Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městský mobiliář – jak se zavděčit všem?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Historikové, památkáři, architekti i široká veřejnost - to jsou lidé, kteří ze svého úhlu pohledu mohou kritizovat výsledky návrhů městského mobiliáře. A také to často dělají. Jak se tedy zavděčit všem?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kruhová lavička - miVAL - Milan Valášek | foto: miVAL - Milan Valášek

Architekti potřebují vyrobit městský mobiliář tak, aby odpovídal jejich představě, do které vtiskli svůj umělecký kumšt. Požadavek zpracovávat atypické návrhy na zakázku se bere jako samozřejmost.

Památkáři vyžadují preciznost zpracování tak, aby městský mobiliář svým vzhledem "zapadl" do rázu města nebo obce. Zvláště, jde-li o rekonstrukce části historických objektů (mříže, historické lampy), jsou památkáři velmi přísní.

Orgány města se zajímají spíše o to, jakou část rozpočtu rekonstrukce ukousne. Zatímco architekti a památkáři vyžadují jedinečnost a preciznost, na straně investora stojí protiklad – snaha minimalizovat vynaložené investice.

A veřejnost? Té se musí městský mobiliář líbit a musí být pohodlný k používání. Sebekrásnější parková lavička, bude-li nepohodlná pro odpočinek, neplní v očích veřejnosti své poslání na sto procent.

Schody - miVAL - Milan Valášek

K tomu všemu navíc připočtěme platné normy a bezpečnostní požadavky, odolnost proti vandalismu a povětrnostním vlivům a v neposlední řadě také snadnou údržbu.

Městský mobiliář musí často být vyroben na míru

Právě kvůli požadavkům jednotlivých stran je často nutné navrhnout a vyrobit unikátní kusy. Odpadkové koše, parkové lavičky nebo bezúdržbová dětská hřiště lze dodat jako sériově vyráběné produkty.

Je-li ale třeba zrekonstruovat historické náměstí a osadit ho kovanými lampami a ozdobnými litinovými sloupky, stromy zapustit do mříží s erbem města a vykovat novou bránu k městskému parku tak, aby prostor působil uceleně a plnil všechny předpisy, je zakázková výroba jediné možné řešení.

Vyhovět všem ale neznamená udělat kompromis

"Zavděčit se všem bývá někdy docela problematické," říká Milan Valášek z firmy miVAL, která se zabývá výrobou městského mobiliáře.

"Do konečného výsledku se musí promítnout požadavky několika stran, většinou naprosto protichůdných. Výroba městského mobiliáře ale nemůže být pouhým kompromisem, který se snaží maximalizovat užitek pro všechny zúčastněné. Musíte prostě najít řešení, které bude odpovídat všem požadavkům. Beze zbytku."

Pan Valášek ví, o čem mluví – firma miVal vyrábí mobiliář pro mnoho českých měst.

Aby dokázali vyhovět těmto požadavkům, úzce spolupracují přímo se slévárnou a s kovářem. "Když potřebujete dodat umělecky zpracované litinové nebo ocelové mříže nebo schody, je naprosto nezbytné, aby realizace byla provedena precizně a kvalitně – od zpracování modelu, odlití ve slévárně až po obroušení a natření," dodává Valášek.

Noční fontana - miVAL - Milan Valášek

Veřejnost jako poslední soudce

Veřejnost je nakonec tím, kdo by měl celou změnu přijmout. Pravda, těžko bude veřejnost prosazovat své názory proti památkářům nebo úřadu, když jeden mává předpisy a druhý určeným rozpočtem. Ohled na veřejnost tak do velké míry zůstává v rukách samotného dodavatele.

Firma miVal – Milan Valášek se zabývá výrobou městského mobiliáře. Ptejte se obyvatel Prahy, Pardubic, Kutné Hory, Liberce, Plzně, Náchoda, Blanska, Třince, Šternberku, Moravské Třebové, Uničova, Rýmařova, Vsetína a dalších měst, jak jsou s jejich prací spokojeni.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen.
První globální ročník soutěže „P&G CEO Challenge“ je otevřen

Zájemci se mohou začít registrovat do prvního globálního ročníku prestižní soutěže společnosti Procter & Gamble – P&G CEO CHALLENGE. Soutěž CEO CHALLENGE...  celý článek

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.
Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na...  celý článek

Skákat pro zdravé srdce dorazilo přes pět stovek žáků.
Na akci Skákat pro zdravé srdce dorazilo přes pět stovek žáků

I za nepříznivého počasí dorazilo na akci Skákejme pro zdravé srdce, kterou pořádal v pondělí 25. září 2017 na Kostelním náměstí v Ústí nad Labem Nadační fond...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.