Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj je místem, kde stojí za to žít

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Moravskoslezský kraj se dynamicky rozvíjí a má všechny předpoklady, aby se zde lidem žilo čím dál lépe. Miroslav Novák, první náměstek moravskoslezského hejtmana a lídr sociální demokracie pro krajské volby, je o tom stoprocentně přesvědčen. Podle něj se daří postupně zlepšovat všechny problémové oblasti, které se k tomuto průmyslového regionu váží.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Miroslav Novák | foto: archiv Miroslava Nováka

Jedním z takových témat je zdejší ovzduší. Právě vy máte na krajském úřadu životní prostředí ve své kompetenci. Opravdu jste si jist, že úřad dělá vše pro zlepšení?
Jsem si tím jist. Rozbíhá se program podpory moderních a tedy k životnímu prostředí šetrnějších kotlů. Byla vydána nová integrovaná povolení pro koksovnu a vysoké pece společnosti ArcelorMittal. Povolené emisní limity prachu se tak snížily na polovinu. Stejně tak jsme začali jednat o změně integrovaného povolení u dalších velkých zdrojů.

Co pro Moravskoslezský kraj chystáte dál?
 V letošním roce se zaměříme na další zdroje prachu, které mají roční emise větší, než je jedna tuna. Budeme pokračovat v dotačním programu na výměnu lokálních topenišť. V oblasti dopravy chceme čistit komunikace jednou za čtrnáct dnů, i když zákonná povinnost stanoví dvakrát ročně.

Miroslav Novák

Čím to je, že Moravskoslezský kraj je vnímán jako nějaká černá díra, o které se mluví v celostátním vysílání televize zpravidla jen v souvislosti s nezaměstnaností, smogem a kriminalitou?
 Víte, ono je to dáno dlouhodobým vytvářením obrazu o tomto regionu. Možná i dnes bychom ještě našli v učebnicích základních škol kapitoly o tom, že Ostrava je "ocelové srdce republiky" doplněné o fotografie čmoudících komínů. A také sebestředností pražských institucí a jejich pohledem na ostatní regiony. Stále na ministerstvech a ostatních centrálních orgánech slýchávám připomínky typu „výstavba dálnice v Moravskoslezském kraji byla zbytečnou investicí. Tyto argumenty mne zvedají ze židle, protože žijeme v nejhustěji zalidněném regionu. Moravskoslezský kraj obývá přes jeden a čtvrt milionů lidí. Například v kraji Karlovarském žije přes tři sta tisíc obyvatel, což je v podstatě tolik, jako v samotné Ostravě.

Moravskoslezský kraj je příjemným místem pro život i rekreaci

vysílač

Když už lidé Moravskoslezský kraj navštíví, jsou zpravidla příjemně překvapeni tím, jak to tady vypadá. Obdivují, jak rychle se lidé z měst dostanou do přírody. Všímáte si taky kontrastu mezi negativními představami a výrazně příjemnější realitou?
Je to tak. Narodil jsem se a bydlím tady celý život a vím, že Moravskoslezský kraj je příjemným místem pro život i rekreaci. A je i naší chybou, že na něj nejsme náležitě hrdí a pod vlivem negativních informací o našem regionu, se jakoby stydíme prezentovat, že skutečnost je jiná, než si lidé často myslí.

V poslední době se opět mluví o letišti v Mošnově. Máte plán, jak dokázat, aby letiště bylo opravdu místem, odkud budou lidé z regionu čím dál častěji odlétat na dovolenou nebo třeba za obchodem?
Jedna věc je plán a druhá reálné možnosti. V minulosti letiště zaspalo svou příležitost, kdy letecké společnosti měly zájem provozovat linky z Mošnova, ale byly odmítnuty.  A tak dopravci pevně zakotvili na okolních regionálních letištích v Polsku a v Brně.

Snažíme se je přesvědčit, že dnes je situace jiná a že Moravskoslezský kraj s jeho vedením má zájem o spojení se světem nejen v době dovolených. Jednání jsou však složitá, protože společnosti se mezitím na oněch okolních letištích dobře zabydlely. Přirovnal bych to k situaci, kdy nejdříve odmítnete inteligentní a krásnou ženu a po letech o ni začnete usilovat, ale ona je již vdaná.

Miroslav Novák a Václav Klaus

Na druhou stranu se zdá, že ona inteligentní a krásná žena se přece jen vrací, abych použil vaše přirovnání. Myslím tím leteckou linku Ostrava-Paříž. Je to začátek nové éry mošnovského letiště?
Věřím, že ano. Navíc společnost SmartWings, která tuto linku bude provozovat, se do Mošnova chystá také s lety na dovolenou. Přímo z ostravského letiště se tak lidé dostanou do letovisek v Bulharsku, Turecku, Řecku. Stejně tak do Chorvatska nebo na Kypr či Mallorku. Věřím, že letů z Mošnova bude přibývat a lidé obývající Moravskoslezský kraj nebudou muset cestovat nejdříve do Prahy, aby se dostali za odpočinkem k moři.

Moravskoslezský kraj má co nabídnout

Moravskoslezský kraj opouštějí mladí lidé a odcházejí za prací jinam. Co byste jim vzkázal, aby zůstali?
Prioritou politické reprezentace kraje musí být vytvoření podmínek pro vznik pracovních příležitostí. Pokud sem nedostaneme nové investory, situace se nezlepší. Jsem přesvědčen, že Moravskoslezský kraj má co nabídnout.

Je zde kvalitní vysoké školství, množství vzdělaných lidí a dopravní infrastruktura doznala také výrazného zlepšení. Toto musí být naše argumenty a také to, že Moravskoslezský kraj není žádná "východní gubernie".

Miroslav Novák v Hyundai

Kdybyste zkusil zavěštit budoucnost, jak bude Moravskoslezský kraj vypadat za pět, za dvacet let? Bude to prima místo k životu?
Nemám křišťálovou kouli, ale vím, že Moravskoslezský kraj byl vždy dobrým místem k životu a že lidé zde umí tvrdě pracovat. A to je dobrý základ k tomu, abychom překonali současné obtíže, třeba tak, jako se to v minulosti podařilo například lidem ve francouzském Lotrinsku. A když budu mluvit sám za sebe, tak jsem přesvědčen, že Moravskoslezský kraj je už teď místem, kde stojí za to žít…

Více naleznete na: www.novak-miroslav.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Prožijte Neobyčejná dobrodružství od autora Velké ryby

Edsel Bronfman, hlavní hrdina románu Neobyčejná dobrodružství, se může snadno stát novým oblíbeným knižním hrdinou...

Automatické pytlovací linky krmných směsí pracují rychle a efektivně

Automatické pytlovací linky krmných směsí pracují rychle a efektivně.

Společnost VELS nabízí plně automatické pytlovací linky krmných směsí, které navrhuje pro konkrétní podmínky v místě...

Problém českých řidičů? Zbytkový alkohol

Alkohol tester je užitečný pomocník | foto: Alkohol-testery.cz.

Podle statistiky nehodovosti se stalo jen za první pololetí letošního roku v Česku 1 863 dopravních nehod pod vlivem...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.