdete u některého z jesenických léčivých pramenů.

Hustými lesy porostlé hřebeny Beskyd jsou opředené nejrůznějšími pověstmi, a proto lákají turisty svým tajemstvím. Královna Beskyd, Lysá hora, je spjatá především s postavou zbojníka Ondráše, který prý na jejím úpatí v místních jeskyních a průrvách ukrýval nesmírné bohatství. Dnes je Lysá hora rájem jak letních, tak zimních sportů všeho druhu a přitahuje běžce, účastnící se řady vytrvalostních soutěží.

Dalším významným bodem Beskyd je poutní místo Radhošť se symbolickým kostelíkem Cyrila a Metoděje. Dostanete se k němu pěšky směrem z Pusteven. Po cestě potkáte také známou sochu pohanského boha hojnosti a pohostinství Radegasta.

Říčka Satina pod beskydskou Lysou horou vytváří kaskádu splavů a malých vodopádů

Říčka Satina pod beskydskou Lysou horou vytváří kaskádu splavů a malých vodopádů

Pozoruhodné památky vědy a techniky vás budou bavit

Pokud jste více technicky založení a spíše než příroda vás zajímá to, co vykonal člověk, zajeďte se podívat do Ostravy. Komplex Dolní oblasti Vítkovic je jedinečnou technickou památkou z doby největšího rozvoje průmyslu. Na jednom místě poznáte historii technologického procesu, na jehož začátku byl nález uhlí a na konci výroba železa. Už jste někdy měli možnost podívat se do tavicí pece? Stačí k ní vyjet výtahem.

Prohlédnout si můžete také multifunkční aulu Gong a pavilon U6. Právě v něm probíhá úspěšná výstava Malý svět techniky. Jak to chodilo s těžbou uhlí v místních dolech, se dozvíte v areálu Landek, kde se nachází Hornické muzeum a kde se můžete seznámit nejen s těžbou uhlí, ale také s mluvou horníků – provází tady totiž bývalí havíři a své průvodcovské slovo neváhají opepřit výrazy, které používali v hlubinách země pod Ostravou a Karvinou… Poznat každodenní život horníků se vám podaří taky při návštěvě dolu Michal.

Technické památky přitahují návštěvníky do Ostravy

Technické památky přitahují návštěvníky do Ostravy

Ostravská Nová radnice je jedním z míst, které stojí za to navštívit

Ostravská Nová radnice je jedním z míst, které stojí za to navštívit

Nová expozice v muzeu v Opavě je nejlepším důkazem toho, že návštěva muzea není...

Nová expozice v muzeu v Opavě je nejlepším důkazem toho, že návštěva muzea není žádná nuda

Rybí dům v Chotěbuzi u Českého Těšína představuje svět ryb v obřích akváriích

Rybí dům v Chotěbuzi u Českého Těšína představuje svět ryb v obřích akváriích

Do světa automobilového průmyslu nahlédněte ve městě Kopřivnici. Muzeum Tatra vám ukáže ty nejlepší kousky aut z dlouhé a slavné historie této značky. Právě tady, v Kopřivnici, je jeden z mnoha důkazů, že muzeum nejsou jen nudné vitríny, ale zábava a poučení. Čekají na vás historické exempláře celé řady dopravních prostředků, ale i další vynálezy. A nejedná se o žádné malé stroje, těšit se můžete třeba na letadlo, nákladní auta nebo lokomotivu.

Fanoušci vojenské techniky určitě uvítají prohlídku areálu pevností Hlučín-Darkovičky. Tento obranný systém vznikal v letech 1935-1938 a je dokladem významného období v minulosti Československa. Každoročně se zde konají srazy historických vozidel nebo ukázky obrany pevností ve spolupráci s Armádou ČR. Další zachovalý komplex pevností najdete v Opavě-Milostovicích.

Sídla moravských a slezských pánů mají co nabídnout

Co by to bylo za výlety, kdyby nebyly okořeněné půvabem hradů a zámků. V Moravskoslezském kraji se významné šlechtické rody činily a zanechaly tak po sobě architektonické perly z různých epoch, které mohou dnešní návštěvníci obdivovat. Pokud hledáte pravý středověký hrad, jistě se vám bude líbit Sovinec, který měl původně za úkol střežit cestu z Olomouce do Slezska. Od třicetileté války se v něm vystřídali různí obyvatelé, od Německých rytířů až po jednotky SS.

