Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medicína pokročila, rozšířila léčbu diabetu o tzv. analoga inzulinu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jste-li diabetik, pak určitě víte, že inzulin představuje pro lidský organismus zcela zásadní molekulu. Bez inzulinu nelze žít, při jeho nedostatku naše tělo nedokáže udržovat hodnoty glykémie, tzn. hladiny krevního cukru, v normě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetes a analoga inzulinu | foto: www.rok1.cz

Glykémie při diabetu stoupá, cukr zaplavuje celé tělo, usazuje se v buňkách a vážně poškozuje cévy v ledvinách, očích, mozku a dolních končetinách. 

Předčasná smrt v důsledku cévních komplikací pak představuje konečnou stanici. Ano, tak může vypadat diabetes, pokud pacient s diabetem není léčen nebo pokud nedodržuje diabetickou léčbu.

Diabetes se léčí pomocí inzulinu. Inzulin se v medicíně používá už 90 let. Za tuto dobu zachránil život milionům pacientů s diabetem. Ještě do roku 1977 se inzulin získával výhradně ze zvířecích slinivek břišních (hovězí a vepřové maso).

Pro diabetes je důležitý rok 1978

Přelomovým rokem se stal rok 1978, kdy se díky genetickému inženýrství podařilo vyrobit polosyntetickou kopii lidského inzulinu. Tento “umělý lidský inzulin” má naprosto shodnou skladbu a pořadí aminokyselin jako fyziologický inzulin produkovaný naší slinivkou. To, co ho odlišuje, je způsob a rychlost s jakou se dostává do krevního oběhu.

Zatímco u zdravého člověka se inzulin uvolňuje ze slinivky v řádu sekund, vždy plynule podle aktuální potřeby organismu, diabetický pacient si musí doplňovat chybějící inzulin sám. Inzulin se dostává do jeho oběhu vždy s určitým zpožděním, protože je aplikován podkožně a jeho vstřebání trvá řádově minuty až půl hodiny.

Diabetes a jeho léčba - inzulin

Napodobit přesně fyziologické vylučování inzulinu pomocí vnější aplikace umělého lidského inzulinu tak, aby hladiny glykémie před jídlem, po jídle i na lačno byly neustále vyrovnané, není jednoduché. Diabetes se léčí právě pomocí inzulínu. Fyziologickým potřebám  organismu nejvíce odpovídá tzv. intenzivní inzulinová léčba, která  spočívá v kombinaci krátkodobě a dlouhodobě působících inzulinů.

Žádný z umělých lidských inzulinů však nemá tak rychlý nástup účinku, aby dokázal okamžitě regulovat zvýšenou hladinu glykémie. Dlouhodobě působící inzuliny dosahují maximálních hladin až za několik hodin po podání.

Pacient proto musí být na inzulin opatrný, aby u něj stoupající koncentrace inzulinu nevyvolala hypoglykémii (nízkou hladinu krevního cukru). Věda a medicína proto pokročila ještě dál a rozšířila léčbu diabetu o tzv. analoga inzulinu.

Léčba diabetes pokročila

Analoga inzulinu jsou biosynteticky připravené molekuly inzulinu, které se od lidského inzulinu liší pořadím některých aminokyselin. Biosyntetická výroba znamená, že se do těla bakterie přenese gen pro produkci lidského inzulinu a bakterie poté "vyrábí" potřebný inzulin. Analoga tedy mají obdobnou, nikoliv však totožnou strukturu jako fyziologický inzulin. Díky jinému pořadí aminokyselin mají speciální vlastnosti zlepšující jejich "inzulinový účinek".

Krátkodobě působící analoga se vstřebávají rychleji než umělý lidský inzulin a jejich účinek vyprchá již za 3 hodiny po podání. Dlouhodobá analoga inzulinu mají zase postupné uvolňování do krevního oběhu, lépe předvídatelné než umělý lidský inzulin.

Účinkují déle a jejich hladina v krvi je vyrovnaná, bez nežádoucích vrcholů. Výsledkem je menší riziko vzniku hypoglykémie, lepší napodobení fyziologického uvolňování inzulinu a možnost dosažení lepšího a bezpečnějšího ovlivnění diabetu.

Diabetes

Kdo rozhoduje o léčbě diabetu

O léčbě diabetu pomocí analog inzulinu rozhoduje výhradně ošetřující lékař - diabetolog. Analoga již nejsou určena pouze pacientům, u kterých předchozí léčba "lidským umělým inzulinem" nepřinesla očekávané výsledky.

Léčba analogy inzulinu je obecně určena pacientům, u kterých nelze stávající léčbou dosáhnout potřebných hodnot glykémie, dále tam, kde jsou problémem vysoké hodnoty glykémie ráno nalačno, po jídle nebo naopak opakované hypoglykémie během dne či noci.

Více o diabetu, jeho léčbě a inzulinu na www.rok1.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v nezávislém testu

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v  nezávislém testu.

Venkovní teploty nezadržitelně míří vzhůru, a tak nastává každoroční výměna pneumatik. Část motoristů řešící nákup nové...

Česko má zázemí i vizi, říká manažer agentury ESA

Frank Salzgeber, šéf programu technologických transferů Evropské kosmické...

České republice se vyplatilo, že pojímá vyvíjení a využívání kosmických technologií byznysově, nikoli čistě vědecky

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Najdete na iDNES.cz