Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mohou se kamiony z D1 stát šancí pro železnici?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jedete-li po dálnici D1, nemůžete se občas ubránit pocitu, že těch kamionů, jež mnohým vadí, neustále přibývá a přibývá. Je to trvalý úkaz, se kterým se musíme jednou provždy smířit, anebo existují nějaká reálná řešení, jak tempo růstu počtu kamionů zpomalit a případně jejich počet do budoucna začít i snižovat?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Mohou se kamiony z D1 stát šancí pro železnici? | foto: Bohemiakombi

Pohled na dlouhé kolony kamionů doslova přímo vybízí k lákavé představě spojit je do celých vlaků a zboží tímto výrazně ekologičtějším způsobem přepravovat po železnici. Jak toho ale dosáhnout, když každý z kamionů má jiné místo nakládky i vykládky zboží?

Řešením je kombinovaná doprava silnice–železnice. Pro řadu silničních dopravců představuje kombinovaná doprava už pár let výhodnější způsob, jak přepravit těžké zboží na dlouhé vzdálenosti. Klíčovým operátorem kombinované dopravy v České republice v tomto směru je společnost Bohemiakombi. Proto jsme o rozhovor požádali jejího jednatele Vladimíra Fišera. 

Ing. Vladimír Fišer, jednatel společnosti Bohemiakombi

Ing. Vladimír Fišer, jednatel společnosti Bohemiakombi

Váš servis využívají silniční dopravci a speditéři. Co na to říkají odesílatelé a příjemci zboží? Vítají to?

Z pohledu odesílatele nebo příjemce zboží nemusí přechod na  kombinovanou dopravu představovat žádnou podstatnou změnu. Odesílatel svoje zboží i nadále nakládá do kamionů a stejně přijíždí i kamion se zbožím až na dvůr k příjemci zboží. Rozdíl spočívá pouze v tom, že podstatnou část přepravní cesty tento návěs neurazí po dálnici, ale po naložení do železničního vozu je tento návěs přepraven dálkovým expresním vlakem po kolejích. Kvalita této dopravy i rychlost přepravy jsou přitom u přeprav na dlouhé vzdálenosti srovnatelné s přímou přepravou zboží v kamionu po silnici. Důležitá a podstatná je přitom ta skutečnost, že při přechodu ze silnice na železnici není překládáno zboží, ale na vlak se naloží rovnou celý návěs, takže se se zbožím cestou vůbec nemanipuluje.

Jaké konkrétní výhody plynou z kombinované dopravy pro jejich uživatele?

Výhody jsou zakotveny především v legislativních výjimkách, které nákladní vozidla provozovaná v kombinované dopravě s výhodou využívají. Ta mohou například jezdit v rámci svozů a rozvozů i v době zákazů jízd pro kamiony o víkendech a o svátcích. V některých zemích mohou mít tato vozidla vyšší hmotnost o 4 tuny. Tato podstatná výhoda shodou okolností platí hned ve třech našich sousedních zemích v Německu, v Rakousku a na Slovensku a má tedy pro dovozy a vývozy zboží z České republiky kombinovanou dopravou velmi silný motivační význam.  

A co ekologické aspekty kombinované dopravy?

Ekologie a někdy ani bezpečnost bohužel nebývají mezi prvními rozhodujícími faktory při rozhodování odesílatele, jaký druh dopravy pro přepravu svého zboží zvolí. Nicméně dnes už i u nás existují firmy, pro které je vedle důrazu na ekologičnost výroby důležitým hlediskem i ekologická přeprava jejich zboží. Jen málokomu hned docvakne, že kombinace přepravy silnice-železnice-silnice vlastně představuje zavádění elektromobility v přepravě zboží. Vlaky jsou taženy elektrickými lokomotivami a pokud takový expres veze například 30 nebo i více návěsů, jedná se o významnou úsporu nafty. Pro lepší představivost: jeden vlak z Ostravy do Terstu naložený návěsy do Turecka představuje úsporu 10 tisíc litrů nafty. Tu nahrazuje elektrická energie, která může být vyráběna i z obnovitelných zdrojů.

Mohou se kamiony z D1 stát novou příležitostí pro železnici?

Mohou se kamiony z D1 stát novou příležitostí pro železnici?

Kolik kamionových zásilek se vám tímto způsobem podařilo vašimi vlaky loni přepravit a jak velkou úsporu nafty to asi představuje?

