Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mé příběhy jsou inspirovány skutečností, říká autor Jesper Stein

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Oblíbený dánský spisovatel Jesper Stein se dříve jako novinář zaměřoval na práci policie a načerpal tak mnoho inspirace pro své dechberoucí knihy. Autora jsme se zeptali na prolnutí kruté reality, se kterou dennodenně setkával, a fiktivního světa v jeho čtivých knihách.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jesper Stein: Neklid | foto: Nakladatelství BRÁNA, a.s.

Jesper Stein

Jesper Stein

Svou kariéru jste začínal jako novinář. Byl to váš sen, nebo jste vždy toužil se stát spisovatelem?
Psaní beletrie se věnuji celý svůj život, ale jsem pomalý chlap, který zraje později. A psaní románu žádá něco, čeho jsem byl schopen, až když jsem se stal starším. Do té doby jsem strávil spoustu let v oboru žurnalistiky. To mi dalo mnoho zkušeností jako válečný a policejní reportér, které jsem následně zužitkoval ve svých knihách. Před knihou Neklid jsem napsal biografii slavného dánského vyšetřovatele vražd (Lovím bestii a chytím člověka) a tato mnou napsaná celá kniha mi dodala odvahu zkusit žít svůj sen. A podívejme, o tři roky později mám napsané tři knihy série o Axelu Steenovi a právě dokončuji čtvrtou.

Jako novinář jste se zaměřoval na práci policie a resort spravedlnosti, jsou vaše příběhy na motivy skutečných událostí, se kterými jste se během své žurnalistické profese setkal?
Mé příběhy jsou převážně inspirovány skutečností, zejména má první kniha má mnoho odkazů na případy, se kterými jsem se setkal jako policejní novinář. Realita obecně obsahuje tolik drama, že jsem se na ně mohl spolehnout jako na nevyčerpatelný zdroj inspirace. A dobře informovaní dánští čtenáři vždy rozpoznají skutečné případy, které se v mých knihách objevují.

Titul Sbohem, ptáčku je částečně inspirován strašlivým případem sériového násilníka, který útočí v Kodani po 25 let, než je konečně zatčen a předán spravedlnosti. Osobně jsem se za své kariéry krimireportéra setkal s některými z nejhorších znásilnění v Dánsku a sdílím názor mého hrdiny Axela Steena - vražda není nejhorší zločin. Znásilnění, při kterém muži své oběti terorizují a psychicky poškodí, je asi nejhorší, co můžete zažít. A o tom je má kniha. O nedbalé policejní práci, negativním postoji a předsudcích vůči obětem a bolestem těchto trpících lidí.

Nedávno byla prodána filmová práva k vaší první beletristické knize Neklid. Nakolik bude scénář odpovídat knižní předloze?
Prodal jsem práva na první tři knihy, které budou realizovány jako televizní série počínající třetí knihou. Četl jsem první návrh scénáře, který krásně odpovídá knize.

Vaše knihy se úspěšně prodávají v zahraničí, příkladem je i Česká republika. Jaká je vaše meta, které ještě chcete dosáhnout?
Jsem velmi šťastný a hrdý, že i lidé v jiných zemích chtějí číst mé knihy. A jsem vděčný zahraničním vydavatelům a svým agentům za práci, kterou dělají. Mým jediným cílem je napsat pokaždé o něco lepší knihu, dozvědět se více o tvoření zápletek a psaní a u toho se dobře bavit.

Prozradíte nám, jakou knihu právě chystáte?
Dokončuji svůj čtvrtý román s Axelem Steenem, který je trošku odlišný od prvních třech, protože se sebedestrukce Axela víceméně zastavila, snaží se žít důstojný život bez drog a konfliktů se všemi, které potká. A to je pro něj velmi těžké, ve skutečnosti téměř nemožné. Zároveň pracuje na případu vraždy, který má vazby na starý teroristický případ zahrnující jeho šéfa a jeho novou přítelkyni. Mnoho lidí ho navíc zná. Řešením se Axel dostane blízko ke skandálu, který může zničit životy lidí jemu blízkých. Kniha vyjde v Dánsku v říjnu tohoto roku.

Jesper Stein: Sbohem, ptáčku

Jesper Stein: Sbohem, ptáčku

Jesper Stein: Sbohem, ptáčku

V kodaňském parku Ørsteds bylo v jezeře nalezeno tělo mrtvé dívky, které byla znásilněna a uškrcena. Stalo se to již v roce 2004 a vrah nikdy nebyl dopaden. Vyšetřování navíc zničilo Axelu Steenovi manželství. O pět let později se i jeho kariéra dostává na samotné dno a zápolí s drogami. Život mu komplikují také spory s bývalou manželkou.

Případ se znovu otevírá díky shodě DNA, je spojován s nedávným znásilněním. Axel tak má nyní možnost napravit chyby z minulosti – napáchané policií na případu i jeho osobní.

Sbohem, ptáčku je druhá kniha ze série s Axelem Steenem, předcházel jí titul Neklid, třetí je Akrash. Na letošní podzim se plánuje čtvrtá kniha.

Knihu Sbohem ptáčku vydalo v letošním roce Nakladatelství Brána. Více informací o knize najdete na www.brana-knihy.cz, kde si ji můžete také v pohodlí domova zakoupit.

 

Autor:

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Fillovo Zátiší se sokolem bude ozdobou další aukce obrazů Galerie Art Praha

Emil Filla, Zátiší se sokolem 1930.

V „Mekce českého moderního umění“, v pražské Galerii Mánes, bude už tuto neděli další aukce atraktivních obrazů a...

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery

Autory si vybírám sám, říká Jan Třeštík z Hauch Gallery.

Za projektem Hauch Gallery stojí Jan Třeštík, který v pražských Holešovicích od roku 2008 úspěšně provozoval soukromou...

Kytarista Luboš Andršt oslaví sedmdesátku koncertem s mnoha hosty

Luboš Andršt

Skladatel, pedagog a nejuznávanější český jazzový a bluesový kytarista Luboš Andršt oslaví své 70. narozeniny 26. září...

Najdete na iDNES.cz