Chytré telefony podléhají neustálému technologickému zdokonalování a jsou trvalou výzvou pro konstruktéry. Uživatelé chtějí, aby byly pořád menší a lehčí, současně také očekávají vyšší výkon, lepší kamery a delší výdrž baterie. Není tedy žádným překvapením, že výrobci smartphonů investují nemalé finance do výzkumu, aby přinesli řešení a inovace, s nimiž by telefony byly rychlejší, měli kvalitnější obraz nebo lepší výdrž. Každý krok vpřed si žádá mnoho úsilí, ovšem výsledky jsou často limitované.
V této situaci našel Huawei zajímavou cestu. Pomocí nové technologie sestavil smartphone, který překonává konkurenci ve všech směrech. Zvýšeného výkonu, delší výdrže baterie, kvalitnějšího obrazu i hlasu přitom dosáhl, aniž by musel měnit design procesoru, fotoaparátu, baterie či mikrofonu. Není přitom řeč o žádném experimentálním prototypu, ale o smartphonu, který si můžete koupit – Huawei Mate 10 Pro.
Svoji vlajkovou loď vybavil Huawei samostatným čipem pro umělou inteligenci – NPU (Neural Processing Unit), aby byla připravena podporovat umělou inteligenci. A právě díky ní dochází k radikálnímu zlepšení všech parametrů telefonu a k možnostem, které do teď nebyly dostupné.
Výkon
Myslíte si, že je zapotřebí rychlejší procesor a více paměti RAM, aby se zkrátilo spouštění aplikací, zrychlilo přepínání úloh a software měl hladký chod? Není! Stačí jen neplýtvat výpočetní silou. Není to však tak snadné, jak se to jeví.
Systém se vás nemůže neustále ptát, zda jsou skutečně nutné všechny procesy na pozadí, a kterým aplikacím má přidělit více z dostupných zdrojů. Ale právě na tyto otázky za vás umí odpovědět umělá inteligence. Sleduje způsob používání telefonu a je schopná určit, které aplikace mohou být pozastaveny nebo zakázány, a které by naopak měly získat více zdrojů, protože jsou pro vás důležité.
Díky umělé inteligenci dokáže váš smartphone také předpovědět, které aplikace budete v konkrétním okamžiku potřebovat. V předstihu je načte do paměti a tím výrazně zrychlí jejich spuštění.
Výdrž baterie
Mechanismus, umožňující umělé inteligenci rozlišit, které aplikace a procesy jsou v daném čase skutečně potřebné nejen uvolňuje zdroje, když je třeba zvýšit výkon, ale zároveň dokáže pomoci se snížením spotřeby energie. Díky tzv. „strojovému učení“ je možné identifikovat procesy, které výrazně zatěžují procesor, zvyšují spotřebu energie a tvorbu tepla.
V propojení s aktuální aktivitou uživatele pak rozhodne, které z nich je možné pozastavit, resp. zcela vypnout, aby se dosáhlo reálných úspor. Výsledkem je, že Huawei Mate 10 Pro dovede na jedno nabití pracovat celé dva dny.
Také při nabíjení baterie si umělá inteligence našla uplatnění. Tento proces vyžaduje velmi přesné a nepřetržité monitorování, aby nedocházelo k nadměrnému zahřívání článků, což by mohlo vést i k samovznícení. Umělá inteligence poskytuje potřebnou kontrolu
a předpovídání změn, což umožňuje, aby se Mate 10 Pro nabíjel neuvěřitelně rychle a zároveň bezpečně.
Zlepšená kvalita hovoru
Obvykle na ni nemyslíme a uvědomíme si ji, až když nás důležitý hovor zastihne na rušné silnici nebo nádraží. To, jak nás volající slyší určuje kvalita zvuku, který zachycuje náš mikrofon. Odfiltrovat okolní hluk však bývá obtížné, i když se používají rozdílné mikrofony.
Umělá inteligence na vaší straně však dokáže rozlišit, které zvuky jsou jen ruchem z pozadí a které by měly přejít na druhý konec jasně a čistě. A stejně to funguje i naopak. Pokud se ocitnete na hlučné ulici, umělá inteligence vám usnadní poslech zvýšením hlasitosti hovoru. Ve chvíli, kdy vkročíte do tiché kavárny, rozezná nové prostředí a hlasitost automaticky sníží, aby byla komfortní pro obě strany.
Kvalita fotografie
Algoritmy umělé inteligence podporované NPU mají velký vliv i na kvalitu zachycených snímků. Díky rozpoznávání předdefinovaných scén a procesu strojového učení, identifikuje Huawei Mate 10 Pro objekty v záběru a automaticky vybírá optimální nastavení pro získání dokonalých snímků.
Namísto vyhledávání v nabídkách a plýtvání cenných sekund při výběru správného režimu, uživateli stačí jen zamířit na scénu a stisknout spoušť. Ať už fotíte portrét, svého domácího miláčka anebo jídlo, o nejlepší snímek v daných podmínkách je už postaráno.
Umělá inteligence má co říci i do zaostřování. Dokáže ušetřit zlomky sekundy, které jsou potřebné pro přizpůsobení optiky, což je rozhodující zvláště při snímání pohybujících se objektů. Takový objekt dokáže sama rozeznat, předpoví, kde bude v dalším okamžiku a na toto místo se přesně nastaví.
Vyhledávání
NPU se stará o to, aby algoritmy umělé inteligence běžely efektivně. Úkoly, které jsou pro tradiční programy poměrně náročné, pomáhá plnit velmi rychle. Díky ní se například snímky konkrétního objektu dají najít až dvacetkrát rychleji než v telefonech bez umělé inteligence.
Okamžité rozpoznávání vzorů, učení se z uživatelského chování, a nakonec i hledání a pochopení vztahů mezi prvky, dělají umělou inteligenci dokonalou i pro jednu z nejnáročnějších aplikací – překlad. V Mate 10 Pro pracuje program Microsoft Translator velmi rychle a umožní snadno pochopit nejen cizojazyčné znaky ale i skripty, což jistě ocení návštěvníci Číny nebo Indie. A navíc funguje plnohodnotně i offline.
Tyto kvality naleznete v nejnovějším Huawei Mate 10 Pro. Telefon si můžete v České republice zakoupit od 21.11. 2017 za příznivých 20 990 Kč.
Více informací najdete na tomto odkaze www.consumer.huawei.com