Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mendelovo muzeum se hlásí k odkazu otce genetiky a mapuje svět vědy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
K nejmladším institucím svého druhu patří Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, které bylo založeno v roce 2007 a stalo se rovněž jednou z nejmladších součástí univerzity. Jeho posláním je šířit vědecký odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, považovaného za otce genetiky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

G. J. Mendel se nejvíce zapsal do povědomí studiemi prováděnými na hrachu setém | foto: Mendelovo muzeum MU

Mendelovo muzeum sídlí v Brně na Mendelově náměstí v prostorách Starobrněnského opatství, kde Mendel strávil přes jedenačtyřicet let svého života. Kromě biologického bádání se Mendel zabýval meteorologií či šlechtěním včel. Nejvíce se však zapsal do povědomí veřejnosti studiemi prováděnými na rostlinách, zejména hrachu setém. Jeho vytrvalost, píle a analytický přístup, který věnoval dědičnosti hrachu, z něj učinily nesmrtelnou ikonu moderní biologie. Přesto byl doceněn až řadu let po své smrti.

Gregor Johann Mendel – člověk, opat a vědec

Stálá expozice muzea, která nese název Gregor Johann Mendel – člověk, opat a vědec, je rozčleněna do pěti částí. Přivádí návštěvníky do doby augustiniánského opatství 19. století a přibližuje Mendelův život, jeho bádání i zásadní objev, týkající se principů dědičnosti. Stranou nezůstává ani Mendelova společenská činnost.

Mendelovo muzeum se hlásí k odkazu otce genetiky a mapuje svět vědy

Vstup do expozice I foto: Mendelovo muzeum MU

V pěti místnostech se postupně seznámíte se samotným opatstvím Mendelovy doby, Mendelem jako člověkem, samostatný prostor dostávají ve třetí místnosti jeho zájmy o šlechtitelství, ovocnářství, včelařství a meteorologii. Následuje místnost, prezentující Mendela jako objevitele principů dědičnosti, na ni navazuje závěrečná sekce, skýtající současný pohled do světa genetiky.

Expozice byla slavnostně otevřena v roce 2009, kdy uplynulo 125 let od úmrtí G. J. Mendela a kdy si Masarykova univerzita připomínala 90 let od svého založení.

Propojení s akademickým světem

Vedle stálé expozice Mendelovo muzeum pravidelně pořádá i krátkodobé výstavy, které hravou a interaktivní formou přibližují svět vědy a výzkumu, významné osobnosti našich dějin či svět umění. Výstavní projekty vždy vznikají v propojení s akademickým světem Masarykovy univerzity. Výjimkou nejsou ani výstavy mimo prostory muzea přímo na půdě univerzity, zejména v univerzitním kampusu.

Putovní výstavy a úspěch Stopy

Některé výstavy Mendelova muzea se zároveň stávají putovními. V tomto směru patří mezi velmi atraktivní počiny projekt Stopa s podtitulem Staň se detektivem a vyřeš zločin! Unikátní interaktivní výstava se věnuje vědeckým metodám v kriminalistice a návštěvníci na ní mohou sami řešit fiktivní kriminální případ a odhalit pachatele. Zároveň se neotřelou a zábavnou formou seznamují s moderními metodami vyšetřování, mezi něž patří mj. právě genetika.

Mendelovo muzeum už zapůjčilo Stopu takřka do všech koutů České republiky od Šluknovského výběžku přes Kolín a Vysoké Mýto po Hlučín, Havířov a Třinec. Výpůjčky jsou naplánovány i do dalších muzeí, např.  v Mělníku, Sokolově, Frýdku-Místku.

Zejména po českých a moravských zámcích a hradech putuje sezónní výstava Život nejen na zámku. Nabízí srovnání, čím se liší dnešní prohlídkové trasy hradů a zámků oproti minulosti, ale rovněž přibližuje profesi kastelánů a průvodců. Aktuálně je Život nejen na zámku k vidění na hradě Veveří.

T. G. M.

Aktuálním výstavním projektem muzea je až do konce září expozice TGM, věnovaná československému prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi. Přibližuje Masaryka nejen jako státníka, ale zároveň nepomíjí ani jeho roli při budování Masarykovy univerzity.

Kromě života samotného Masaryka výstava mapuje i životní příběhy jeho manželky a dětí. V interaktivní části výstavy lze zhlédnout dokument o někdejším prezidentovi, poslechnout si části Čapkových Hovorů s T. G. M. nebo si otestovat vlastní znalosti.

Mezi exponáty se objevují např. prezidentovy psací potřeby nebo jeho klobouk.

Kdy do muzea

Mendelovo muzeum se hlásí k odkazu otce genetiky a mapuje svět vědy

Mendelovo muzeum sídlí v prostorách Starobrněnského opatství I foto: Mendelovo muzeum MU

Mendelovo muzeum je bezbariérové a až do konce října má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, od listopadu do března do 17 hodin. Základní vstupné činí 60 Kč, snížené 40 Kč. Každou poslední středu v měsíci je vstup zdarma.

Muzeum navazuje na tradici prezentace G. J. Mendela v Brně, a to především na G. J. Mendel Museum založené H. Iltisem a Museum Mendelianum založené ve 20. letech minulého století samotnými augustiniány na Starém Brně. Právě brněnským augustiniánům a jejich osudům bude patřit další výstava, plánovaná na podzim letošního roku. Další informace o muzeu i výstavách naleznete na www.mendelmuseum.muni.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Další z rubriky

El Clásico na vlastní oči. Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

El Clásico na vlastní oči: Dokáže Real zastavit rozjetou Barcelonu?

Zhlédnout ta nejkvalitnější fotbalová utkání je snem nejen mnohých mužů. V minulosti to byl problém, jelikož nebylo...

Rekuperace tepla: obrovská příležitost pro podnikatele v roce 2018

Rekuperace tepla – obrovská příležitost pro podnikatele v roce 2018

Opětovným využitím odpadového teplého vzduchu či vody může váš podnik snížit náklady na teplo téměř o polovinu. V...

Povánoční výprodej začíná. A to i v segmentu zahradní techniky a bazénů

Povánoční výprodeje začínají. A to i v segmentu zahradní techniky a bazénů

Nabušená sekačka, sestava krásného zahradního nábytku z tropického teakového dřeva, plynový gril nebo dokonce parádní...

Najdete na iDNES.cz