Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Městský mobiliář – jak se zavděčit všem?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Historikové, památkáři, architekti i široká veřejnost - to jsou lidé, kteří ze svého úhlu pohledu mohou kritizovat výsledky návrhů městského mobiliáře. A také to často dělají. Jak se tedy zavděčit všem?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kruhová lavička - miVAL - Milan Valášek | foto: miVAL - Milan Valášek

Architekti potřebují vyrobit městský mobiliář tak, aby odpovídal jejich představě, do které vtiskli svůj umělecký kumšt. Požadavek zpracovávat atypické návrhy na zakázku se bere jako samozřejmost.

Památkáři vyžadují preciznost zpracování tak, aby městský mobiliář svým vzhledem "zapadl" do rázu města nebo obce. Zvláště, jde-li o rekonstrukce části historických objektů (mříže, historické lampy), jsou památkáři velmi přísní.

Orgány města se zajímají spíše o to, jakou část rozpočtu rekonstrukce ukousne. Zatímco architekti a památkáři vyžadují jedinečnost a preciznost, na straně investora stojí protiklad – snaha minimalizovat vynaložené investice.

A veřejnost? Té se musí městský mobiliář líbit a musí být pohodlný k používání. Sebekrásnější parková lavička, bude-li nepohodlná pro odpočinek, neplní v očích veřejnosti své poslání na sto procent.

Schody - miVAL - Milan Valášek

K tomu všemu navíc připočtěme platné normy a bezpečnostní požadavky, odolnost proti vandalismu a povětrnostním vlivům a v neposlední řadě také snadnou údržbu.

Městský mobiliář musí často být vyroben na míru

Právě kvůli požadavkům jednotlivých stran je často nutné navrhnout a vyrobit unikátní kusy. Odpadkové koše, parkové lavičky nebo bezúdržbová dětská hřiště lze dodat jako sériově vyráběné produkty.

Je-li ale třeba zrekonstruovat historické náměstí a osadit ho kovanými lampami a ozdobnými litinovými sloupky, stromy zapustit do mříží s erbem města a vykovat novou bránu k městskému parku tak, aby prostor působil uceleně a plnil všechny předpisy, je zakázková výroba jediné možné řešení.

Vyhovět všem ale neznamená udělat kompromis

"Zavděčit se všem bývá někdy docela problematické," říká Milan Valášek z firmy miVAL, která se zabývá výrobou městského mobiliáře.

"Do konečného výsledku se musí promítnout požadavky několika stran, většinou naprosto protichůdných. Výroba městského mobiliáře ale nemůže být pouhým kompromisem, který se snaží maximalizovat užitek pro všechny zúčastněné. Musíte prostě najít řešení, které bude odpovídat všem požadavkům. Beze zbytku."

Pan Valášek ví, o čem mluví – firma miVal vyrábí mobiliář pro mnoho českých měst.

Aby dokázali vyhovět těmto požadavkům, úzce spolupracují přímo se slévárnou a s kovářem. "Když potřebujete dodat umělecky zpracované litinové nebo ocelové mříže nebo schody, je naprosto nezbytné, aby realizace byla provedena precizně a kvalitně – od zpracování modelu, odlití ve slévárně až po obroušení a natření," dodává Valášek.

Noční fontana - miVAL - Milan Valášek

Veřejnost jako poslední soudce

Veřejnost je nakonec tím, kdo by měl celou změnu přijmout. Pravda, těžko bude veřejnost prosazovat své názory proti památkářům nebo úřadu, když jeden mává předpisy a druhý určeným rozpočtem. Ohled na veřejnost tak do velké míry zůstává v rukách samotného dodavatele.

Firma miVal – Milan Valášek se zabývá výrobou městského mobiliáře. Ptejte se obyvatel Prahy, Pardubic, Kutné Hory, Liberce, Plzně, Náchoda, Blanska, Třince, Šternberku, Moravské Třebové, Uničova, Rýmařova, Vsetína a dalších měst, jak jsou s jejich prací spokojeni.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Péče o bazén ve velkém horku. Pouze chemie nestačí

Péče o bazén ve velkém horku: Pouze chemie nestačí

Teploty venku v podstatě každým dnem atakují třicítku, a tak se frekvence koupání ve vlastním bazénu rapidně zvýšila....

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Přicházejí dny dopravy zdarma. Víme, kdy to vypukne

Nakupujte výhodně bez poštovného. Online porovnávač Herueka se rozhodl podpořit online nákupy i během aktuální sezóny a...

Další z rubriky

Pokročilou Business Intelligence zvládnete i v MS Excel, stačí když…

Pokročilou Business Intelligence zvládnete i v MS Excel, stačí když…

Až dva miliardy řádků dat, možnost pokročilého vyhodnocování dat v čase z různých zdrojů, snadná vizualizace do všech...

Zámek Ruegers v Rakousku ožije minulostí

Zámek Ruegers v Rakousku ožije minulostí

První srpnový víkend se příznivci historie, skvělé zábavy, ale i napětí můžou těšit na premiérový 1. ročník...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Najdete na iDNES.cz