Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezský kraj je místem, kde stojí za to žít

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Moravskoslezský kraj se dynamicky rozvíjí a má všechny předpoklady, aby se zde lidem žilo čím dál lépe. Miroslav Novák, první náměstek moravskoslezského hejtmana a lídr sociální demokracie pro krajské volby, je o tom stoprocentně přesvědčen. Podle něj se daří postupně zlepšovat všechny problémové oblasti, které se k tomuto průmyslového regionu váží.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Miroslav Novák | foto: archiv Miroslava Nováka

Jedním z takových témat je zdejší ovzduší. Právě vy máte na krajském úřadu životní prostředí ve své kompetenci. Opravdu jste si jist, že úřad dělá vše pro zlepšení?
Jsem si tím jist. Rozbíhá se program podpory moderních a tedy k životnímu prostředí šetrnějších kotlů. Byla vydána nová integrovaná povolení pro koksovnu a vysoké pece společnosti ArcelorMittal. Povolené emisní limity prachu se tak snížily na polovinu. Stejně tak jsme začali jednat o změně integrovaného povolení u dalších velkých zdrojů.

Co pro Moravskoslezský kraj chystáte dál?
 V letošním roce se zaměříme na další zdroje prachu, které mají roční emise větší, než je jedna tuna. Budeme pokračovat v dotačním programu na výměnu lokálních topenišť. V oblasti dopravy chceme čistit komunikace jednou za čtrnáct dnů, i když zákonná povinnost stanoví dvakrát ročně.

Miroslav Novák

Čím to je, že Moravskoslezský kraj je vnímán jako nějaká černá díra, o které se mluví v celostátním vysílání televize zpravidla jen v souvislosti s nezaměstnaností, smogem a kriminalitou?
 Víte, ono je to dáno dlouhodobým vytvářením obrazu o tomto regionu. Možná i dnes bychom ještě našli v učebnicích základních škol kapitoly o tom, že Ostrava je "ocelové srdce republiky" doplněné o fotografie čmoudících komínů. A také sebestředností pražských institucí a jejich pohledem na ostatní regiony. Stále na ministerstvech a ostatních centrálních orgánech slýchávám připomínky typu „výstavba dálnice v Moravskoslezském kraji byla zbytečnou investicí. Tyto argumenty mne zvedají ze židle, protože žijeme v nejhustěji zalidněném regionu. Moravskoslezský kraj obývá přes jeden a čtvrt milionů lidí. Například v kraji Karlovarském žije přes tři sta tisíc obyvatel, což je v podstatě tolik, jako v samotné Ostravě.

Moravskoslezský kraj je příjemným místem pro život i rekreaci

vysílač

Když už lidé Moravskoslezský kraj navštíví, jsou zpravidla příjemně překvapeni tím, jak to tady vypadá. Obdivují, jak rychle se lidé z měst dostanou do přírody. Všímáte si taky kontrastu mezi negativními představami a výrazně příjemnější realitou?
Je to tak. Narodil jsem se a bydlím tady celý život a vím, že Moravskoslezský kraj je příjemným místem pro život i rekreaci. A je i naší chybou, že na něj nejsme náležitě hrdí a pod vlivem negativních informací o našem regionu, se jakoby stydíme prezentovat, že skutečnost je jiná, než si lidé často myslí.

V poslední době se opět mluví o letišti v Mošnově. Máte plán, jak dokázat, aby letiště bylo opravdu místem, odkud budou lidé z regionu čím dál častěji odlétat na dovolenou nebo třeba za obchodem?
Jedna věc je plán a druhá reálné možnosti. V minulosti letiště zaspalo svou příležitost, kdy letecké společnosti měly zájem provozovat linky z Mošnova, ale byly odmítnuty.  A tak dopravci pevně zakotvili na okolních regionálních letištích v Polsku a v Brně.

Snažíme se je přesvědčit, že dnes je situace jiná a že Moravskoslezský kraj s jeho vedením má zájem o spojení se světem nejen v době dovolených. Jednání jsou však složitá, protože společnosti se mezitím na oněch okolních letištích dobře zabydlely. Přirovnal bych to k situaci, kdy nejdříve odmítnete inteligentní a krásnou ženu a po letech o ni začnete usilovat, ale ona je již vdaná.

Miroslav Novák a Václav Klaus

Na druhou stranu se zdá, že ona inteligentní a krásná žena se přece jen vrací, abych použil vaše přirovnání. Myslím tím leteckou linku Ostrava-Paříž. Je to začátek nové éry mošnovského letiště?
Věřím, že ano. Navíc společnost SmartWings, která tuto linku bude provozovat, se do Mošnova chystá také s lety na dovolenou. Přímo z ostravského letiště se tak lidé dostanou do letovisek v Bulharsku, Turecku, Řecku. Stejně tak do Chorvatska nebo na Kypr či Mallorku. Věřím, že letů z Mošnova bude přibývat a lidé obývající Moravskoslezský kraj nebudou muset cestovat nejdříve do Prahy, aby se dostali za odpočinkem k moři.

Moravskoslezský kraj má co nabídnout

Moravskoslezský kraj opouštějí mladí lidé a odcházejí za prací jinam. Co byste jim vzkázal, aby zůstali?
Prioritou politické reprezentace kraje musí být vytvoření podmínek pro vznik pracovních příležitostí. Pokud sem nedostaneme nové investory, situace se nezlepší. Jsem přesvědčen, že Moravskoslezský kraj má co nabídnout.

Je zde kvalitní vysoké školství, množství vzdělaných lidí a dopravní infrastruktura doznala také výrazného zlepšení. Toto musí být naše argumenty a také to, že Moravskoslezský kraj není žádná "východní gubernie".

Miroslav Novák v Hyundai

Kdybyste zkusil zavěštit budoucnost, jak bude Moravskoslezský kraj vypadat za pět, za dvacet let? Bude to prima místo k životu?
Nemám křišťálovou kouli, ale vím, že Moravskoslezský kraj byl vždy dobrým místem k životu a že lidé zde umí tvrdě pracovat. A to je dobrý základ k tomu, abychom překonali současné obtíže, třeba tak, jako se to v minulosti podařilo například lidem ve francouzském Lotrinsku. A když budu mluvit sám za sebe, tak jsem přesvědčen, že Moravskoslezský kraj je už teď místem, kde stojí za to žít…

Více naleznete na: www.novak-miroslav.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v nezávislém testu

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v  nezávislém testu.

Venkovní teploty nezadržitelně míří vzhůru, a tak nastává každoroční výměna pneumatik. Část motoristů řešící nákup nové...

Jan Nedvěd osvěžil hudební scénu, jak se mu to podařilo?

Jan Nedvěd - foto Adam Pavlíček

Na hudební scéně se objevila mladá krev. Hudební label Mad Baker Music, který se dostal do podvědomí především díky...

Česko má zázemí i vizi, říká manažer agentury ESA

Frank Salzgeber, šéf programu technologických transferů Evropské kosmické...

České republice se vyplatilo, že pojímá vyvíjení a využívání kosmických technologií byznysově, nikoli čistě vědecky

Najdete na iDNES.cz