Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mějte svůj zrak v kondici i po padesátce

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Šedý zákal je jedním z nejčastějších onemocnění očí, zejména u starších lidí. Tvorbě kvalitního obrazu na sítnici brání zákal čočky, kterému se navíc nedá předcházet. Zjednodušeně lze říci, že šedému zákalu s největší pravděpodobností nikdo neunikneme - nejrizikovější skupinou jsou totiž lidé starší 65 let.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Primářka Věra Kalandrová z brněnské oční kliniky Lexum | foto: Lexum

Ve věkové skupině nad 75 let jím trpí dokonce až 70 % populace. „Šedý zákal ovšem může postihnout i děti nebo dokonce novorozence. V České republice se tak problematika šedého zákalu týká až půl milionu obyvatel,“ upozorňuje primářka brněnské oční kliniky Lexum Věra Kalandrová, jež patří k nejzkušenějším tuzemským očním mikrochirurgům.

Dnešní aktivní důchodci se o své zdraví zajímají stále více. Pozorujete tento trend i u vás na klinice Lexum?
Operací šedého zákalu každý rok skutečně přibývá. I proto, že šedý zákal je záležitost vyššího věku a lidský život se prodlužuje. Pro představu je ročně v České republice operováno až 80 000 pacientů se šedým zákalem, přičemž počet operací katarakty každý rok roste. V minulosti ne každý operaci chtěl, protože ne každému horší vidění vadilo. Co dříve bylo pro lidi přijatelné, dnes, kdy se koukají do počítače, mají tablety a chtějí se dívat na televizi, nevyhovuje.

Řada lidí k nám přichází z optiky. Lidé si často myslí, že jen mají špatné brýle a zkušený optometrista jim pak odhalí šedý zákal. Čočka je zvláštní orgán, který se s věkem mění. Přibývají pořád další a další vrstvy a čočka se zahušťuje.

Je dnes operace šedého zákalu pro pacienta komfortnější než dříve?
Oční lékařství patří mezi obor, který se v medicíně rozvíjí vůbec nejrychleji. Změna je obrovská. Když jsem studovala, oční obor byl velmi okleštěný. Šedý zákal se například řešil tak, že se vyndala celá čočka, která se nenahrazovala a byla nutná hospitalizace tři týdny. Pacient dostal velmi tlusté brýle - dvanáct až čtrnáct dioptrií do dálky a další brýle s dalšími třemi dioptriemi na blízko. Měl tak dvoje těžké a nepohodlné brýle, které hodně zvětšovaly oči. Dnes je operace šedého zákalu ambulantní výkon a pacient po operaci již druhý den dobře vidí a nemá žádné omezení kromě namáhavé práce.

Uvědomují si vůbec starší pacienti nebezpečí neléčeného šedého zákalu?
I přes zlepšující se informovanost k nám přicházejí mnozí pacienti až při výraznějším zhoršení vidění na jednom nebo obou očích. Já osobně bych každému, zejména pacientům nad padesát let, doporučila přijít ke svému očnímu lékaři na preventivní prohlídku a ověřit si, že mají zrak v pořádku. Vyšetření hradí zdravotní pojišťovna.

Jak si vlastně vybrat tu správnou oční kliniku pro operaci šedého zákalu?
Je důležité dobře vybírat, na koho se s očními problémy obrátit. Jde o závažný krok, protože oči jsou nenahraditelné. Důležité je především to, jak zkušeným týmem očních chirurgů, optometristů a dalších specialistů klinika disponuje a kolik operací má daný chirurg za sebou. Dále je důležité vybavení oční kliniky a nabídka kvalitních implantátů (roli hraje i vyspělost technologického zázemí).

U nás na oční klinice LEXUM se můžeme pochlubit více než 150 000 úspěšnými operacemi šedého zákalu. Na brněnské klinice máme tým zkušených atestovaných lékařů a provádíme celé spektrum očních operací, nejen operace šedého zákalu.

Jak je na tom české oční lékařství v mezinárodním srovnání?
Můžu říci, že jsme na špici. Máme nejnovější technologie a výsledky, které dosahují v zahraničí, máme také. Už před revolucí jsme zdravotnictví měli výborné. Ale nebyly dostupné technologie. Vždycky jsme měli šikovné lékaře, kteří si uměli poradit. Když pak přišly technologie, dostali jsme se okamžitě na špičku.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Sakura mezi šestnácti nejlepšími stavbami světa

Rezidence Sakura skupiny T.E se probojovala mezi 16 nejlepších staveb světa v kategorii Residential – Future Project...

Přechod na DVB-T2 můžete vyřešit snadno. S O2 TV získáte plno výhod

Přechod na DVB-T2 můžete vyřešit snadno. S O2 TV získáte plno výhod!

Televizní vysílání čekají dramatické změny, na které se můžete připravit s předstihem.

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

Nová válcovna slibuje bezodpadovou výrobu podlahovin i pracovní místa

Nová válcovna za 1,4 miliardy slibuje bezodpadovou výrobu podlahovin

Společnost Fatra pokračuje v realizaci výstavby nové válcovny. Od listopadové prohlídky staveniště se mnohé změnilo a...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Další z rubriky

Festival přinese do Znojma hudební hvězdy i gastronomické zážitky

Patron festivalu Pavel Šporcl si zahrál s Cimbálovou muzikou Antonína Stehlíka...

Hudební festival Znojmo již počtrnácté promění Znojmo a okolí v dějiště jednoho z nejoblíbenějších festivalů klasické...

AUTONOVA BRNO to jsou vozy ŠKODA a motocykly KTM a Energica

AUTONOVA BRNO to jsou vozy ŠKODA a motocykly KTM a Energica

Vyměňte starý automobil za nový a získejte bonus až 20 000 Kč. Zcela zdarma získáte prodlouženou záruku na pět let nebo...

Dobrý zaměstnanec nad zlato? Vychovejte si schopné řemeslníky podle svého

Duální vzdělávání, tedy systém spolupráce mezi odbornými školami a firmami je v...

Sháníte kvalitní zaměstnance pro vaši firmu? Jak získat dobré řemeslníky, aniž byste je museli shánět v zahraničí nebo...

Najdete na iDNES.cz