Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Medicína pokročila, rozšířila léčbu diabetu o tzv. analoga inzulinu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jste-li diabetik, pak určitě víte, že inzulin představuje pro lidský organismus zcela zásadní molekulu. Bez inzulinu nelze žít, při jeho nedostatku naše tělo nedokáže udržovat hodnoty glykémie, tzn. hladiny krevního cukru, v normě.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Diabetes a analoga inzulinu | foto: www.rok1.cz

Glykémie při diabetu stoupá, cukr zaplavuje celé tělo, usazuje se v buňkách a vážně poškozuje cévy v ledvinách, očích, mozku a dolních končetinách. 

Předčasná smrt v důsledku cévních komplikací pak představuje konečnou stanici. Ano, tak může vypadat diabetes, pokud pacient s diabetem není léčen nebo pokud nedodržuje diabetickou léčbu.

Diabetes se léčí pomocí inzulinu. Inzulin se v medicíně používá už 90 let. Za tuto dobu zachránil život milionům pacientů s diabetem. Ještě do roku 1977 se inzulin získával výhradně ze zvířecích slinivek břišních (hovězí a vepřové maso).

Pro diabetes je důležitý rok 1978

Přelomovým rokem se stal rok 1978, kdy se díky genetickému inženýrství podařilo vyrobit polosyntetickou kopii lidského inzulinu. Tento “umělý lidský inzulin” má naprosto shodnou skladbu a pořadí aminokyselin jako fyziologický inzulin produkovaný naší slinivkou. To, co ho odlišuje, je způsob a rychlost s jakou se dostává do krevního oběhu.

Zatímco u zdravého člověka se inzulin uvolňuje ze slinivky v řádu sekund, vždy plynule podle aktuální potřeby organismu, diabetický pacient si musí doplňovat chybějící inzulin sám. Inzulin se dostává do jeho oběhu vždy s určitým zpožděním, protože je aplikován podkožně a jeho vstřebání trvá řádově minuty až půl hodiny.

Diabetes a jeho léčba - inzulin

Napodobit přesně fyziologické vylučování inzulinu pomocí vnější aplikace umělého lidského inzulinu tak, aby hladiny glykémie před jídlem, po jídle i na lačno byly neustále vyrovnané, není jednoduché. Diabetes se léčí právě pomocí inzulínu. Fyziologickým potřebám  organismu nejvíce odpovídá tzv. intenzivní inzulinová léčba, která  spočívá v kombinaci krátkodobě a dlouhodobě působících inzulinů.

Žádný z umělých lidských inzulinů však nemá tak rychlý nástup účinku, aby dokázal okamžitě regulovat zvýšenou hladinu glykémie. Dlouhodobě působící inzuliny dosahují maximálních hladin až za několik hodin po podání.

Pacient proto musí být na inzulin opatrný, aby u něj stoupající koncentrace inzulinu nevyvolala hypoglykémii (nízkou hladinu krevního cukru). Věda a medicína proto pokročila ještě dál a rozšířila léčbu diabetu o tzv. analoga inzulinu.

Léčba diabetes pokročila

Analoga inzulinu jsou biosynteticky připravené molekuly inzulinu, které se od lidského inzulinu liší pořadím některých aminokyselin. Biosyntetická výroba znamená, že se do těla bakterie přenese gen pro produkci lidského inzulinu a bakterie poté "vyrábí" potřebný inzulin. Analoga tedy mají obdobnou, nikoliv však totožnou strukturu jako fyziologický inzulin. Díky jinému pořadí aminokyselin mají speciální vlastnosti zlepšující jejich "inzulinový účinek".

Krátkodobě působící analoga se vstřebávají rychleji než umělý lidský inzulin a jejich účinek vyprchá již za 3 hodiny po podání. Dlouhodobá analoga inzulinu mají zase postupné uvolňování do krevního oběhu, lépe předvídatelné než umělý lidský inzulin.

Účinkují déle a jejich hladina v krvi je vyrovnaná, bez nežádoucích vrcholů. Výsledkem je menší riziko vzniku hypoglykémie, lepší napodobení fyziologického uvolňování inzulinu a možnost dosažení lepšího a bezpečnějšího ovlivnění diabetu.

Diabetes

Kdo rozhoduje o léčbě diabetu

O léčbě diabetu pomocí analog inzulinu rozhoduje výhradně ošetřující lékař - diabetolog. Analoga již nejsou určena pouze pacientům, u kterých předchozí léčba "lidským umělým inzulinem" nepřinesla očekávané výsledky.

Léčba analogy inzulinu je obecně určena pacientům, u kterých nelze stávající léčbou dosáhnout potřebných hodnot glykémie, dále tam, kde jsou problémem vysoké hodnoty glykémie ráno nalačno, po jídle nebo naopak opakované hypoglykémie během dne či noci.

Více o diabetu, jeho léčbě a inzulinu na www.rok1.cz.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Dr.Sejf: Sdílejte zdravotnická data bezpečně, v souladu s legislativou

Dr.Sejf: Sdílejte zdravotnická data bezpečně, v souladu s legislativou.

Společnost OR-CZ spol. s r.o., významný dodavatel komplexních PACS řešení, přináší na trh zcela novou službu s názvem...

Automatické pytlovací linky krmných směsí pracují rychle a efektivně

Automatické pytlovací linky krmných směsí pracují rychle a efektivně.

Společnost VELS nabízí plně automatické pytlovací linky krmných směsí, které navrhuje pro konkrétní podmínky v místě...

Kde pořídit čerstvou rybu? Odpověď vás možná překvapí

Kde pořídit čerstvou rybu? Odpověď vás možná překvapí.

Nejspíš si říkáte, že pokud člověk chce, svou rybu si vždy najde. V době internetu, kdy si můžete vyhledat a objednat...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.