Mendelovo muzeum se hlásí k odkazu otce genetiky a mapuje svět vědy

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
K nejmladším institucím svého druhu patří Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, které bylo založeno v roce 2007 a stalo se rovněž jednou z nejmladších součástí univerzity. Jeho posláním je šířit vědecký odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, považovaného za otce genetiky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

G. J. Mendel se nejvíce zapsal do povědomí studiemi prováděnými na hrachu setém | foto: Mendelovo muzeum MU

Mendelovo muzeum sídlí v Brně na Mendelově náměstí v prostorách Starobrněnského opatství, kde Mendel strávil přes jedenačtyřicet let svého života. Kromě biologického bádání se Mendel zabýval meteorologií či šlechtěním včel. Nejvíce se však zapsal do povědomí veřejnosti studiemi prováděnými na rostlinách, zejména hrachu setém. Jeho vytrvalost, píle a analytický přístup, který věnoval dědičnosti hrachu, z něj učinily nesmrtelnou ikonu moderní biologie. Přesto byl doceněn až řadu let po své smrti.

Gregor Johann Mendel – člověk, opat a vědec

Stálá expozice muzea, která nese název Gregor Johann Mendel – člověk, opat a vědec, je rozčleněna do pěti částí. Přivádí návštěvníky do doby augustiniánského opatství 19. století a přibližuje Mendelův život, jeho bádání i zásadní objev, týkající se principů dědičnosti. Stranou nezůstává ani Mendelova společenská činnost.

Mendelovo muzeum se hlásí k odkazu otce genetiky a mapuje svět vědy

Vstup do expozice I foto: Mendelovo muzeum MU

V pěti místnostech se postupně seznámíte se samotným opatstvím Mendelovy doby, Mendelem jako člověkem, samostatný prostor dostávají ve třetí místnosti jeho zájmy o šlechtitelství, ovocnářství, včelařství a meteorologii. Následuje místnost, prezentující Mendela jako objevitele principů dědičnosti, na ni navazuje závěrečná sekce, skýtající současný pohled do světa genetiky.

Expozice byla slavnostně otevřena v roce 2009, kdy uplynulo 125 let od úmrtí G. J. Mendela a kdy si Masarykova univerzita připomínala 90 let od svého založení.

Propojení s akademickým světem

Vedle stálé expozice Mendelovo muzeum pravidelně pořádá i krátkodobé výstavy, které hravou a interaktivní formou přibližují svět vědy a výzkumu, významné osobnosti našich dějin či svět umění. Výstavní projekty vždy vznikají v propojení s akademickým světem Masarykovy univerzity. Výjimkou nejsou ani výstavy mimo prostory muzea přímo na půdě univerzity, zejména v univerzitním kampusu.

Putovní výstavy a úspěch Stopy

Některé výstavy Mendelova muzea se zároveň stávají putovními. V tomto směru patří mezi velmi atraktivní počiny projekt Stopa s podtitulem Staň se detektivem a vyřeš zločin! Unikátní interaktivní výstava se věnuje vědeckým metodám v kriminalistice a návštěvníci na ní mohou sami řešit fiktivní kriminální případ a odhalit pachatele. Zároveň se neotřelou a zábavnou formou seznamují s moderními metodami vyšetřování, mezi něž patří mj. právě genetika.

Mendelovo muzeum už zapůjčilo Stopu takřka do všech koutů České republiky od Šluknovského výběžku přes Kolín a Vysoké Mýto po Hlučín, Havířov a Třinec. Výpůjčky jsou naplánovány i do dalších muzeí, např.  v Mělníku, Sokolově, Frýdku-Místku.

Zejména po českých a moravských zámcích a hradech putuje sezónní výstava Život nejen na zámku. Nabízí srovnání, čím se liší dnešní prohlídkové trasy hradů a zámků oproti minulosti, ale rovněž přibližuje profesi kastelánů a průvodců. Aktuálně je Život nejen na zámku k vidění na hradě Veveří.

T. G. M.

Aktuálním výstavním projektem muzea je až do konce září expozice TGM, věnovaná československému prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi. Přibližuje Masaryka nejen jako státníka, ale zároveň nepomíjí ani jeho roli při budování Masarykovy univerzity.

Kromě života samotného Masaryka výstava mapuje i životní příběhy jeho manželky a dětí. V interaktivní části výstavy lze zhlédnout dokument o někdejším prezidentovi, poslechnout si části Čapkových Hovorů s T. G. M. nebo si otestovat vlastní znalosti.

Mezi exponáty se objevují např. prezidentovy psací potřeby nebo jeho klobouk.

Kdy do muzea

Mendelovo muzeum se hlásí k odkazu otce genetiky a mapuje svět vědy

Mendelovo muzeum sídlí v prostorách Starobrněnského opatství I foto: Mendelovo muzeum MU

Mendelovo muzeum je bezbariérové a až do konce října má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, od listopadu do března do 17 hodin. Základní vstupné činí 60 Kč, snížené 40 Kč. Každou poslední středu v měsíci je vstup zdarma.

Muzeum navazuje na tradici prezentace G. J. Mendela v Brně, a to především na G. J. Mendel Museum založené H. Iltisem a Museum Mendelianum založené ve 20. letech minulého století samotnými augustiniány na Starém Brně. Právě brněnským augustiniánům a jejich osudům bude patřit další výstava, plánovaná na podzim letošního roku. Další informace o muzeu i výstavách naleznete na www.mendelmuseum.muni.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Nové datovky. Komunikujte se státní správou zdarma i z mobilu

Vlastní datovou schránku mají jen dva ze sta Čechů. Nepatříte mezi ně? Pak byste s jejím založením neměli dlouho váhat....

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Držitelé karet Mastercard platí v Česku pomocí služby Apple Pay

Uživatelé platebních karet Mastercard a mobilů Apple mohou od 19. února platit pomocí Apple Pay. K dispozici je...

Akční nabídka od Samsungu: QLED televizory nyní až o čtvrtinu levněji!

Akční nabídka od Samsungu: QLED televizory nyní až o čtvrtinu levněji!

Povánoční výprodeje udeřily i na trh s prémiovými televizory. Špičkové modely společnosti Samsung s technologií QLED,...

Najdete na iDNES.cz