Za romantickým hradem zahaleným lesní oborou s daňky si zajeďte na Hukvaldy. Kromě krásné procházky můžete stihnout i některou z kulturních akcí. Výlet do kopcovitého městečka Štramberk si nenechte ujít. Určitě vás dobře naladí pohodová atmosféra místa, kde čas plyne jen pozvolna. Zdejší kulatá věž zvaná Trúba vyčnívá nad okolní stromy a je z ní překrásný výhled. Skutečnou perlou je pro milovníky zámků Osoblažsko, tedy téměř nepoznaná oblast v okolí Krnova. Tolik zámků jako právě tady nikde jinde nenajdete.

Jedno z nejmalebnějších náměstí v celé České republice najdete v Novém Jičíně

Jedno z nejmalebnějších náměstí v celé České republice najdete v Novém Jičíně

Jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravskoslezského kraje je městečko Štramberk

Jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravskoslezského kraje je městečko Štramberk

Zajímavých zámků nabízí Moravskoslezský kraj spoustu a každý je něčím originální. Například při návštěvě Hradce nad Moravicí vám zůstane v paměti architektura z červených cihel, inspirovaná německým středověkem. Součástí sídla je také lesopark a okrasná zahrada. Nádherným parkem se pyšní i zámek v Kravařích. Atmosféru jako z pohádky zažijete v Raduni, kde mají kromě poutavých interiérů také empírový ovčín, oranžérii a renesanční sýpky. Zámek Kunín patří k největším barokním skvostům celé Moravy. Kdysi sloužil jako vzdělávací ústav a mezi jeho žáky byl i František Palacký.

Zámek Linhartovy, který najdete u Krnova, doslova vstanul z popela. Ještě před...

Zámek Linhartovy, který najdete u Krnova, doslova vstanul z popela. Ještě před pár lety mu hrozila demolice

Nejen samotné hrady a zámky, ale také zámecké parky přitahují turisty. Tento je...

Nejen samotné hrady a zámky, ale také zámecké parky přitahují turisty. Tento je ve Slezských Rudolticích

Hrad Starý Jičín z nízko letícího letounu

Hrad Starý Jičín z nízko letícího letounu

Zámek Raduň je jedním z nejromantičtějších míst nejen v rámci Moravskoslezského...

Zámek Raduň je jedním z nejromantičtějších míst nejen v rámci Moravskoslezského regionu.

Moravskoslezský kraj vás bude bavit

Moravskoslezském kraji je zkrátka stále co objevovat. Najdete tu místa k odpočinku, ale i místa, která vám rozšíří kulturní obzory. Zjistěte, jak se kdysi žilo v tomto kraji plném přírodních krás a nechte se překvapit tím, co je tu nového. Moravskoslezský kraj poznává každým rokem čím dál víc turistů. Buďte mezi nimi i vy a vyberte si to, co je vám nejbližší. Těšit se můžete na nevšední zážitky!

Text: Mediální agentura PŽ

Foto: Petr Žižka

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

S obrazovou publikací Česko krásné, Česko mé za krásami naší země

Objemná obrazová publikace vás vezme na proslulá, ale i méně známá místa Čech,...

Nakladatelství freytag & berndt připravilo obrazovou publikaci Česko krásné, Česko mé mapující působivá místa naší...

Alitalia Premium: objevte nový způsob komfortního létání

Létejte s Alitalia z Letiště Václava Havla Praha

Objevte nový způsob komfortního létání v Premium třídě na dálkových letech společnosti Alitalia. Komfort, technika a...

Luxusní plavby na lodích výjimečných kvalit

Luxusní plavby na lodích výjimečných kvalit

Plavby výletní lodí jsou pro každého, a to v zásadě bez ohledu na rozpočet: prázdniny na palubě mohou strávit i ti,...

Najdete na iDNES.cz