V loňském roce to bylo více než 30 tisíc kamionových jízd, které se nám podařilo převést z dálnic na koleje. To představuje objem více než 6 milionů litrů nespálené nafty, tedy zhruba asi 230 automobilových cisteren nafty.

Kombinovaná doprava u nás je poměrně mladá. Jak se vyvíjela a kterým směrem chcete síť linek rozšiřovat?

Silniční návěsy přepravujeme po železnici pravidelně na lince z Lovosic do Hamburku už od roku 2006. V roce 2008 jsme zahájili přepravy návěsů na lince do Duisburgu. Od roku 2013 návěsy přepravujeme po železnici až do Belgie. V roce 2011 jsme zprovoznili linku Ostrava–Verona. Tu jsme v loňském roce nahradili linkou do Terstu. 

Využití železnice je asi pro silničního dopravce náročnější z hlediska jeho vlastní organizace práce, navíc vyžaduje určité investice. Jak rychle přibývá těch, kteří její výhody už pochopili?

Postupně s námi začala navazovat každodenní spolupráci řada českých dopravců, kteří si našimi expresními vlaky každý měsíc odesílají na stovky návěsů a tyto počty stále rostou. Kombinovaná doprava je způsob, jak dva důležité dopravní obory silnice a železnice mohou úspěšně spolupracovat. Ostatně ČESMAD BOHEMIA jako zástupce silničních dopravců je vedle železničního dopravce ČD CARGO jedním ze dvou českých společníků Bohemiakombi, což samo o sobě potvrzuje zájem silničních dopravců o železnici a o využívání kombinované dopravy.

Co brání tomu, aby se kombinovaná doprava stala masovější záležitostí a mohla tak citelněji odlehčit silniční infrastruktuře?

Mohou se kamiony z D1 stát šancí pro železnici?

Mohou se kamiony z D1 stát šancí pro železnici?

Šíření myšlenky přesunu nákladů na železnici je v každém případě během na dlouhou trať. Toho si je dobře vědoma i Evropská komise, a proto spolufinancuje některé nové projekty v rámci programu Marco Polo. Společně s kolegy z Německa, Rakouska, Bulharska, Rumunska, Maďarska,  Chorvatska a Slovinska jsme se aktivně zapojili do projektu COSMOS. Cílem tohoto projektu je shromažďovat poznatky z kombinované dopravy  a diskutovat je formou kulatých stolů za účasti pracovníků státní správy a sdružení silničních dopravců a speditérů.

Konkrétně v České republice zůstává neřešena otázka terminálů kombinované dopravy. Zatímco např. v Německu, Rakousku, Itálii či Švýcarsku jsou veřejné terminály stejně jako dopravní infrastruktura budovány z veřejných peněz, v ČR tomu tak není. Důsledkem toho je fakt, že cena za překládku silnice – železnice vychází v ČR dvakrát dráž, než je tomu ve zmíněných zemích. Tím vzniká vysoká nákladová bariéra, kterou se vyplatí zaplatit jen v případě přeprav na velmi dlouhé vzdálenosti. Převádění přeprav zboží ze silnice na železnici na střední vzdálenosti se za těchto okolností u nás nemůže vyplácet. I proto je dálnice D1 tak přeplněná kamiony a nebude myslitelné  jejich počty snížit jejich převedením na železnici, aniž by se v tomto směru něco změnilo. Dá se bez jakékoliv nadsázky říci, že kombinovanou dopravu můžeme v ČR provozovat jen díky příznivějším rámcovým podmínkám, které jsou pro ni vytvářeny v sousedním Německu nebo Rakousku. Proto také intermodální expresy na našich kontinentálních linkách dosud mohou jezdit jen do těchto směrů.

Foto: archiv Bohemiakombi

Autor:

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Jak najít zaměstnance do online marketingové společnosti?

Tým netpromotion hledá další profesionály, dbá na recenze. Foto: netpromotion...

Podle dostupných údajů Českého statistického úřadu nezaměstnanost neustále klesá. V závěru listopadu spadla na 3,5 %....

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem nebo elektřinou?

Co je výhodnější? Topení dřevem, plynem, nebo elektřinou?

Opět udeřila zima a my se děsíme účtu za topení. Plánujete rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Pak se vám určitě...

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Začít studovat můžete na VŠO i od letního semestru

Abyste se mohli přihlásit ke studiu vysoké školy, nemusíte čekat na začátek akademického roku. Jako jedna z mála...

Najdete na iDNES.cz